3 Milyonuncu Erasmus Öğrencisi: Nick LARSEN – Danimarka

Nick, Aalborg Üniversitesi‘nde Almanca okurken karar verir Erasmus yapmaya ve Almanya’nın Bonn kentinde bulunan Rheinische Friedrich-Wilhems üniversitesinde dört aylık Erasmus deneyiminden faydalanır. Nick deneyimlerini seçildiği 3 milyonuncu Erasmus öğrencisi olarak anlatıyor;

“Bonn’da Erasmus yapmak istedim çünkü Almanca konuşma yeterliliğimi geliştirmek istedim. Yeterince gelişmiş olduğuna inanmadığım ve bir dili öğrenmenin en iyi yolu o dili konuşan ülkede yaşamak olduğuna inandığım için Erasmus’a Almanya’ya gittim.

Erasmus programından yüksek beklentilerim vardı. Bir sürü Almanla tanışmak ve Almancamı geliştirmeyi ümit ettim. Buradaki öncelikli durum Almanca konuşanların çoğunlukta bulunması değildi. Elbette doğal olarak bir sürü Alman ile tanışıp iki ay gibi kısa bir sürede Almanca konuşma becerimi geliştirdim. Kaldığım oda üniversiteye ve şehir merkezine beş dakika uzaklıkta olduğundan bundan daha iyi bir kalacak yer istemem mümkün değildi.

Bonn’da kaldığım süre zarfında bir çok aktivite ve etkinliğe katıldım. Biraz ciddi etkinlikler mesela yurt dışına gitmek isteyen Almanlar için Uluslararası fuar ve biraz daha dinlendirici etkinlikler örneğin İskandinav yemekleri, müzikleri ve hakkında bilgiler gibi.

Bütün derslerim Almancaydı, bu benim için kelimelerin telaffuz edilişi, cümlenin kuruluşunu öğrenmek ve dille ilgili yeteneklerimi geliştirmek için harika bir fırsattı.

Sadece Alman dili ve kültürü hakkında bir şeyler öğrenmedim, diğer ülkeler ve kültürler hakkında da yeni şeyler öğrendim. Norveç ve İsveç’ten komşularla ve hemen hemen Avrupa’nın her yerinden öğrencilerle tanıştım. Bonn’da Asya ve Amerika’dan da öğrenciler bulunuyordu. Tüm Avrupa ve dünyadan insanların burada toplanması, bütün ön yargıların kalktığı, samimi bir arkadaşlık ortamının oluşturulması büyüleyici bir şeydi.

Erasmus’a gittiğim için çok doğru bir şey yaptım ve bir saniye bile kuşku duymadım. Başıma hiç bir şeye benzemeyen harika bir deneyim 3 milyon öğrenciye ulaşmak, eminim ki Erasmus programı bir diğer milyona daha ulaşacaktır. Tek bir kelimeyle benim Erasmus deneyimim toparlamam gerekirse: paha biçilmez.