Lublin’de Erasmus

Lublin diğer Avrupa şehirlereine göre fazla gelişmiş değil, şöyle ki; AVMlerden başka gelişmişlik belirtisi yok. Ne bir fabrika, ne de herhangi bir endüstriyel olanak. Çoğu esnaf İngilizce bilmiyor. Esnafı geçtim insanlar da öyle pek fazla İngilizce bilmiyor. Belli başlı birkaç Lehçe kelimeyi öğrenirsiniz onlar size yeterli olur.

Türklerle takılmayın derler ama elinizde değil illa ki takılıyorsunuz ve aslında önerim şu olur. Takılın. Çünkü sizin derdinizi başka kimse anlamaz. Elin İspanyolu grip olduğunuzda size nane-limon yapmaz. Ateşiniz varsa suya bez koyup alnınıza koymaz. Basar gider keyfine bakar. Ama en önemli şey şu olsun. İlk haftanızı yani derslerde olsun etkinliklerde olsun, hep yabancı dilde konuşanların yanına gidip nerelisin, ne okuyorsun, hangi yurttasın gibi sorularla arkadaşlıklar kurmanız sizin için büyük avantaj sağlar. Gerekirse İtalyanların arasında tek siz Türk olun. Size İngilizce lazım, Türkçe konuşmayın yeter.
Ve zaten geldiğiniz gün ile Avrupa gezisine çıktığınız zaman arasında dağlar kadar gelişme olacaktır. Avrupa gezisinde de bir o kadar gelişme yaşayacaksınız. Türklerle tatile çıkmayın. Ya da çıkacaksanız önce ufak bir tur yapın, mesela Krakow‘a gidin başka bir yere gidin. Tatilden beklentisi ne, görün. Uyuyorsanız büyük tatili o zaman düşünün.

Şahsi görüşümdür: 3 ay Lublin (hatta Polonya) için yeterli, çünkü son ay hiç ders yok, sınavlar bitiyor. Hocaların peşinde imza ve not için koşuyorsunuz. Arada kalan bir sürü tatil var (ilk dönem için konuşuyorum, christmas, ölüler günü, noel, vs.) O tatillere denk getirirseniz 9-10 ülke gezebilirsiniz.

Evet sırasıyla başlıklara başlıyorum.

-BANKA-
Evet, çoğumuz Yapı Kredi’nin Pekao ile anlaşmalı olduğunu okumuşuzdur. Öyle. Fakat normal kur örnek vereyim 1.3 ise YKB 1.25’ten bozuyor. Kur farkı aradaki komisyon bedelini hallediyor. Ama nitekim en avantajlı bankalar YKB ve Ziraat. Ziraat ile anlaşması olmamasına rağmen WBK isimli bankadan yüksek kur ile para çekebilirsiniz. Keza aynı şekilde Pekao ile YKB kartlarınızla çok döviz kuruna takılmadan para çekebilirsiniz.
Unutmamanız gereken nokta ATM’ye kartı takıp çekmek istediğiniz tutarı girdikten sonra USD yazan “dolara çevir” bölümünü seçmemeniz. Orayı seçerseniz çok fazla kaybınız olur çünkü döviz alıyor satıyor ve tekrar alıyor. Çifte zarar.
Kantor’lar yani “dövizciler” sokağı adı altında 5-6 tane dövizcinin birlikte olduğu bir sokak var, bilahare nokta atışı koordinatlarını sizlerle paylaşacağım. En yüksek fiyatı onlar veriyor. Sakın yüklü miktarlarınızı Lublin Plaza’daki dövizcide bozdurmayın. Çünkü TL bile 0.98’den bozuluyor. Siz düşünün gerisini.

Ekleme: Türkiye’deki ING Bank ile buradaki birbirini görmüyor, tek yapabileceğiniz aktarım SWIFT yahut Western Union, diğer şekilde Türkiye’den TL hesabınızın olduğu kartı ATM’ye takıp direkt olarak TRY-PLN döviz değişimi ile para çekebilirsiniz. İmkanınız olursa hibenizi erken alabilirseniz kesinlikle yanınızda getirin, çünkü ben önce TL’ye bozdurdum, daha sonra Zloty aldım, biraz kaybım oldu. Avrupa gezisi için o Zloty’yi tekrar Euro yaptırınca daha da zarar ettim. Tek seferde 1000zl’den fazla ya da 1500zl’den fazla para çekmeyin. Kur kaybı fazla oluyor ben 200zl kaybettim sırf bu sebepten. (3500zl çekmiştim)

-YURTLAR-
Ben Politechnika Dormitory’de kaldığım için diğer okulların yurtları hakkında bir şey diyemem ama imkanınız olursa DS4’te kalmayın, DS1’in ve DS2’nin odaları ve şartları daha iyi, temiz, alet edevat odalar aynı ama yataklar olarak sunta üzerine 4cm yatakta yatıyoruz DS4’te.

Eğer özel yurt düşünürseniz TBV isminde, Politechnika’ya çok uzak olmayan bir yurt daha var, odaları DS’lerin net 2 katı ve DS’lerde isteseniz de 2 kişi kalamıyorsunuz, parasıyla değil mi kardeşim deseniz bile 3 Türk (şanslıysanız başka milletten adam) veriyorlar. Tuvalet, banyo ve mutfak ortak, odada tezgah ve buzdolabı var, büyük gardırop, kişisel dolap ve çalışma masası var. Eduroam isminde ortak kablosuz var, bir ay içerisinde kullanıcı adı ve şifrenizi alırsınız. Ama odada soket var modem alıp günlük 5GB hakkınızı da kullanabilirsiniz ama bence o kadar para vermeyin. Yoğun saatlerde çok yavaş ama götürüyor nihayetinde Eduroam. Elektrik, su, ısınma parası vermiyorsunuz. Oda temizliği kendinize ait. TBV’de elektrik, sıcak su, soğuk su, ısınma parayla mesela. Ve verdiğiniz depozitoyu size geri vermemek için çok uğraşıyorlar. Odalar soğuk oluyor. Yanınızda asma kilit götürmek isterseniz dolaplar asma kilit için müsait değil. Ya da uzun ve büyük asma kilitlerden 2-3 tane götürün birbirine takıp kullanın eğer çok isterseniz. Yurt parasını ödeyene kadar pasaportunuz resepsiyonda kalıyor. Oda anahtarını resepsiyona vermeniz isteniyor gidip gelirken. Ama birkaç hafta geçtikten sonra eğer 3 kişiyseniz 2 tane daha çoğaltıp üçünüzde de birer tane olması gayet normal ve resepsiyona bırakmaya gerek yok. Çamaşır odası var, anahtarı katlardaki Polonyalılarda duruyor gidip sıra bekliyorsunuz falan. İsteyip aldığınızda ilk haftalarda hemen onu da çoğalttırın ama koridorda kimse yokken girip çıkın sorun olabiliyor. Ütü masası, elektrikli süpürge ve vileda takımını yurt kartıyla resepsiyondan alabiliyorsunuz. İşiniz bitince geri götürüyorsunuz. Nevresim takımı veriyorlar. Eski biraz yıpranmış ama leş değil nitekim. Kullanılabilir, ama ne olur ne olmaz derseniz ve valizinizde boş yer varsa koyabilirsiniz. Yastıklar kare, yastık kılıfı götürün çünkü uyunmuyor. Odalar kaloriferleri yaktıklarında çok sıcak oluyor, polar falan götürmeyin derim.

-MARKET&ALIŞVERİŞ-
Evet, şimdi size birkaç market söyleyeceğim, bu marketler haricinde diğerleri pahalı olabilir, bu AVM’ler hem çeşidin çok olduğu, hem de fiyatların ucuz olduğu yerlerdir.
Felicity Atrium – Politechnika durağından 14 numaralı otobüs Witosa Felicity durağında indiriyor. İçinde Auchan vardır ve peynirin, sütün, alkolün, abur cuburun envaye çeşidi mevcuttur. En ucuz fiyatlar oradadır. Aynı zamanda AVM içinde KFC, dönerci, pizza, kiloyla yemek satan yerler vardır. Sinema vardır. Mücevher, bijuteri, kıyafet, elektronik üzerinde yığınla mağaza mevcuttur.
E Leclerc – DS’lerden yürüme mesafesi 20 dakikadır. Bize her yer yakın geldiği için fazla otobüs kullanmıyoruz. Koordniat vereceğim zaten önce de belirttiğim gibi. Bu AVM’de market ürünlerinin çok çeşit olduğu ve fiyatların ucuz olduğu yerdir. Diğer açıdan çok çeşitli dükkan yoktur. Daha ziyade gıda üzerine. Eğer aylık alışveriş yapmayı düşünürseniz yürüyerek gidip otobüsle geri dönebilirsiniz ya da gözünüzü karartıp taksiye binersiniz. En fazla 15zl alır sizden. Bu arada taksiler km başına para alıyorlar. Sağ arka kapıda gece ve gündüz tarifesinde başlangıç ve km başına fiyatlar yazar. 2015-2016 Winter için en ucuz km: 1.40zl ve başlangıç 7zl olarak belirteyim.
Lublin Plaza – Yürüyerek gideceğiniz 15 dakikalık mesafede olan öğrenci merkezidir. İçinde gsm firmalarından kırtasiyeye, marketten sinemaya, dövizciden restorana çoğu çeşit dükkan vardır. Ama büyük AVM’lere göre biraz pahalıdır.
Stokrotka – Lublin Plaza’nın giriş katında büyüğü olup, DS’lere 3 dk yürüme mesafesinde olan versiyonu da vardır. Sadece markettir. Migros gibi düşünün. Fiyatlar aman aman pahalı değil ama Felicity ve Leclerc’e göre pahalıdır. Nutella, Nesquick, abur cubur, et/tavuk alacağınız zaman çok acil değilse burayı pek önermem.
Biedronka – Polonya’nın BİM’idir. Tam bir öğrenci marketidir. Kırmızı etlerin hepsi domuzdur ama geri kalan her şeyi en ucuza bulabilirsiniz. Ama dikkat edin tarihleri yaklaşan ürünler indirime giriyor hep. Meyve sebze bölümü çok ucuzdur.
Lidl – Kendi çapında ucuz olan ve DS’lere 20 dk yürüme mesafesinde olan markettir. Kendi ürünleri çok ucuz olur. Meyve sebze bölümü pahalıdır.

Öneri olarak temel gıdalar:
Su: Niegazowana ve Gazowana olarak ikiye ayrılıyor. Birisi bizim soda kıvamında, diğeri normal su. TAK marka sular hem ucuz hem de bildiğimiz su tadında. Genelde 1.5 litre tercih ediliyor öğrenciler arasında. Ama musluk suyu da içilmeyecek kıvamda değil. Bölümüm gereği Lublin içme suyu arıtma tesislerini gezdim. Su o kadar berrak ki sadece mikrop olmasın diye klor veriyorlar. Başka türlü kum filtreleri falan çok nadir kullanılıyor. Ama kireçli.
Süt ve süt ürünleri: Öncelikle domuzun sütü süt ve süt ürünlerinde kullanılmıyor. Takıntı yaparsanız kafanız rahat olsun. Domuz ürünleri, içeriğinde E476 gibi maddeler olan “bazı” ürünlerde olabilir. Çikolata da olabilir bisküvi de olabilir, jelibon da olabilir. Ama jelibonlarda daha ziyade domuz jelatini kullanılıyor.
Meyve sebze: Stokrotka, Biedronka ve Leclerc meyve sebze için bir numaralı yerlerdir. Ara sıra pahalı olabilir ama Lublin’deki en ucuz yerler buralardır. Kesinlikle Türkiye’ye göre pahalı ama.

Elektronik: Saturn, MediaMarkt, RTV gibi büyük firmaların mağazaları vardır. Bazı teknolojik ürünler Avrupa’nın geneline göre bile ucuz olabiliyor. Ben fotoğraf makinesi aldım. Türkiye’ye göre 1000-1200 lira kar ettim. Ama tax-free kullanırsanız.

-TAX-FREE-
Evet bazılarımız için en önemli konu budur. Ben fotoğraf makinesi aldım ve aldığım dükkan “globalblue” firması olmayan, devlet eliyle hazırlanan farklı bir tax free sisteminden bahsetti. Ülkeden çıkış yapıp geri gelin. Ben size “globalblue” gibi %11-12 değil. %23’ün hepsini vereyim dedi. Ben de öylesi daha iyidir elbet dedim. Aldım makinemi ve En yakın Schengen dışı ülke olan Ukrayna/Lviv’e gittim. Otobüsle gidiş-gelişi 70 zloty’ye bitirebileceğiniz şekilde alabilirsiniz. Otobüse bindiğinizde tax-free formum var deyip sınırda şoföre söylemeniz yeterli olacaktır. Pasaport kontrolünden sonra tax ofisine gidip damga ve imzanızı alabilirsiniz. Aldığınız ürün çok büyük değilse giriş çıkış yaparken yanınızda durması iyi olabilir. Bana sormadılar çıkart bakayım diye ama hiç sormuyor manasına gelmiyor olabilir. Ürünü alırken pasaportunuz ile gidin, tax formuna pasaport bilgilerinizi yazacaklar. Ama dediğim gibi, bütün dükkanlar devlet eliyle olan vergi iade sistemini yapmıyor. Sadece bazıları yapıyor. Tax hesaplarken “Fiyat x 23 / 123” yapın. Çünkü 100’e bölerseniz KDV dahil fiyatın %23’ünü alırsınız. KDV’siz halinin %23’ünü almalısınız çünkü ham bedelin KDV’si hesaplanıp ekleniyor. Her neyse, paramı geri almaya gittiğimde formu aldı ve paramı nakit olarak geri verdi. Nasıl ödeme yaptıysanız o şekilde geri alırsınız.

-TATİL PLANLARI-
Eğer geldiğiniz gibi, akademik takvimdeki uzun tatillere ayarlayıp tatil planı hazırlarsanız müthiş olur. Uçakla seyahat etmek büyük avantaj çünkü zamandan kazanıyorsunuz. Ama ucuz uçak firmaları merkezlere uzak havaalanlarına iniş yapıyor. Mesela en ucuz firma olan 2 firma “Ryanair” ve “WizzAir” Barcelona’ya yani Avrupa’nın en uzak noktasına TL cinsinden 45 liraya gittim. Ama havaalanı ve merkez arası 6 Euro ulaşım. 6 yine iyiymiş diyeceksiniz yazıyı okumaya devam ettikçe. Daha sonra Paris’e gittim. Merkez ve havaalanı arası 17 Euro. Havaalanı gece kapanıyor. Mesela Brüksel, merkez ve havaalanı 17 Euro. Gece açık havaalanı.
Yani diyeceğim şu ki, önceden bakın, havaalanı açık mı, ulaşım ne kadar, hosteller gecelik kaç para, yeme içme nasıl… Bunları spontane takılayım, gidince yaparım derseniz iki katı para harcarsınız. Mesela İtalya. Megabus isimli firma birkaç ay önceden alınca final fiyatı 23 Euro olan biletleri 1 Euro’dan başlatıyor. Interrail hiç hesaplı değil ve tavsiye etmem çünkü hangi saatte inip hangi saatte hangi dükkanda kaç paraya hangi yemeği yiyeceğinizi bile önceden belirlemeniz lazım hesaplı olması için. Gerek yok. Traveler olmak istiyorsanız biraz akışına bırakın. Ama yukarıda söylediğim şeyler dahilinde. Mesela Roma’da hostele para vermeyelim diye McDonalds’ta sabahlarız dedik gitmedik. 14 Euro hostel parası Mc’de 17 Euro harcadık kişi başı. Çantanıza kesinlikle terlik koyun. Bu çok önemli, gerekirse havlu koymayın terlik koyun. Ryanair ve WizzAir firmaları sırt çantalarına ekstra para almıyor ama küçük valizle giderseniz kafes gibi bir yer var oraya sığarsa para almıyorlar. Büyük gelirse 50zl ile başlayıp 50 Euro’ya kadar giden fiyatlardan başlıyor. Büyükçe bir sırt çantası alın. Ben 17 kilo ile gezdim ve sınır 10 kilo mesela. Neden bakmadılar çünkü sırt çantası. Booking ve TripAdvisor uygulamalarını kullanarak hostel bakın. En az 1 ay önceden alın ki hesaplı olsun. Benim gibi 3 katı para vermeyin. Hediyelik eşyalar için, ilk gördüğünüz dükkandan almayın. Elbet ki daha ucuzunu görüyorsunuz. Vaktiniz varsa bunu düşünün tabi.
Polonya için PKP isimli ulusal firma 26 yaş altı öğrenciye %51 indirim yapıyor trenlerde. PolskiBus, infobus, goeuro, eurolines… Bu firmalarla bakın mesela otobüs fiyatlarına falan.

-ALKOL ve EĞLENCE-
Alkol çok ucuz. Aşırı ucuz. Yerel biralar TL cinsinde 1.30 TL falan. Votkaları meşhur, istediğiniz her meyveden votka alabilirsiniz. Viskiler Votkalardan pahalı ama yine de ucuz. Mekanlarda bile en fazla 7 lira verdim biraya, o da bizde 20 lira olanlardan yani. İlk hafta ESN kulüpleri oryantasyon adı altında sürekli partilere götürecek sizi. O haftalar çok önemli. Facebook’tan sürekli davet yağacak sizlere. Ne varsa o partilerde var. İlk kuracağınız arkadaşlıklar için o partiler en önemli yer haline gelecek. Sonradan arkadaşlık oluyor ama yetmiyor. Eksik kalıyor bir şeyler.
House of Sound – büyük ve ilk aylarda en sağlam partilerin olduğu kulüp.
Czekolada – çarşamba günleri sınırsız ve ücretsiz bira kuyruğuyla dolan ve Cuma-Cumartesi 21 yaş altı almayan mekan.
Shine – 17-19 arası çocukların toplandığı yer. Pek de beğenmedim orayı bir türlü.
Hellium & Rzut Beretem – iki farklı mekan ama sahipleri aynı, farklı konspetler, biri pub biri club tarzında. Hellium çok sağlam yer.
Dom Kultury – mekanların babası olarak nitelendirebilirim. İlk haftalarda gitmiştim oraya ve yok böyle bir eğlence ya.
Bu arada Old-Town yakınlarında akşam/gece saatlerinde elinde pembe/kırmızı şemsiye ile yanınıza gelen kızlara teşekkür edip devam edin. Striptiz kulüplere çağırıyorlar ve her şey çok pahalı. En baba mekanla arasında 2-3 kat fiyat farkı var ve ortamın loş olması, görsel açıdan hoşluk vermesinden dolayı 4-5 gecelik eğlence paranızı tek seferde dökülebilirsiniz. Ayrıca merak edenler için. Gösteri esnasında sadece yanınıza geliyor. Başka bir şey yok.

-GEZİLECEK YERLER-
Direk sayıyorum anlatmaya pek de lüzum yok bizim güzelliklerimiz bin basar buraya. Oldtown, kale, göl(Eylül Ekim’de başka güzel, kışın başka güzel), Majdanek Nazi Kampı (oryantasyon kapsamında gezdirirler zaten), birkaç müze ve tarihi eser. Onun haricinde aman aman şurası müthiş dediğim bir şey olmadı. -ki sevmeme rağmen böyle şeyleri-

-KULLANILACAK HAT ve GSM (İNTERNET)-
Evet, biz Lublin Plaza’dan PLAY isimli mağazadan 5zl’ye simkart alıyorsunuz, herhangi bir kayıt gerekmiyor. Bakkaldan büfeden bile alabiliyorsunuz. Daha sonra 10zl’ye 10GB internet paketi yaptırıyorsunuz ve LTE hızında internete girebiliyorsunuz. Eğer Türkiye’yi aramanız gereken banka olsun diğer türlü şeyler olsun, 2PLN/dk kontör istiyor ama benden size tavsiye Skype kontörü alıp kendi numaranızla çok daha ucuza Türkiye’yi arayabilirsiniz.

© Vefa Ayvaoğlu – Avrupa Fırsatları Gönüllü Yazarı

porno porno porno porno porno
online casino siteleri bahis siteleri iddaa siteleri hd film izle