Dünya’da En Çok Konuşulan Diller

Dünyada en az 7.102 dilin insanlar tarafından aktif olarak kullanıldığı bilinmektedir. Bunların 23 tanesi 50 milyondan fazla insan tarafından konuşulmakta, bu toplamda dünya nüfusunun 4.1 milyarına denk gelmektedir. İngilizce 110, Arapça 60, Fransızca 51, Çince 33 ve İspanyolca 31 ülkede konuşulan dil olarak listenin ilk 5 ülkesini oluşturmakta iken Türkçe ise 8 ülkede konuşulmaktadır.

Araştırmacılar tarafından oluşturulan bir harita, dillerin kültürel, ekonomik ve dini etkiler ile birlikte dünyada yaygınlaşmasını ve nasıl büyüdüğünü görselleştirerek yeni bir öğrenmek isteyenlere bakış açısı sunuyor.

Bu grafik haritadaki verilere göre, dillerin dağılımını insan göçü, sömürgeleştirme ve dinsel nüfuz modelleri yakından etkilemektedir. Romalılar, Avrupa genelinde Latince kullanımını ve imparatorluğu büyüdükçe Akdeniz havzasında da yaygınlaştırdı. Latince ortak kullanımdan çıkmış ve hala en sık konuşulan dillerin çoğunun temelini oluşturmaktadır.

İngiliz İmparatorluğu, İngilizceyi bugünkü küresel dile çevirdi.

Günümüzde 335 milyon kişinin ana dili İngilizce’dir; Bunların 225 milyonu Birleşik Devletlerde. İngilizce, dünya genelinde 110 ülkede aktif olarak kullanılan bir dil olma özelliğiyle başı çekmektedir.

İspanya Latin Amerika’daki sömürgelerine güçlü bir dil mirasını bıraktı. İspanyolca 35 ülkede ana bir dildir ve 399 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır.

İlgili Yazı:   İspanyolca Öğrenmenin Size Sağlayacağı Faydalar

Arapça ise uzak ve geniş bir coğrafyaya yayılmış bir başka dildir. 60 ülkede 242 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. İslam yeni bir din ve siyasi güç olarak ortaya çıktığı MÖ 7. yüzyıldan itibaren Müslüman ordularının fethi ile yaygınlaşmıştır.

Ancak dünyada en fazla insan tarafından konuşulan dil hangisidir? Bugüne kadar en fazla konuşmacı sayısına sahip olan Çince 1 milyar 197 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır.

Çin’in çeşitli lehçeleri, bir milyardan fazla insanın anadilidir. Çoğu Çin’de yaşamasına rağmen Asya’nın her tarafında Çince konuşanlar mevcut.

Dünyada insanların kitlesel bir hareketine tekrar tanık olmasıyla birlikte, dil kalıpları daha da gelişecektir. Fakat en popüler diller en azından kısa vadede en popüler olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Peki dünya genelinde insanlar hangi dilleri öğreniyor ?

Listeyi 1.500 milyon ile yine İngilizce başı çekmekte. İngilizceyi 82 milyonla Fransızca, 30 milyon Çince, 14.5 milyon İspanyolca ve Almanca, 8 milyonla İtalyanca takip ederken 3 milyon insan da Japonca öğrenmektedir.

Araştırmalar sonucunda oluşturulan dil haritasına göz atmak için linke tıklayınız.