Erasmus Plus Yüksek Lisans Kredisi

Erasmus + Master Kredisi Nedir?

Erasmus+ Master Kredisi, bir Erasmus + AB Program ülkesinde Yüksek Lisans derslerinizi finanse etmenize yardımcı olabilecek uygun geri ödeme koşullu ve garantili kredi türüdür. Program, lisansüstü öğrencileri desteklemek ve sosyal tedbir amaçlı onları  aşağıdaki zorluklardan korumak için tasarlanmıştır;

  • Öğrenci veya velilerden herhangi bir teminata ihtiyaç duyulmadan erişim eşitliği sağlanması,
  • Piyasa faiz oranlarından daha iyi ve uygun oranlar,
  • Geri ödeme yapılmadan önce mezunların iki yıla kadar iş bulmalarını sağlayan geri ödeme şartı.

Şu an İspanya, Fransa, İngiltere ve Türkiye‘deki bankalar aracılığıyla bu ülkelerin öğrencileri bu programdan yararlanmakta, yurtdışından mezun olmaya ve İspanya, Fransa veya İngiltere’ye gidecek diğer program ülkelerindeki öğrencilere Master Planı uygulamaktadır.

Avrupa çapında daha fazla bankanın projeye katılmasıyla birlikte, yurtdışında lisansüstü eğitim daha yaygın hale gelecektir. 20 ila 25 bankanın 2020 yılına kadar bu programa katılması bekleniyor.

Süresi ve Ücretleri Ne Kadar ?

Bir yıllık Erasmus+ Master  Kredi programı için 12.000 € ‘ya kadar veya 2 yıllık Master için 18.000 €‘ ya kadar bir kredi alabilirsiniz. (veya Euro olmayan ülkelerdeki bankalar için döviz dalgalanmalarına tabi olan döviz cinsinden eşdeğer tutarlar için)

Koşulları Neler ?

Lisans düzeyinde (veya eşdeğeri) bir yeterlilik derecesine sahipseniz ve başka bir Program ülkesinde halihazırda bir Master programına kabul edilmişseniz, bu krediden yararlanabilirsiniz. Uygun olmak için Program ülkelerinden birinde yaşıyor olmanız ve ikamet ettiğiniz ülke veya lisans derecenizi bitirdiğiniz ülke olamaz.

Kredi almak için Erasmus + Yüksek Öğrenim Sözleşmesi‘ne sahip bir üniversite tarafından kabul edilmeniz şarttır. Eğer Master programınızın bir parçası olarak yurt dışında eğitim alıyorsanız krediden yaralanamaz fakat, Erasmus Plus kapsamında hibelendirilerek öğrenci değişim programına katılabilirsiniz.

Kredideki faiz oranı, parayı ödünç veren bankanın hangi ülkede faaliyet gösterdiğine bağlı olarak değişir. Bununla birlikte, faiz oranları standart ticari ücretlerden daha düşük olacaktır.

Nasıl Başvurulur ?

Başvurmak için, programa katılan ulusal bankalara veya öğrenci kredi kuruluşlarına gidebilirsiniz.

2015 yılında Erasmus + Master Kredileri sunan ilk banka MicroBank‘dır (İspanya). Banque Populaire ve Caisse d’Epargne (Fransa) Haziran 2016’dan itibaren AB garantili Erasmus + Master kredileri vermeye başladı, Eylül 2016’da Future Finance (İrlanda) tarafından İngiltere’ye giriş ve çıkışlarda yüksek lisans öğrencilere destek olmaya başladı. Ve Aralık 2016 itibarıyla, Türkiye’den giden öğrenciler Finansbank‘a başvuruda bulunabilirler.

Finansbank dışındaki tüm bankalar hem giden hem de gelen Master öğrencilerine kredi verebilmekte ve başvurular doğrudan bankalara yapılmalıdır.

Bankaların veya çevrimiçi bir şubeden başvuru için aşağıdaki belgeleri göndermeniz gerekmektedir;

  • Başvuracağınız yüksek lisans programından önce tamamladığınız bölüme ait diploma belgesi
  • Kayıt ücreti ya da kabul belgesi ve Master dersinin masrafını gösteren makbuz

Daha fazla bilgi için Erasmus+ Master Kredisi ve Bilgi Formunu inceleyebilir ve QNB Finansbank‘ın web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Hala akıllarda soru işareti varsa, Erasmus+ Master Kredisi  Sıkça Sorulan Sorulara bakabilirsiniz.