Avrupa’ya Vize Kalkıyor mu?

Reuters haber ajansı bugün Brüksel’de yapılan Türkiye-AB zirvesinde tarafların taslak metin üzerinde Pazartesi günü anlaşmaya varamadıklarını ancak birçok AB liderinin taslağa ‘sıcak baktığını’ aktardı.

Anlaşma taslağı; mülteci sorununun çözümü için Ankara’ya 3 milyar euro daha mali yardım yapılmasını ve geri kabul anlaşmasının koşullarının yerine getirilmesi koşuluyla Türkiye vatandaşlarının en geç Haziran ayı sonundan itibaren Schengen Bölgesi’nde vizeden muaf tutulmalarını öngörüyor.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in özel kalemi Martin Selmayr, Twitter hesabından açıklamasında “Mülteci krizinin çözümü için Avrupa Konseyi’nde yapılan zorlu görüşmelerde iyi ilerleme sağlandı” dedi.

‘Çalışmaya devam edeceğiz’

Reuters haber ajansına konuşan bir AB yetkilisi ise Avrupa Birliği liderleri ile Türkiye’nin anlaşmaya ilişkin Pazartesi günü bir karara varamayacaklarını ve önerilerle ilgili gelecek günlerde çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Reuters’a sızan anlaşma taslağına göre, Türkiye’ye Suriyeli mültecileri barındırması karşılığında 2018 yılı sonuna dek 3 milyar euro daha ödenecek. Böylece Türkiye’ye yapılan yardım iki katına çıkmış olacak.

Türkiye, Suriyeliler de dahil olmak üzere olarak Yunan Adaları’na giden tüm mültecileri geri alacak.

AB üyeleri de, bu şekilde Türkiye’de kabul edilen her Suriyeli mülteci karşılığında bir Suriyeli mülteciyi topraklarına alacak.

Schengen muafiyeti

Taslağa göre, Yunan adalarına kaçak yollarla giden Suriyeli mültecilerin hepsi geri gelecek.

İlgili Yazı:   Yedi Soruda AB-Türkiye Vize Restleşmesi

Karşılığında Avrupa Birliği de aynı sayıda mülteciyi Türkiye’den alacak.

Türkiye vatandaşlarının Schengen Bölgesi’nde vizeden muaf tutulmasına yönelik takvim de öne çekilecek.

Daha önce varılan geri kabul anlaşmasının tüm koşullarının yerine getirilmesi halinde Türkiye vatandaşları, Haziran ayı sonundan itibaren Schengen Bölgesi’ndeki ülkelere vizesiz seyahat edebilecek.

Taslak anlaşmada, “Türkiye’nin tam üyelik müzkerelerinde yeni fasılların açılması için gerekli hazırlıkların yapılması” ifadesi de yer alıyor.

Schulz: Üyelik konusu ayrıca tartışılmalı

Reuters’a konuşan AB yetkilisi “Bazı ülkeler bu fikri gerçekten çok sevdi fakat anlaşmayı, hazırlık süresi olduğu için bu gece kabul edemezler” dedi ve önerileri memnuniyetle karşılasalar da bir gün içinde imzalanamacağını belirtti.

Yetkili, “Bazı açıklıklar getirilmesi gerekiyor. Gelecek günlerde bunlar üzerinde yoğun çalışacağız” diye konuştu.

Brüksel’de basın toplantısı düzenleyen Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ise Türkiye’nin AB üyeliği konusunda herhangi bir önkoşulu kabul etmelerinin söz konusu olmadığını, bu konunun ayrıvca tartışılması gerektiğini söyledi.

Bugün Brüksel’de yapılan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da katıldığı Türkiye-AB Zirvesi yaklaşık 1 saat 40 dakika sürmüştü.

Davutoğlu zirvede Türkiye’nin önerilerini sunmuş, AB üyesi 28 ülkenin devlet ve hükümet başkanları bu önerileri değerlendirmişti.

Ankara ve Brüksel arasında anlaşma sağlanması halinde; Başbakan Davutoğlu, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile ortak basın toplantısı düzenleyecekleri belirtiliyor.

Kaynak: BBC