PLOTEUS: Avrupa’da Öğrenme Fırsatları ve Yeterlilikler Portalı

Bir internet portalı olarak kurulan Ploteus, Avrupa’da Öğrenme Fırsatları ve Yeterlilikler Portalı (Learning Opportunities and Qualifications in Europe) anlamına gelmektedir. Ploteus portalının amacı başta öğrenciler ve eğitimciler olmak üzere, iş arayanlara, çalışanlara, ailelere ve danışmanlara Avrupa’daki eğitim fırsatları hakkında bilgi vermek amacıyla kurulmuştur. Bir diğer amacı ise; öğrenme konusunda ihtiyaç duyulan bilgileri tek çatı altında toplayarak bir bilgi bankası oluşturulması ve Avrupa vatandaşları için dolaşım özgürlüğünü etkin hale getirmektir.

Neler Öğrenilebilir?

Portal üzerinden Avrupa’daki eğitim ve öğretim alanındaki beş farklı ve temel konuda bilgiye ulaşılabilmektedir:
a. Öğrenme İmkânları:
Lise, üniversite, yüksek lisans, doktora gibi örgün eğitim ve öğretim kurumları, yetişkin eğitim kursları, mesleki eğitim okulları hakkında ülke ve bölüm sınıflandırması yapmaya imkân verecek bilgiler içermektedir.
b. Yeterlilikler:
Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi ve Ulusal Yeterlilikler Çerçevesi ve bu kapsamda yer alan sınıflandırmalar ve yeterliliklerin karşılaştırılması gibi konularda bilgileri içermektedir.
c. Değişim ve Burslar:
Avrupa genelindeki Eğitim ve Gençlik Programları altında yer alan Hayat Boyu Öğrenme Programı, Erasmus, Mundus, Tempus ve Gençlik gibi değişim programları ve bu çerçevede sağlanan burslar ve mali destekler hakkında bilgiler yer almaktadır.
d. Rehberlik Hizmetleri:
Avrupa genelinde yer alan rehberlik hizmetleri ile ilgili bilgileri içermektedir.
e. Bir Ülkeye Gitme:
Bir Avrupa ülkesine gidildiğinde ihtiyaç duyulabilecek temel bilgileri içermektedir. Bunlar gündelik masraflar, öğrenim harçları, kalacak yerler, ikametin yasal zorunlulukları ve her bir ülke için bilinmesi gereken hususlardır.

Ploteus portalı, yurt dışında kısa veya orta vadeli eğitim görme, staj yapma ya da eğitimci olarak çalışma fırsatı arayan rehber öğretmen, danışman, akademisyen, öğrenci, öğretmen ve meslek erbabını ve eğitim ve öğretim alanındaki eleman değişimi için kendine Avrupa Birliği ülkelerinden ortak arayan ya da bu ülkeler ile eğitim ve gençlik projeleri gerçekleştirmek isteyen, gerek özel ve gerekse kamuda bu alanla ilgili tüm kurum ve kuruluşlara hitap etmektedir.

Ploteus Portalından Nasıl Yararlanılır ?

Kendilerine uygun bir Avrupa ülkesi ile iletişime geçip ortak bulan ve öğrenci ve eleman değişimi gerçekleştirmek isteyen kurum ve kuruluşlar ile bireysel imkânlarla yararlanmak isteyen eğitimci, öğrenci veya stajyerler, http://ec.europa.eu/ploteus web sitesinde yer alan her bir Avrupa Birliği üyesi veya adayı ülkeye ait eğitim kurumlarına ait bilgilere ulaşabilmektedir.

Uluslararası düzeyde tanıtım yapmak ve değişim programlarından yararlanmak isteyen Kurum/Kuruluşlar ve bulunduğu kuruma eğitimci, öğrenci veya stajyer çekmek isteyen Kurum/Kuruluşlar, Avrupa’da konuşulan resmi dillerden birisinde veya birkaçında hazırlayacakları (en yoğun kullanılan diller İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolcadır) öğrenme fırsatları ve eğitim sistemleri ile ilgili içerikleri Ploteus portalında yayınlanabilmesi için, kendilerini İŞKUR tarafından hizmete sunulan Avrupa’daki Öğrenme Fırsatları ve Yeterlilikler Portalı Türkiye Uygulaması’na (https://ploteus.iskur.gov.tr) dâhil etmeleri gerekmektedir.

Türkiye Uygulaması’na Nasıl Dahil Olunur?

Eğitim ve öğretim fırsatlarını ilgili internet portalına aktarımını sağlamak isteyen kurum ve kuruluşlar aşağıdaki maddelerde ifade edilen işlemleri uygulayarak Türkiye Uygulaması dahil olabilir, sahip oldukları öğretim fırsatları ve ders bilgilerini Ploteus sistemine uygun bir şekilde aktarımın yapılması sağlayabilirler.

* Kurumsal etki alanı içerisinde (Ör. ankara.edu.tr) ploteus.iskur eposta hesabının açılması
* İlgili eposta hesabı ile Türkiye Uygulaması’na kayıt olunması
* Sitenin “Entegrasyon” bölümünde bulunan Kullanım Kılavuzu ve açık kaynak kodlu örnek projeler kullanılarak gereken XML dosyasının üretilmesi
* Sisteme giriş yaptıktan sonra, “Dosya Gönderimi” sayfasından İngilizce başlık ve içerikleri de içerecek şekilde üretilen XML dosyasının gönderiminin yapılması

Ploteus Türkiye Entegrasyon Havuzu Sisteme İlk Kayıt İşlemleri için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için Ploteus Türkiye’nin web sitesini ve program tanıtım broşürünü inceleyebilirsiniz.