Prag’da Erasmus Plus Staj Deneyimi

Polonya’da bir yıllık Erasmus öğrenim hareketliliğinden sonra memlekete döndüğümde tüm yıl boyunca tekrardan yurt dışına nasıl giderim diye araştırdım. Ben ‘Erasmus’ programının son öğrencilerinden biriydim, artık programın adı ‘Erasmus Plus’ olmuştu, bir çok program bu başlık altında toplanırken, ayrılan kaynak artmış ve bana yeni bir yurt dışı fırsatı sunacak olan öğrenci mezun olsa dahi bir yıl içerisinde staj yapabilme imkanı veriyordu. Başvuru, Erasmus sınavı derken tüm aşamaları başarılı bir şekilde geçmiştim. Sıra bir staj yeri bulmaktaydı.

Okullara gönderilen staj tekliflerini incelerken Prag’da benim bölümüme uygun bir staj yeri buldum ve hemen CV’mle birlikte güzel bir e-posta attım ve 3 gün içerisinde bir Skype görüşmesi yaptık ardından referanslarımın da şirkete yazdığı güzel bir dönüşten sonra kabul edildim.

Gerekli belgeleri topladıktan sonra vize başvurumu yaptım. Çek Cumhuriyeti uzun vizesinin bekleme süresinin 60 gün gibi bir zaman alacağını duyduğumdan erken bir zamanda başvurdum, her ihtimale karşı uçak biletimi filan almadım. Tam 40. günümde vizem çıktı ardından staj sigortamı yaptırdım ve uçak biletimi aldım.

Çalıştığım firma bir start-up idi ve bana bir çok artısı oldu. Bunlar; yeni bir girişimde bulunacağım zaman karşılaşacağım zorlukları deneyimlemek, teoride öğrendiklerimi bizzat uygulama fırsatı bulmak, getir – götür işleriyle değilde gerçek işler ve kişilerle çalışmak olarak sayabilirim. Stajım boyunca çalıştığım yerle ve patronlarım ile hiç bir sorun yaşamadım 🙂

Çalışmadığım zamanlarda elimden geldiğince sosyal akivitelere katılmaya ve düzenlemeye çalıştım. Fotoğraf çekmeyi sevdiğim için bir çok etkinlikte fotoğrafçıydım, amatör olmama aldırmadan bir çok etkinlikte yemek pişirerek Türk kültürü ve mutfağını tanıttım, başta Turkish Movie Night olmak üzere bir çok sinema aktivitelerinin düzenlenmesini ve özellikle dil ve kültür paylaşımı yaptığımız “Language Exchange Meeting” gibi kültürel aktivitelerde katılımcı olarak yer aldım. Prag’ın eski ve tarihi dokusu beni etkilediğinden turistlere şehrin gizli yerlerini gösterdiğim, paslanmış hikayeleri tavanarasından gün yüzüne çıkarmak için rehberlik yaptım. Oktoberfest, Signal Light Festival gibi bir çok festivale katılıp, buz hokeyi (Sparta Prag – Karpat Oluolu) ve Çek Cumhuriyeti – Türkiye maçına gitme şansım oldu.

İlgili Yazı:   Yunanistan Erasmus+ Gençlik Programı Durduruldu

Prag ve Çek Cumhuriyeti hakkında; Prag ikinci dünya savaşı sırasında bombalanmayan şehirlerden bir tanesi olduğundan şehrin bir çok yeri eski ve hikayelerle dolu. Birbirinden farklı konsepte cafe, restoran, bar, club barındıran Prag bir çok kültürel etkinlik, konser ve festivale ev sahipliği yapmakta. Başkent olduğundan hayat diğer şehirlere oranla biraz pahalı, özellikle kiralar çok yüksek olduğundan öğrenciler ve çalışanlar bir daire-ev kiralamak yerine bir dairenin sadece bir odasını kiralamayı seçiyorlar. Yurtlar çok daha uygun bu durumda 😉 Prag’ın mükemmel bir ulaşım sistemi mevcut. Tüm metro, tramvay, otobüs birbirlerine senkronize çalışmakta ve şehrin her yerine gidilebilir, hatta bazı tramvaylarla (9, 17, 22 numaralar) şehir turu bile yapılabilir 😀 Pek kontrol olmasa da adrenaline gerek olmadan 1, 3 veya 5 aylık biletler almak çok çok uygun, zaten öğrenciye yarı fiyatına. 🙂

Sonuç olarak daha önce Erasmus yaptığım için alışmakta pek zorluk çekmediğim dolu dolu bir 6 aylık staj dönemi geçirdim. Bir sürü farklı milletten insanlarla tanışıp arkadaş olma, kendi kültürümü tanıtmanın yanında yabancı bir dilde ve ülkede yaşama ve çalışma fırsatım oldu.