3 Milyonuncu Erasmus Öğrencisi: Barbara PURIC – Hırvatistan

Barbara Hırvatistan’da Rijeka Üniversitesi‘nde okurken İtalya’da bulunan Bargamo Üniversitesi‘nde Hukuk üzerine üç aylık Erasmus programından yararlanmış. Barbara’nın kendi ağzından deneyimi için bir aşağıdaki satıra geçiyoruz.

“Benim Erasmus deneyimim hayatta bir defa yaşanılacak türdendi. Evimden uzakta yaşadığım ilk deneyimimdi ve tüm samimiyetimle son defa olmayacağını söyleyebilirim. Bir defasında eğitiminde ilerleme sağladığında, ilgilendiğin her şeyi öğrenmek için yeterli zaman yok.

Bergamo’ya normal bir öğrencinin normal beklentileriyle gittim ve yarı İtalyan bir kız ve bir düzine güzel hatıralarla döndüm. Benim ana hedefim uluslararası hukuk alanında final tezimi yazmak ve öğrenebildiğim kadar İtalyanca öğrenmekti. Bunun yerine, sağlam bir gramerle akıcı bir İtalyanca öğrendim. Ders ve öğretmenimiz harikaydı ve bir diğer güzel şey ise ücretsizdi. Üniversiteye iltifatlarımı sunarım.

Diğer Erasmus öğrencilerinin tekrarı olmak için değil ama eğer insanlarla tanışmak için dışarı çıkmak istiyorsanız müthiş bir fırsat. İtalyanlar benim tarzım uysal, sakin ve konuşmayı seven tarzdan. İki tane genç İtalyan oda arkadaşım vardı ve İtalyancamı geliştirmem için çok yararları oldu.

Profesyonel gelişimin yanında, final tezimi bitirdim ki eğer kendi dilinizde yazıyorsanız zor bir şey değil. Ama ben tezimi İngilizce yazıyor ve aynı zamanda İtalyanca öğreniyordum.

Eğer Erasmus yapacak kadar şanlı iseniz arkadaşlarınıza anlatacak binlerce hikayeniz olacaktır. Sonuç olarak eğer Erasmus programı ile yurt dışına gidecek olursanız, kesinlikle bu fırsatı kaçırmayın.