Avrupa Gönüllü Hizmeti ve Projelere Katılmak

Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH, EVS) istediğiniz bir Avrupa Birliği ülkesinde kâr amacı gütmeyen sosyal, kültürel bir projeye 2-12 ay arası katılmanızı sağlar. 17-30 yaş arası tüm projelere katılabilirler. AGH gençler için muhteşem bir Avrupa fırsatıdır.

AGH için proje yazma zorunluluğunuz yoktur, AB komisyonu tarafından onaylanan bir projeye katılabilirsiniz. Bir derneğe üye olma zorunluluğunuz yoktur fakat projeleri takip etmek açısından üye olmanız size avantaj sağlayacaktır. Şehrinizde bulunan Gençlik Merkezi’ ne üye olabilirsiniz. skorbet

Avrupa Fırsatları
Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH)

Avrupa Gönüllü Hizmeti için bulabileceğiniz web sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. Türkçe dil desteği de olan Voopol‘a üye olabilirsiniz. Ayrıca Avrupa Fırsatları olarak güncel AGH projelerini paylaşmaya özen gösteriyoruz, sitemizi takip edebilirsiniz.

Kendinize uygun projeyi bulduktan sonra CV ve motivasyon mektubunuzla başvuru yapabilirsiniz. Motivasyon mektubunuzun etkili olmasına özen gösterin. Etkili motivasyon mektubu nasıl yazılır merak ediyorsanız buraya tıklayın. Özgeçmişinizi hazırlarken Europass formatını kullanın. Ciddi ve mümkünse resmi e-posta adresinizi kullanın. Projeye dahil olduktan sonra gittiniz ülkeye göre aylık cep harçlığı verilir; ülkenin ekonomik durumuna göre 90-150 Euro arası değişkenlik gösterir. Yol masraflarınız belirli bir km hesabına göre karşılanır. Yemek, konaklama, vize ve sigorta masraflarınız karşılanır. Türkiye’de Ulusal Ajans hibeleri sağlayan kuruluştur. Akredite kuruluşların listesine buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazı:   Antalya'lı Gençlere Avrupa Fırsatı

Avrupa Gönüllü Hizmeti ile katıldığınız projelerde genelde yoğun bir çalışma temposu olmaz haftada 2 gün izinli sayılırsınız. Bu süreyi yeni yerler görmek için değerlendirebilirsiniz.

Aklınıza takılan soruları Eurodesk‘e sorabilirsiniz.