Fulbright Yüksek Lisans Bursu

Türkiye-Amerika Birleşik Devletleri Kültürel Mübadele Komisyonu, bilinen adıyla Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu, Türk ve Amerikalı üniversite mezunları, araştırmalar ve bilim adamları arasındaki kültürel değişim programlarını 1949 yılından beri desteklemektedir. Fulbright Yüksek Lisans Bursu sayesinde Amerika’da Master yapmak isteyen bir öğrenci 2 yıl boyunca bir Amerikan üniversitesinde eğitim alma şansını yakalayacak ve bu öğrenciye 1 yıl için 50.000 USD destek sağlanılacaktır.

Kimler Başvurabilir?

Mezunlar: Mezuniyet ortalaması 4,00’lük sistemi kullanan üniversiteler için en az 3,00 veya 100’lük sistemi kullanan üniversiteler için en az 76,66 olanlar

Öğrenciler: Güz 2016 dönemi sonrasında genel not ortalaması 4,00’lük sistemi kullanan üniversiteler için en az 3,00 veya 100’lük sistemi kullanan üniversiteler için en az 76,66 olanlar

İngilizce Bilgisi: Adayın TOEFL iBT skorunun en az 75 ya da Akademik IELTS skorunun en az 6 olması gerekmektedir. TOEFL iBT kurum kodu: B126

Bursun Kapsamı Nedir?

Fulbright Yüksek Lisans Bursu 2018-2019 Eğitim Öğretim yılının Güz dönemi başlayacaktır. Bir akademik yıl için 50.000 ABD Doları’na kadar burs imkanı sağlanacaktır ve bu bursa eğitim ücret ve masrafları, aylık yaşam masrafları dahildir. Ayrıca gidiş-dönüş uçak bileti de karşılanacaktır.

Nasıl Başvurabilirim?

2018-2019 Akademik Yılı Yüksek Lisans Bursuna başvuru için bir “Başvuru Paketi” oluşturmanız ve Komisyonumuz’un Ankara Ofisine ulaştırmanız gerekmektedir. Başvuru paketi ve detaylar için lütfen linke tıklayınız.

Başvuru Sonrası Süreç

Mülakatlar Haziran 2017 içinde yapılacaktır. Başarılı adaylar için Adaylık Süreci başlayacaktır. Bu kapsamda Temmuz 2017’de Tanışma ve Bilgilendirme Toplantısı yapılacak, ardından Amerikadaki üniversitelere başvuru, vize süreci ve Amerika’ya gidiş öncesi son toplantı yapılacaktır.

Fulbright Yüksek Lisans bursuna başvuru için son tarih 10 Nisan 2017‘dir. Başvuru ve detaylı bilgi için linke tıklayınız. Sıkça Sorulan Sorular’a bu linkten ulaşabilirsiniz.

Bol Şanslar dileriz 🙂