Erasmus Ne Zaman Yapılır?

Erasmus+ Öğrenim Hareketliliği, Erasmus Üniversite Beyannamesi (EÜB) nde imzası olan üniversiteler tarafından gerçekleştirilir. Bu işlem öğrencinin, eğitim – öğretiminin bir kısmını yurtdışındaki EÜB imzası olan bir okulda tamamlamasıdır. Bu öğrenim süresi 2 ay ile 12 ay arasında değişebilmektedir. Program hakkında daha detaylı bilgi için Erasmus Plus Nedir? başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

Hazırlık

Hazırlık okuyan öğrenciler Erasmus+ programından o yıl içinde faydalanamazlar ve Erasmus+ Dil Yeterlilik Sınavı‘na giremezler.

Üniversite Birinci Sınıf

Üniversite birinci sınıfta okuyan öğrenci o yıl içinde yapılacak olan Erasmus+ Dil Yeterlilik Sınavı‘na girebilir, Erasmus+ Staj Programı‘ndan aynı yılı takip eden yaz döneminde, Erasmus+ Öğrenim Hareketliliğinden 2. sınıfta bir veya iki dönem boyunca faydalanabilir.

Üniversite İkinci Sınıf

Üniversite ikinci sınıfta okuyan öğrenci o yıl içinde yapılacak olan Erasmus+ Dil Yeterlilik Sınavı‘na girebilir, Erasmus+ Staj Programı‘ndan aynı yılı takip eden yaz döneminde, Erasmus+ Öğrenim Hareketliliğinden 3. sınıfta bir veya iki dönem boyunca faydalanabilir.

Üniversite Üçüncü Sınıf

Üniversite üçüncü sınıfta okuyan öğrenci o yıl içinde yapılacak olan Erasmus+ Dil Yeterlilik Sınavı‘na girebilir, Erasmus+ Staj Programı‘ndan aynı yılı takip eden yaz döneminde, Erasmus+ Öğrenim Hareketliliğinden 4. sınıfta bir veya iki dönem boyunca faydalanabilir.

Üniversite Dördüncü Sınıf

Üniversite dördüncü sınıfta okuyan öğrenci o yıl içinde yapılacak olan Erasmus+ Dil Yeterlilik Sınavı‘na girebilir, Erasmus+ Staj Programı‘ndan aynı yılı takip eden yaz döneminde mezun olması durumunda dahi yararlanabilir. Fakat Erasmus+ Öğrenim Hareketliliğinden okul uzasa dahi yararlanamaz.

Bir öğrenci lisans eğitimi boyunca toplam 12 hibeli olarak programdan yararlanma hakkına sahiptir.

Erasmus Ne Zaman Yapılır?
5 (100%) 23 oy