Çek Cumhuriyeti Erasmus+ İçin Sağlık Sigortası

Erasmus+ kapsamında veya turist olarak Çek Cumhuriyeti’ne gitmek istiyorsanız zorunlu olarak seyahat sağlık sigortanızı yaptırmanız gerekmektedir. Çek Cumhuriyeti‘ne kısa dönem veya uzun dönem gitmenize göre yaptıracağınız seyahat sağlık sigortası türü değişmektedir.

Sigortanızı ÇekTürk üzerinden yaptırırken öğrenci olduğunuzu belirtirseniz ek indirim fırsatından yararlanabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti’nde hizmet veren 3 farklı sigorta şirketinin fiyatlarını karşılaştırıp size uygun seçeneği bulmak için ÇekTürk.com‘da bulanan sigorta sayfasını ziyaret edebilir ve sigorta hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Kapsamlı Sağlık Sigortası 

Kapsamlı Sağlık Sigortası Çek Cumhuriyeti’nde 90 günden fazla kalacak yabancıların  uzun dönem vize ya da uzun dönem oturum izni, vize uzatma ve ya ikamet almak isteyenler için vize başvurusunda sunulması gereken sigorta türüdür.  Aynı zamanda AB vatandaşı olmayan Erasmus öğrencileri de Kapsamlı Sağlık Sigortası çıkarmaları gerekmektedir.

Bu sağlık sigortası halk sağlık sigortasına çok benzerdir. Bu sigorta türü önleyici ve dispanser sağlık korumasının yanında hamilelik ve doğumu da karşılamaktadır. Bu nedenlerden dolayı kapsamlı sağlık sigortası yaptırmalısın. Çek Cumhuriyetinde geçerliliği kabul edilmemiş bir Kapsamlı Sağlık Sigortası olmadan uzun dönem vize (geçici ikamet)  yada ikamet elde etmek mümkün değil. Kapsamlı Seyahat ve Saplık sigortanızı Çek Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından onaylı ve sertifikalı olduğuna dikkat edin.

İlgili Yazı:   Antalya'lı Gençlere Avrupa Fırsatı
Acil Durum Sağlık Sigortası

Acil durum sağlık sigortası ise gerekli müdahalenin şart olduğu durumları ve  hastanede tedavi  hizmetlerini kapsar. Bu sigorta türü Çek Cumhuriyeti’nde kısa dönem (90 günden az) kalmayı planlayanlar ve toplum sağlığı sistemine dahil olmayan bireyler için tavsiye edilir. Bu sigorta türü, bir kazanın sonucu ortaya çıkan masrafları  ya da ani rahatsızlıkları kapsadığı gibi  ayrıca kişinin kendi ülkesine geri dönüşüyle ilişkili masraflarını da içerir. Sigortalı kimse herhangi bir adı geçen finansal katkının dışında sigortanın minimum kapsamını 60.000 euro olarak yaptırmalıdır.

Doktorların bir ya da birden fazla sigorta şirketiyle anlaşması olabileceğini unutmayalım. Sigorta poliçesini imzalamadan önce sigorta şirketinin ilerde karşılaşabileceğiniz sağlık problemleri için yerel doktorlarla anlaşması var mı diye kontrol etmekte fayda var. Sizin sigorta şirketinizle anlaşmalı olan doktor aynı zamanda başka sigorta firmalarıyla da anlaşması varsa, büyük ihtimalle sağlık hizmetleri için ödeme yapabilirsiniz.

İlgili sayfayı ziyaret etmek için buraya tıklayın.