3 Milyonuncu Erasmus Öğrencisi: Nadine Bretz – Almanya

Trier Üniversitesi Ekonomi bölümünü okuyan Nadine, Findandiya’nın Joensuu şehrinde bulunan University of Eastern Finland‘da 5 aylık Erasmus programından yararlanıp Almanya’dan 3 milyonuncu Erasmus öğrencisi seçilip deneyimlerini şöyle aktarmıştır;

“Joensuu şehrine gitmeye karar vermek hayatımda aldığım en iyi kararlardan bir tanesiydi ve aslında kazayla aldığım bir karardı. Okulumu bitirdiğimde iş bulmak için iş başvurularında bulundum. Ama deneyimim, karakteristik özelliklerim ve vasıflarım yeterli olmadığımdan hiç bir işe kabul edilmedim. Bende yüksek lisans yapmaya karar verdim ve daha fazla okumak ve kendimi geliştirmek için tüm fırsatlardan yararlanacağım konusunda kendime söz verdim. Bir gün okulumuzun haber bültenini buldum ve Erasmus programı için hala yer olduğunu gördüm ve hemen başvurup Finlandiya’ya gitme şansını yakaladım.

Bu arada çok güzel bir iş teklifi almıştım ve Finlandiya’ya gitme ve bu iş teklifini kabul etme konusunda kararsız kalmıştım. Ayrılmama iki hafta kala tam olarak kararımı verememiştim ve çok düşünmeden ve pek fazla hazırlık yapmadan Jeonsuu‘ya uçtum.

Finlandiya, dersler, insanlar ve Erasmus programı hakkında büyük beklentilerim yoktu. Sadece pozitif bir endişem vardı o kadar. Bir sürü arkadaşım çoktan kendi Erasmus hikayelerini anlatmışlardı. Bunlar beni heyecanlandırdı ama hala endişeliydim. Bir sürü Finli ile tanışmak, yeni bir dil öğrenmek gibi şeyleri umuyordum ve sonra her şey başladı.

Jeonsuu’da kaldığım süre hayatımın en iyi zamanıydı. Bu kelimeyi daha önce başka insanlardan duyduğumda Erasmus yapanların çok sıkıcı bir hayatları olduğunu sanmıştım. ‘Hayatımın en iyi zamanıydı‘ demek Erasmus’tan daha iyi bir şey yaşamadım anlamına geliyor. Önce imkansız olduğunu düşündüm, çünkü benim hayatım zaten mükemmeldi. Bana sorarsanız Almanya’nın ve dolayısıyla Avrupa’nın en güzel yerinde yaşıyorum. Harika bir ailem ve arkadaşlarım var. Eve döndüğümde de bunun farkına vardım ama Erasmus da benim için harika bir deneyimdi.

Joensuu’daki zamanım benim kişisel gelişim ve profesyonel kariyerim için çok önemli bir dönemdi. Daha dikkatli, açık fikirli ve kendine güvenen biri haline gelmiştim. Artık kendimizin “Erasmus Arkadaşları Ailesi” diye adlandırdığı büyük bir ailenin parçasıydık.

Profesyonel bir bakış açısı olarak Erasmus bana daha önce sahip olmadığım bir çok şey kattı. Güçlü yönlerimi, ne tür bir eğitim almam gerektiğini ve kendim hakkında daha farkında olmamı sağladı. Bir çok Avrupalının Almanya’nın Avrupa’nın lideri olarak nasıl gördüklerini öğrenme şansım oldu.

Diğerlerinden bir çok öğrendim ama onlara bir çok yeni şeyde öğrettim. Farklı insanlardan, kültürlerden, ekonomilerden öğrenerek, deneyimleyerek kanatlarımı açtım ve Erasmus beni daha büyük biri yaptı.