2016 Uluslararası Gençlik Günü

1999 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurul tarafından tarafından 12 Ağustos günü Uluslararası Gençlik Günü olarak ilan edilmiştir. Amaç gençlerin girişimlerini ve görüşlerini kendilerince kutlama şansı vermektir. Dünya genelinde ve Birleşmiş Milletler Genel Merkezinde yapılan kutlamalarda genel amaç gençlerin çabalarını tanıklık etmek ve görünür kılmak, bunlarla birlikte 2030 Sürdürülebilir Gelişim Ajandasına katılımın ve işbirliğinin tamamlanmasını hedeflemektedir.

 

Her yıl 12 Ağustos’ta kutlanan Uluslararası Gençlik Günü’nün 2016 yılındaki teması; ‘2030’a giden yol: Yoksulluğun önlenmesi ve Sürdürülebilir üretim ve tüketim kazanımları’ olarak belirlenmiştir. Bu etkinlik gençlerin yoksulluğun önlenmesi ve sürdürülebilir üretim ve tüketim elde etme konusunu nasıl sağladıkları üstüne olacaktır. Dünyanın çeşitli ülke ve kentlerinde gençlerin katılımıyla kutlanacak olan Gençlik Gününe, kendinizde hazırladığınız etkinlik ve faaliyetlerinizi organize ederek bir parçası olabilirsiniz.

Kendi bölge, okul, gençlik merkezi, iş yeri vb.  yerlerde kendi etkinliğinizi düzenleyebilirsiniz. Bunun için etkinliğinizi youth@un.org e-mail adresine atmanız gerekmektedir, eğer kabul edilirse etkinlik haritasına eklenecektir. Etkinlik haritası aşağıdaki gibidir;

Uluslararası Gençlik Günü hakkında daha fazla bilgi almak buraya ve Gençlik Günü etkinlikleri araç-gereçleri hakkında bilgi almak için ise buraya tıklayın.

Herkesin Gençlik Günü şimdiden kutlu olsun 🙂