Prag’da Medya Okuryazarlığı Semineri

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag‘da 7-15 Ocak tarihleri arasında gerçekleşecek olan Kültürel Farkındalık ve Hoşgörü Doğrultusunda Medya Okuryazarlığı semineri için Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Macaristan, İtalya, Letonya, Portekiz, İspanya, Türkiye ve Birleşik Krallık’tan 24 katılımcı aranmaktadır.

Ana hedef, gençlerin medya yeterliliklerini arttırarak kültürlerarası eğitimin kalitesini yükseltmek ve gençlerin yaratıcılık, yenilikçilik, öğrenme ve inisiyatif alma becerileri gibi çapraz becerilerini arttırmak için medya kullanmaktır. Medyada eleştirel düşünme üzerine odaklanılacak ve medyanın gençler üzerinde önemli etkisinin olduğu yeni koşullar anlatılacaktır.

Seminerin Hedeflerleri:
  • NFE yoluyla medya eğitimi ile deneyim alışverişinde bulunmak
  • Medya okur yazarlığı (medyanın aktif kullanımı, medyada eleştirel düşünme) üzerine yaratıcı araçlar, etkinlikler ve metodolojileri değiş tokuş etmek ve toplamak, kültürlerarası hoşgörünün ve anlayışın yeni medya yoluyla teşvik edilmesi
  • Genenler arasında artan hoşgörüsüzlük ve yabancı düşmanlığına karşı mücadelede yardımcı olacak yeni araçlar ve yeni medya getiren zorluklar geliştirmek
  • Medya okuryazarlığı ve kültürlerarası öğrenim konusundaki yeni bir proje için teklifler geliştirmek ve geliştirmek
İlgili Yazı:   Prag'da Erasmus Plus Staj Deneyimi

Seminer sırasında atölye çalışmaları, grup çalışmaları, simülasyonlar, rol oynama, tartışmalar, bireysel ve grup yansıtma, analiz, vaka analizi ve yaparak öğrenme gibi yaygın eğitim yöntemleri kullanılacaktır.

Seminer, katılımcıların aktif katılımına dayalıdır ve bu nedenle seminer içeriğine katkıda bulunabilecek ve seminer sonrasında yerel seviyede kazanılan yeterlilikleri uygulamak için iyi hazırlanmış ve motive olmuş gençlik çalışanları bekliyoruz.

Seçim kriterleri:

• Gençlik çalışanları, gençlik liderleri, gençlik çalışmalarında tecrübeli kuruluşların gönderdiği aktif üyeler
• Seminer konusundaki eğitim etkinliklerine ilişkin tecrübeli
• Araçlar, yöntemler ve etkinlikler tasarlama tecrübesine sahip
• İyi derecede İngilizce bilgisine sahip adaylar öncelikle olarak seçilecektir.

Etkinlik masrafları (konaklama, yeme-içme vb.) organizatör kuruluş tarafından karşılanacak ve Türk katılımcılara 275 avroya varan seyahat masrafları ise katılımcının biletleri teslim etmeleri halinde karşılanacaktır.

Son başvuru tarihi 30 Kasım, seminere katılmaya hak kazananlar 5 Aralıkta açıklanacak ve e-mail ile bilgilendirilecektir. Detaylı bilgi için lütfen linkte tıklayınız.