ESN’nin 40. Ülkesi Belarus Oldu

Erasmus Student Network (ESN) Avrupa çapında faaliyet gösteren en bütün öğrenci ağıdır ve 40 ülkede, 526 yüksek öğretim kurumunda faaliyet göstermektedir. Mottosu ‘Students helping students‘ yani ‘Öğrencilere yardım eden öğrenciler‘  olan ESN 2005 yılından beri Türkiye’de faaliyet göstermektedir ve 42 üniversite ESN Türkiye’nin şubesidir.

Krakow’da düzenlenen Ulusal Delegeler Konseyi toplantısında, 39 ESN üye ülkenin temsilcileri, ESRO’nun Yanka Kupala Devlet Üniversitesi (ESN YKSUG) ‘nin yükselişini oybirliğiyle kabul etti ve böylece ESN’in 40. üye ülkesi Belarus‘un kurulmasını onayladı.

Belarus, Azerbaycan‘ın Şubat ayında yeniden ağa girmesinden ve Mayıs ayında Lihtenştayn‘ın yükselişinden sonra 2016’da ESN’e katılan üçüncü yeni ülkedir. Bu, 2016 yılını ESN için eşi benzeri görülmemiş bir büyüme haline getirerek, ağın tarihteki ilk kez 40 ülkeye ulaşmasını sağladı.
Erasmus programının 30. yıldönümüne ve Roma Antlaşmasının 60. yıldönümüne imza atan 2017 yılına gireceğimiz için bu önemli bir kilometre taşıdır. 1989 yılında kurulan Erasmus Öğrenci Ağı, yıllar boyunca giderek artan sayıda uluslararası ve değişim öğrencilerine hizmet sunmaktadır.

İlgili Yazı:   Erasmus Student Network ve ESN Türkiye

 

ESN’in tüm üye kuruluşlarına ve ülkelerine ulaşmak için lütfen linke tıklayınız.