3 Milyonuncu Erasmus Öğrencisi: Niels BULKMANS – Belçika

Niels Belçika’nın Antverpen kentinde Artesis Hogeschool’da okumaktadır. İspanya’nın Escola politècnica superior d’enginyeria de vilanova i la geltrú okulunda mühendislik fakültesinde 5 aylık Erasmus Deneyimi yaşamış. Şimdi Niels’ının deneyimleriyle Sizleri baş başa bırakıyoruz ;

“Eğer üniversiteler entellektüel ve profesyonel gelişim yerleriyse, Erasmus ise sosyal ve kişisel gelişimin ta kendisidir. Buradaki dersler hiçbir üniversite tarafından öğretilmeyen fakat hayat için elzem olanlardır. Bu herkesin hayatta en az bir defa yapması gereken bir şey, çünkü ben herkesi ufakta olsa yakınlaştırdığına inanıyorum.

Ben standart Erasmus programının bir parçası olarak değil Avrupa Sömestr Projesi (European Project Semester) ile katıldım. Uluslararası Disiplin Kurulu takımı ile birlikte bir mühendislik projesi oluşturduk ve yerel iş merkezleriyle bağlantılar kurduk. Proje boyunca edindiğim bütün deneyim harikaydı. Derslerimiz Avrupa’nın her yerinden gelen öğretmenler tarafından verildi, bazı derslerimizi proje tabanlı işledik. Tüm uluslararası öğrencilerin hepsi her zaman güvenebileceğiniz büyük bir aileydi. Ne zaman aileden uzak isen böyle bir şeye sahip olmak çok güzel.

Yeni bir dil öğrenmeyi, farklı insanlarla tanışmayı ve yabancı bir ülkeye seyahat etmeyi umuyordum ve hayal kırıklığına uğramadım. Geçen beş ay boyunca hem yerel hem uluslararası bir çok kişiyle tanıştım, bir sürü farklı yerler öğrendim hatta birazcık İspanyolca bile öğrendim. Eğer bir başka şansım daha olursa kesinlikle bir Erasmus yapmak istiyorum. Kendimi, kendine güvenen, hayatta kendi yolunu bulan ve kendinden daha emin biri olarak hissediyorum. Kendimi bir şeyleri en iyi yapan biri olduğum konusunda insanlara ispatlama ve diğer insanlardan onay alma gereği hissetmiyorum.
Akademik olarak kendime çok şey kattım. Projenin doğası gereği daha önce okulumda görmediğim bir çok dersle meşgul oldum. Aynı zamanda profesyonel bir takımla, farklı dil ve kültürlerle birlikte çalışma şansım oldu. Bunun küçülen dünyanın büyük çalışma ortamı için büyük bir avantaj olacağını düşünüyorum.”