Erasmus Plus Youth in Action Programı Nedir?

Youth in Action Programı Nedir ?

Youth in Action Programı, Avrupa Birliği’nin genç insanlar için oluşturduğu bir programdır. Avrupalı gençler arasında aktif bir Avrupa vatandaşlığı, dayanışma ve hoşgörü hissi uyandırmayı ve onları Birliğin geleceğini şekillendirmeye dahil etmeyi amaçlamaktadır. Avrupa sınırları içerisinde ve ötesinde öğrenme ve kültürlerarası diyalog içinde hareketliliği eğitim, sosyal ve kültürel kökenleri dikkate alınmaksızın tüm gençlerin katılımını destekler ve teşvik eder: Youth in Action Programı herkes içindir. Programdan maddi destek almak için her yıl binlerce proje göndericiye sunulur; seçim sürecinin amacı en iyi projeyi seçmektir.

Youth in Action Programının Amaçları Nelerdir ?

Youth in Action Programı, Avrupa Birliğinin 13 ila 30 yaş arası gençleri hedefleyen hareketlilik ve yaygın eğitim programıdır. Genel hedefleri şöyledir:

  • Gençlerin genel olarak aktif yurttaşlığını ve özellikle Avrupa vatandaşlığını teşvik etmek;
  • Özellikle Avrupa Birliğinde sosyal uyumun geliştirilmesi için dayanışmayı geliştirmek ve gençler arasında hoşgörüyü teşvik etmek;
  • Farklı ülkelerdeki gençler arasında karşılıklı anlayışı teşvik etmek;
  • Gençlik faaliyetleri için destek sistemlerinin kalitesinin geliştirilmesi ve sivil toplum kuruluşlarının gençlik alanındaki kabiliyetlerine katkıda bulunmak;
  • AB’yi gençlik alanlarındaki projeler için teşvik etmek.
İlgili Yazı:   Marakeş'te Youth In Action Eğitim Kursu
Youth in Action Programına Kimler Katılabilir ?

Katılımcı olarak; 13 – 30 yaş aralığında herkes katılacağın programın alt yaş limitine göre katılım gösterebilir. Proje sahibi olarak ise;  yerel kar amacı gütmeyen veya sivil toplum kuruluşu, bölgesel bir kamu kuruluşu ve Gençlik alanında (ENGO) Avrupa düzeyinde aktif olan, en az 8 Program Ülkesinde şubelere sahip olan bir organ veya Uluslararası kar amacı gütmeyen bir organizasyon ya da Gençlik, Spor ve Kültür alanında bir etkinlik düzenleyen kâr amacı gütmeyen bütün organizasyonlar proje sahibi olarak katılabilirler.

Erasmus Plus ile Youth in Action Eylem Planları Neler ?

Ana Eylem Planı 1 – Avrupa Gençliği
Ana Eylem Planı 2 – Avrupa Gönüllü Hizmeti
Ana Eylem Planı 3 – Dünyadaki Gençlik
Ana Eylem Planı 4 – Gençlik Destek Sistemleri
Ana Eylem Planı 5 – Gençlik Alanında Avrupa Birliği İçin Destek

Erasmus Plus başlığı altında çeşitli Ana Eylem Planları halinde yoluna devam Youth in Action Programını ile alakalı ilanları ve duyuruları web sitemizden Avrupa Gönüllü Hizmeti ve Youth in Action menülerimizden takip edebilirsiniz.