3 Milyonuncu Erasmus Öğrencisi: Vojtech ZRUST – Çek Cumhuriyeti

Prag Ekonomi Üniversitesi‘nde okuyan Vojtech İzlanda’nın başkentinde bulunan Rejkjavik Üniversitesi‘nde beş aylık Erasmus deneyimi yaşamış ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü okumuş. Deneyimlerini ve program hakkındaki düşünceleri için mikrofonu Vojtech’e uzatıyoruz;

“Yurt dışında okuma fikri İsviçre’de bulunan kız kardeşimi ziyaret ettiğimde aklıma geldi. Kardeşim İsviçre’de değişim öğrencisi olarak bulunuyordu, sadece ülke değil aynı zamanda sistem beni büyüledi. Bu farklı bir şeyler denemek, hatırlamak ve meydan okumak için harika bir fırsattı.

Hemen Erasmus’a başvurmak için üniversitenin istediği şeyleri yerine getirmeye, gerekli belgeleri toplamaya başladım. Sürpriz bir şekilde her şeyi çok iyi yaptım ve buz ve ateş ülkesi İzlanda’ya gitmeye hak kazandım. Harika olacağını hep hayal ettim ve gerçek beni büyüledi. Bu deneyim kesinlikle hayatımın en iyi beş ayıydı.

Evden ayrılırken tek başıma hayatta kalıp kalamayacağım konusunda meraklıydım. Bir kaç kez evden ayrılmıştım fakat yine de aileme çok yakın bir yerlerde okumuştum ve bana hep destek olmuşlardı. Ama şimdi yeni ve bilmediğim bir yerdeki yaşam problemlerimi kendi başıma çözmek zorundaydım. Peki ne oldu biliyor musunuz ? Yaptım.

Rejkjavik’teki okul gerçekten etkileyiciydi. Katıldığım bütün derslerde ve boş zamanlarda kendimi bilgi ile donatmaya çalıştım. Bütün sınavlardan geçmek kolay değildi, fakat sonuç olarak hepsinden geçtim ve çok mutluyum.

Kişisel yeteneklerimi geliştirdiğimi görmek gerçekten harika bir duyguydu. İngilizce seviyemi geliştirmiş ve benim için hayal, inanılmaz olan çok çabuk gerçekleşmişti. İngilizce düşünmeye ve hayal etmeye başladım ve sonunda dil bana çok doğal gelmeye başladı, hatta Çek arkadaşlarımla bile İngilizce konuşuyor olmuştum. Alışkın olmadığım problemleri çözmede hızlanmış ve baskı altındayken bile sorunlarla yüzleşirken daha sakin bir tavır takınır olmuştum.

Bu değişim programının diğer büyük bir güzelliği ise kendin gibi insanlarla tanışma imkanının olması. Eğer İzlanda gibi gizemli ve uzak bir ülkeye gidiyorsanız her şey iki kat sayılır. Beş ay gibi kısa bir süre için bile gittiğim düşünüldüğünde bir çok insanla tanışıp arkadaş oldum ve burada benim ailem oldular. Her şeyimizi birlikte yapıyorduk yemek, içmek, ders çalışmak, neredeyse aklımıza gelen her şeyi. Sonuç olarak birlikte çok zaman harcadık ve kimin yerel kimin konuk olduğunu bilmek imkansız hale geldi.

Şimdi eski hayatıma dönme zamanı. Ama İzlanda benim için hala hayatta ve önemli. İzlanda beni gerçekten değiştirdi. Bundan sonra daha aktif olmalı, yeni insanlarla tanışmalı, eğlence ve büyüleyici bir şekilde bilgi birikimimi artırmalıyım. Avrupa’nın her yerinden ziyaret edeceğim arkadaşlarım var. İzlanda’da en iyi beş ayımı geçirdim ve bundan sonra hayatımın daha iyi bir bölümünü deneyimlemek için şansım var. Teşekkürler, Ersamus.