AGH Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Bilgi

Avrupa Gönüllü Hizmeti (European Voluntary Service) 18-30 yaşları arasındaki gençlerin gönüllü olarak akredilite bir kuruluşta 2-12 ay arasında görev almasını sağlayan bir Erasmus+ programıdır. Bir çok Erasmus+ programında olduğu gibi Avrupa Gönüllü Hizmeti ile alakalı bazı yanlış bilinen bilgiler vardır, bu yazımızda bunlara ışık tutacağız.

Dil Kursu

Avrupa Gönüllü Hizmeti bir dil kursu değildir. AGH bir dil kursundan daha fazlasıdır ve sadece bir dil kursu olarak görmek yanlıştır. Fakat AGH esnasında yeni bir dil öğrenebilirsiniz yada dil yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz.
Haftasonlarına ek olarak her ay ekstra 2 günlük tatil hakkımız var. Bu tatil günlerini suistimal etmeden istediğimiz gün bu tatiller kullanılabilir.

İş

EVS (European Voluntary Service) maaşlı bir iş değildir. Normal bir iş olarak görmek yanlıştır fakat hangi yeteneklere sahip olduğunuzu farketmek ve hangilerini geliştireceğinizin farkına varmak için harika bir fırsattır.

Vazife

AGH gönüllü bir hizmettir ve zorunlu misyonlarla herhangi bir alakası yoktur. Bu herhangi dini veya kötü koşulda yaşamakla alakalı bir şey değildir. Avrupa Birliği ve ev sahibi kuruluş gönüllülere gerekli bütün koşulları sağlamaktadır.

Burs

EVS ve bursun ortak bir yanı varsa o da kişilerin finansal yardım alarak bir eğitime katılmasını sağlamaktadır. Aralarındaki fark ise burs resmi bir eğitim için kullanılırken AGH ise resmi olmayan eğitim için kullanılmaktadır. Bir diğer fark ise burs almak için belli niteliklere sahip olmak gerekirken EVS için gerekli değildir.

Dolandırıcılık

Bir AGH deneyimi bir iş kadar ciddidir. Program boyunca neler yapacağınız, ne kadar harçlık alacağınız, projedeki sorumluluk ve haklarınız, vb. her şey yazılıdır. Projenin sonunda herhangi bir şey ödemeyeceğinizi bildirmekte yarar var.

Formatsız Gönüllülük

İnsanlara yardımcı olmak için bir çok yol vardır ve birçoğu herhangi bir plana sahip değildir. Fakat EVS böyle bir gönüllük programı değildir, projeye başlamadan imzaladığınız anlaşmada gönüllülük programının aktivite anlaşmasında her şey yazılıdır.

Staj

AGH programı STKlar ile çalışmaktadır ve şirketlerle çalışmadığı için gönüllülülerin organizasyonda çalışan olarak kalmaları mümkün değildir. Gönüllülerin yapması gereken kesin işleri ve işin ibitiminde nihai sonuçları göstermek gibi sorumlulukları vardır.

Turistik Aktivite

EVS sayesinde gönüllü yeni yerler ve kültürler tanıma şansı yakalar fakat bunu turistik bir aktivite olarak görmek doğru değildir.

İstismar veya “ucuz işçi”

Gönüllü olarak çalışağınız gerçeği sizin sömürülen biri olduğunuz anlamına gelmez. Sözleşmede ve projede yazan görevlerinizden sorumlu olacaksınız. Bazen proje sahipleri başka etkinliklere katılma teklifinde bulunabilirler ve bunları kabul edip etmemek size kalmıştır. Reddettiniz diye herhangi bir sorumluluk altına girmez veya problem yaşamazsınız. Detaylı bilgi için Avrupa Ulusal Ajansındaki haklarınızı okuyabilirsiniz ve iletişime geçebilirsiniz.