Kısa Süreli Geziye Çıkacaklara Tavsiyeler

Başta Erasmus+ olmak üzere herhangi vesilesiyle yurtdışında mı bulunuyorsunuz ya da kısa süreli tatilinizde enerjiniz ve zamanınız yettiği kadar gezmeyi mi planlıyorsunuz? Bu yazımızda kısa süreli geziler planlayanlar için bir rehber oluşturduk

Gezilecek – Görülecek Yerlerin Listesini Önceden Hazırlayın

Böyle kısa gezilerde pek fazla zamanınız olmayacağı için önceden bir liste hazırlamak en iyisidir. Listenin uzun olmasına aldırmayın, hatta uzun olması daha iyi. Elbette listenizdeki yerleri önceliklendirmeli ve Google Maps veya çevrimdışı olarak kullanabileceğiz Maps.me gibi bir uygulama üzerinde işaretleyip yanına notlar almak işinizi çok kolaylaştıracaktır.

Yanınıza Hafif Bir Şeyler Alın

 

Bazı insanlar valizlerini ve çantalarını aşırı doldurmaya eğilimlilerdir. Kısa süreli gezilerde her zaman hafif bir valiz veya çanta ile gezmek iyi bir seçenektir. Hatta en iyisi bir sırt çantası ile gezmektir. Böylece yanınızda sürekli tonlarca (evet bir süre sonra çantanız çok ağır hale gelecek) ağır bir yük olmaz ve ekstradan bir emanetçiye para harcamanız gerekmez ve dönüşte çantanızı istediğiniz her şeyle doldurabilirsiniz 😉

Bir Bütçe Belirleyin ve Sadık Kalın

 

Sadece kısa süreli gezilerde değil, herhangi bir seyahate çıkarken bir bütçe belirlemek çok önemli. Geziye çıkmadan ne kadar harcamanız gerektiğini ve istediğinizi belirleyin ve geziniz boyunca yaptığınız en küçük harcamayı bile not alıp daha sonra belirlediğiniz bütçe ile karşılaştırın. Bunun için Wally+, Spendee, Monefy veya Money Lover gibi mobil uygulamaları kullanabilirsiniz. Yaptığınız harcamaları dikkat etmek sizi daha bilinçli yapacağı gibi çok da eğlenceli bir şey olmadığının farkındayım fakat hayatınızı kolaylaştıracağına eminim 🙂

Etkinlikleri Kontrol Edin

 

Her zaman seyahat edeceğiniz şehirde ne tür etkinlik ve aktiviteler olduğunu kontrol edin. Özellikle büyük şehirlere gidiyorsanız, çünkü büyük şehirler her zaman hayat doludur. Belki sevdiğiniz bir şarkıcının konserine, bir sanatçının sergisine veya o şehre özel bir festivale denk gelebilirsiniz. Etkinlikleri kontrol etmek için Facebook, Couchsurfing, Eventbrite gibi websitesi ve uygulamaları kullanabilirsiniz.

Şehrin Ulaşımı Hakkında Bilgi Edinin

 

Gideceğiniz yerin şehir içi ulaşımı hakkında bilgi sahibi olmakta fayda var. En iyi seçenek nedir? Gezilecek yerler listenizde yerlere sizi en hızlı hangi ulaşım seçeneği ulaştırır? Tek seferlik mi yoksa günlük bilet almak mı daha faydalı? Bunun gibi sorular hakkında önceden bilgi sahibi olmak size çok zaman kazandıracaktır.

Yerel Lezzetleri Tatmayı Unutmayın

 

Ziyaret ettiğiniz şehirlerin yerel lezzetlerini tatmayı unutmayın.  Her bölge ve şehir kendine özel bir yiyecek veya içeceğe sahiptir. Ufak bir araştırmayla veya gittiğiniz şehirdeki lokal insanlara sorarak bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz, ayrıca bunu da bütçeye eklemeyi unutmayın.

Boş Zamanlarınızın Tadını Çıkarın

 

Plan yapmak herhangi bir gezi için esastır. Bu planınıza kendiniz için ayıracağınız boş zamanları da eklemeyi unutmayın. Bu boş zamanlarınızda şehrin sokaklarında kaybolabilir, yabancılarla tanışıp sohbet edebilir, bir gece kulübünde dans edebilir ve bir kafede, sokakta veya yüksek bir yerlere çıkıp etrafı seyredebilirsiniz. Seçim sizin 😉

Bonus: Öneriler

 

Gezdiğiniz yerle ilgili haritaları, kartpostalları, biletleri veya barlardan aldığınız bira bardağı altlıklarını yani kısaca geziniz boyunca ilginç bulduğunuz her şeyi toplayın ve bunları çektiğiniz fotoğraflarla birlikte bir kutuda toplayıp sonrasında kolaj yapmak için kullanabilirsiniz veya kişisel koleksiyonunuzu oluşturacabilirsiniz.

Gezdiğiniz yerlerle ilgili hislerinizi ve öğrendiklerinizi bir deftere veya blog sayfasına yazabilirsiniz. Unutmayın, söz uçar yazı kalır.

Konaklama, etkinlikler ve insanlarla tanışmak için Couchsurfing güzel bir seçenek. Ayrıca free walking turlara katılarak şehrin turistik yerlerini 2-3 saate içerisinde gezebilir ve ilginç bilgiler edinebilirsiniz.

Şehirler arası ulaşımı sağlamak için Blablacar gibi sürüş paylaşımı seçeneğine ek olarak low cost havayolu firmalarını kontrol edebilirsiniz. ESNCard sahibi iseniz Ryanair’in sunduğu %15 indirim ve 20 kiloya varan ücretsiz bagaj hakkından yararlanabilirsiniz. Ayrıca Avrupa’da geziniz sürecince en iyi ulaşım seçeneğini bulmak için Avrupa’da ucuz ve hesaplı ulaşım yazımıza göz atabilirsiniz.

İyi gezmeler 🙂