Londra’da Erasmus+ Staj Deneyimi

Herkese merhaba arkadaşlar, aranızda İngiltere’de staj yapmak isteyenler vardır diye düşünüyorum bu yazımı onlara hem ön fikir edinmek için hem de staj sürecini paylaşmak için yazdım.

Öncelikle herkesin staj yeri bulmak konusunda sorun yaşadığını tahmin edebiliyorum, üniversitelerimiz bu görevi direkt bize verip sonraki süreçlerde yardımcı oluyorlar. Çek Cumhuriyeti’nde Erasmus yaparken staj hakkım olan 3 ayı da farklı bir ülke de değerlendirmek istedim nedeni ise yurt dışında eğitim görmek dışında yurt dışında bir ofiste deneyim kazanmanın da bana yardımcı olacağını biliyordum.

Ülke seçimi konusunda kafamda hayalim olan İngiltere vardı. Londra beni hep cezbetmiştir, oraya gitmek istiyordum ve gitmek için her yolu deneyeceğimi de biliyordum. Velhasıl staj sitelerini araştırdım şirketlerin hepsine CV’mi yolladım fakat maalesef olumlu sonuçlar alamadım.

Pes ettik mi ? Haaayır. Çünkü bu işlerin kolay olmayacağını, on binlerce başvurulardan benim şansımın az olduğunu biliyordum. Daha sonra üniversitemin İnternet sitesinde “önceden staja giden öğrencilerin deneyimleri” başlıklı sayfada öğrencilerin yazdıklarını ve nerede staj yaptıklarını okudum.

Londra’ya giden pek az öğrenci vardı tabii ki şansımı değerlendirmek istedim ve bende o daha önceden gittikleri şirkete mail attım. Ve sonuç! Bir tanesinden cevap geldi 🙂 Hemen benimle Skype’tan mülakat yapmak istediklerini belirttiler. Mülakatta rahat olmanızı öneririm çünkü gerilince, kasılınca karşı taraf bunu hoş görmeyebilir.

Yabancılar genel olarak rahat bir mizaca sahip o yüzden olabildiğince pozitif durup karşınızdakine bu stajı çok istediğinizi belirtin emin olun eğer yeterli bir İngilizce ve kalifiye olduğunuza inanıyorsanız karşı tarafın sizi seçeceklerinden hiç şüpheniz olmasın 😉

Böylelikle staj süreci başlamıştı benim için. Karşı taraftan Traineeship Agreement , atentli kağıda yazılmış mühür ve imzalı kabul belgesi (davet mektubu) isteyin. Daha sonrasında da staj anlaşma formunu siz ve koordinatörünüz imzalayacak. Bununla birlikte COS başvurunuzu sizin koordinatörünüz yapacak. Gerekli evraklar şunlar;

  • Cos başvuru formu (siz dolduracaksınız)
  • Learning agreement (imzalanmış olacak)
  • Kabul belgesi (atentli, mühürlü, imzalı)
  • Transkript belgeniz (son hali)
  • Sabıka kaydı (İngilizce)
  • Pasaport (bütün sayfalarının kapak ve boş sayfalar dahil taratacaksınız )

Bu belgeleri PDF’e çevirip  10 MB’ı geçmeyecek şekilde koordinatörünüze iletin. MB fazla çıkarsa sıkıştırma programlarından faydalanın.

COS’un gelme süresi yaklaşık 3/4 hafta sürüyor. Geldikten sonra internet üzerinden https://www.visa4uk.fco.gov.uk/ sitesinden vize başvurunuza başlıyorsunuz. Öncelikle sayfalarca sürecek form ile karşılaşacaksınız, en son kısımda  randevu yerini saatini seçip parayı yatırdıktan sonra işlemlere başlayabilirsiniz gerekli evraklar için.Ben randevuya gittiğimde okulumun bana verdiği hibe yazısı, kimlik–pasaport fotokopim ,COS belgem, kabul belgem, Traineeship Agreement ve babamın bana sponsor olacağını belirttiği mektup ile başvuruya gittim.

İlgili Yazı:   Slovenya'da Erasmus+ Staj Yeri

Belgeleri teslim etti parmak izi alındı ve bana birkaç hata için de pasaportumu geri yollayacaklarını söylediler.

En zor kısım bekleme süresiydi, yıllar geçiyor gibi hissediyorsunuz 😀 Ama sonra kapı bir çalıyor karşınızda UPS! Vee olumlu sonuçlanmış. Artık hayallerimi gerçekleştirebilirdim.

Uçak biletimi adıktan sonra koyuldum yola.

Her ne kadar 9 ay Avrupa’da kalsam da İngiltere farklı bir ülke, farklı kurallar, farklı insanlar. Oraya gidene kadar İngilizce bildiğimi sanıyordum fakat oranın İngilizcenin ana vatanı olduğunu unutmuşum. Tabi ki zorlandım, kalacak yer konusun da şirketi bulmak ve vizenin çıkıp çıkmaması stresini yaşamak konusunda. Ama uçaktan inince hepsi geçmişti artık İngiltere’deydim ve üniversite hayatim boyunca kendime katacağım deneyimlerin en büyüğünü yaşıyordum, kendimce tabiki!

Londra’da bir yazılım firmasında 3 ay boyunca gerçekten okulda öğrenmediğim şeyleri öğrendim, bilgisayar üzerine daha fazla pratik kazandım ve İngilizce’ye daha çok kafa yorduğum için kelime bilgim ve dil bilgim gelişti.

Ofiste çalışmak, ofis kuralları ve prosedürleri oldukça farklı ama alışmam zor olmadı çünkü iş hayati hep hayal ettiğim bir noktaydı ve stajyer de olsam kısmen gerçekleştirmiştim. Bu süreç içerisinde Erasmus prosedürlerim ile ilgili pek zorlandığım bir şey olmadı, bütün sorularımın cevabını aldım diyebilirim. Staja gidecek olan arkadaşlarıma tavsiye olarak; bütün belgelerinizi her zaman eksiksiz hazırlayın, küçük bir hata bazı şeyleri değiştirebiliyor ve sıkıntı yaratıyor. Ve sakın umutsuzluğa kapılmayın vize ile ilgili eğer her şey tam olursa alacağınızdan eminim.

Son olarak, bir sürü yabancı arkadaş, bir çok ülkeyi gezme fırsatı ve CV’me gururla ekleyeceğim bir Erasmus deneyimi oldu. Anladım ki bir insanin bakış açısının değişmesi için bence yurtdışına gitmeli. Bunun maddi olarak bir sıkıntı yaratacağını düşünmüyorum okul gereken desteği sağlıyor , sadece hesabınızı iyi yapmanız gerek bu da bir nevi ayaklarınızın üstünde durmanıza yardımcı oluyor 🙂 Ucuz biletler bulup harika yerleri keşfe çıkabilirsiniz ve unutulmayacak anılar, dostlar edinebilirsiniz 😉

Herkes Erasmus deneyimini yaşamalı, gitmeye görmeye çalışmalı. Bakış açınızın ne kadar değiştiğini göreceksiniz.
Herkese şimdiden bol şans diliyorum 🙂

Sevgiler,

Avrupa Fırsatları gönüllü yazarı Cansın OR