Erasmus+ Sırasında Interrail Deneyimi

erasmus-interrail-deneyimi

İkinci Erasmus+ deneyimimi Portekiz’in Algarve Üniversitesi’nde gerçekleştirdim. Daha önce de Avrupa’da birkaç şehir turuna çıkmama rağmen herkesin ısrarla tavsiye ettiği Interrail ile gezmeye fırsat bulamamıştım. Artık kendime bir fırsat yaratmalıydım. Belki de hayatım boyunca hiç bu kadar yoğun değildim. Hem yüksek lisans tezimi yazıyor hem de Algarve Üniversitesindeki danışmanım ile birlikte makaleler üzerinde çalışıyorduk. Interrail maceram işte tam da böyle bir dönemde oldu. Interrail’in biraz daha keyifli geçmesi için hali hazırda vizesi olan Türkiye’den mühendis bir arkadaşımı da ikna ederek beraber serüvene başlama kararı aldık. Bu yazıda Interrail yaparken karşılaştığımız sorunları nasıl atlattığımızı ve sizler de bu yazı da seyahatinizi kolaylaştıracak ip uçları bulabileceksiniz.

Porto

Interrail biletini alabilmek için birçok yol var. Bu yollar arasında kendi internet sitesi veya internet sitesinden adresini öğrenebileceğiniz bilet satış noktaları var. Biz Lizbon Orient’da tren garından almaya karar verdik. Belirlediğimiz bir tarihte arkadaşım ile Lizbon havaalanında buluştuk. İki gece Lizbon’u beraber gezdikten sonra Interrail ile gezeceğimiz şehirleri sırasıyla; Porto, Madrid, Barselona, Paris, Amsterdam, Berlin, Prag, Bratislava, Viyana, Venedik, Floransa ve Roma olarak belirledik. Bu plana göre; ben Roma’dan tekrar Portekiz’e arkadaşım da Türkiye’ye dönecekti. Tren saatlerini ve yönlerini öğrenebilmek için ‘Rail Planner’ uygulamasını indirdik. Uygulama tüm seyahatimiz boyunca bize büyük kolaylık sağladı. Uygulamaya bulunduğunuz yerden gideceğiniz yeri yazıyorsunuz size en yakın saatlerde hangi trene nerede binebileceğinizi gösteriyor.

Paris

Interrail biletlerini değişik periyotlarda alabilirsiniz. Biz 30 gün kullanabileceğimiz 10 günlük ‘GlabalPass’ bileti aldık (280 Euro). 10 gün tüm bu şehirler için yeterli. Daha önce Orta Avrupa’da tren ile seyahat etmiştim, orada sadece bilet alıyorsunuz ekstra bir şeye gerek yok ancak Batı Avrupa’da (Almanya’ya kadar) biletin yanında koltuk için rezervasyon yaptırma zorunluluğu getirilmiş. Bu uygulama zannediyorum Interrail biletlilerinden ekstra para almak için yapılıyor. Koltuk için rezervasyon zorunlu, trenin ve tren şirketine göre ücretleri değişmekte. Biz biliyoruz ki Interrail olduğu için o trene binme hakkımız var ama rezervasyon da yaptırmak zorundayız. Fakat Lizbon’dan Porto’ya bindiğimiz trene rezervasyon yapmadık, (kişi başı 12 Euro) kondüktör geldi, intre-railları kontrol etti, rezervasyon istedi, bizde böyle bir uygulamadan haberimiz olmadığını ilettik. Kondüktör, sonraki sefere yaptırmalısınız diyerek, çok uzatmadan gitti. Aynı şeyi Porto’dan Madrid’e giderken uyguladık -3 tren değiştirdik- ve herhangi bir sorunla karşılaşmadık. Madrid’den Barselona’ya geçerken hızlı trenler var ve aynı uçaklarda olduğu gibi trene binmeden önce ‘pass’ kartı istiyorlar bu süreçten daha sonra trene alıyorlar. Bundan dolayı zorunlu rezervasyon yaptırdık (kişi başı 30 Euro). Yine rezervasyon zorunlu olmasına rağmen Paris’e kadar geldik. Aynı (Madrid-Berselona) hızlı tren mantığına maruz kalarak Paris’ten Amsterdam’a kadar 25’er Euro ödedik. Almanya sınırından sonra rezervasyon mantığı ortadan kalkıyor. Almanya sınırından sonra Interrail biletlerine o günün kaşesi basılıyor.

İlgili Yazı:   İlginç Interrail Anıları

Kaşe mantığını biraz irdelemek için önce bahsetmiştim, 10 günlük istediğimiz trene binme hakkına sahiptik ve o 10 günü biz belirleyerek Interrail’in ilgili kısmına kendimiz yazıyoruz. Almanya sınırından sonra kondüktörler bizim yazdığımız tarihin altına kendi kaşelerini de basarak onaylama yöntemine gidiliyor. Batı Avrupa’da ise kondüktör sadece o tarihin yazılı olup olmadığına bakıyorlar. Bazen sadece bakıyorlar. Biz kondüktörle beraber o günün tarihini atıyorduk, birkaç kondüktör kontrol etmediği için oradan 2 gün kar etmiştik. Gün açısından kar edilebilecek bir başka husus; Gece 12:00’dan hemen sonra binilip gece yolculuğundan sonra (gece konaklaması da trende yapılmış oluyor) günü birlik gezilebilecek bir şehir (bize göre Viyana) gezilip daha sonra o gün saati bitmeden Interrail planına diğer şehir yazılarak gün kazanıla bilinir. Saat diğer güne geçmesi durumdan kondüktörle konuşulup planlamanız dahilinde hareket ettiğiniz ikna ederseniz gün kazanmış olursunuz.

© Serkan Gülmez – Avrupa Fırsatları Gönüllü Yazarı