3 Milyonuncu Erasmus Öğrencisi: Petros TSINAPIS – Güney Kıbrıs

Güney Kıbrıslı Petros Erasmusunu Finlandiya’nın Seinajoki Uygulamalı Bilimler Üniversitesi‘nde Maliyet Mühendisliği bölümünde beş aylık yapmış ve AB Komisyonu ve ESN tarafından 3 milyonuncu Erasmus öğrencisi seçilmiş. Şimdi Petros’un hikayesini dinliyoruz;

“Benim hayatım Güney Kıbrıs’a odaklanmış haldeydi. Seyahat etmek için ne bir fırsatım ne de param vardı ama bu fırsatı yakaladığımda düşünmeden kabul ettim. Okul yılımın son döneminde Erasmus programını seçme sebebim, daha önce yaşamadığım bir hayat yaşamak, yeni insanlarla tanışmak, farklı kültürler ve değişik şeyler tanımaktı. Tabi ki beklediğimden çok daha iyi bir deneyimim oldu. Finlandiya’da olduğum her an tüm kalbimle gülüyor ve kendimi cennette hissediyordum.

Erasmus yapmaya başladığımda duygularım ve düşüncelerim biraz karışıktı. Bir parçam Güney Kıbrıs’ta kalmamı istiyordu çünkü Kıbrıslılar birbirine çok yakın insanlar. Ama duygularımda yanıldığımı farkettim. Başımın çaresine bakabiliyor, yemek pişirebilir, temizlik yapabiliyor ve kıyafetlerimi yıkayabiliyordum. Büyüdüğümü ve kesinlikle değiştiğimi söyleyebilirim.

Finlandiya’da harika anılarım oldu. Özellikle ESN Finlandiya tarafından düzenlenen Boat Partideki anılarım unutulmazdı. Bütün Seinajoki Erasmus öğrencileri bir restoranın önünde oturuyordu sonra hep birlikte “Everywhere We Go” şarkısını söyledik.
Ama bütün hayatım boyunca unutmayacağım en harika anılarım dünyanın her yerinden tanıştığım arkadaşlarımdı. Eğer bir şansım olursa, hepsini tek tek ziyaret etmek istiyorum. Şahsen bu deneyim benim karakterimi geliştirmemde çok faydalı oldu, artık başka ülkeden insanlarla iletişime geçmek konusunda hiçbir sıkıntım yok. Sohbet ve sosyal yeteneklerim çok gelişti.

Erasmus düşünen tüm öğrencilere Seinajoki’deki deneyimlerim için bir programdan daha fazla yeni bir şehir ve ruhum için şarttı. Ömür boyu bir Erasmus programı dilerim.