Uluslararası Gönüllülük Günü 2016

Uluslararası Gönüllülük Günü 2016 #GlobalApplause etiketiyle gönüllülerle el ele veriyor ve gönüllülerin dünya çapında tanınması, barış ve sürdürülebilir kalkınmayı gerçeğe dönüştürmesi için yaptıkları her şeyi tanıtmayı amaçlıyor.

Dünyanın dört bir yanındaki insanlara, gönüllülere daha fazla hak ve destek vermeleri için Birleşmiş Milletler tarafından başlatılan projeye sosyal medya aracılığıyla ülkenizin Uluslararası Gönüllü Günü kutlamalarına katılarak destek olabilirsiniz.

Gönüllüler, dünyayı daha iyi bir yer haline getirmeyi savunanlardır. Yerel topluluk gönüllülerinden doğal afetlerin öncülüğüne olanlar için gönüllülük insanlığın özünde vardır. Ve bu gezegendeki ortak insan geleceğimizi vurgulayan dünya vatandaşları ile sadece gönüllülük ruhunu paylaşan, gönüllü olan, gösterilen kişiler tarafından değiştirilmez.

Bu kampanyayla, her yerde bulunan tüm gönüllüleri ve yaptıkları katkıyı tanımak için bir dizi #GlobalApplause etiketiyle dikkat çekilmeye ve yapılanları herkese göstermek amaçlanmaktadır. “Gönüllülerle el ele ver” derken gönüllü olmayan herkesin de katılmasını ve yer almasını teşvik ediyoruz!

Kısaca tarihi ise; 5 Aralık‘ta Uluslararası Gönüllüler Günü, 1985 yılında Birleşmiş Milletler tarafından gönüllülüğün gücünü ve potansiyelini kutlamak için uluslararası bir kararlılık günü olarak tanındı. Bu, gönüllülere ve gönüllü kuruluşlara, topluluklarına yaptıkları katkılardan dolayı farkındalık yaratmak ve bu topluluklara yaptıkları katkıyı takdir etmek için bir fırsattır.