8 Adımda Erasmus+ Staj Yeri Nasıl Bulunur?

Erasmus+ Staj Başvuru Formu

Yurtdışında bir staj deneyimi hem kişisel gelişiminiz açısından hem de özgeçmişiniz açısından büyük bir fırsat. İş deneyimi kazanmak, Schengen vizesi ile Avrupa’da özgür dolaşım hakkı elde etmek, hibe desteği almak, yabancı dilinizi geliştirmek bunlardan sadece birkaçı. Peki staj yeri bulmak için hangi adımları izlemelisiniz?

Europass Formatında CV ve Motivasyon Mektubu Hazırlayın

Europass formatı tüm Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli olduğu için kendinizi işvereninize en etkili şekilde tanıtmanıza olanak sağlar. Motivasyon mektubunuzda ise neden staj yapmak istediğinize dair etkili ikna yeteneklerinizi kullanabilirsiniz.

Uzmanlık Alanlarınızı Belirleyin

Erasmus Plus Staj Hareketliliği Programı kapsamında staj yapacağınız kurum okuduğunuz/mezun olduğunuz bölüm ile ilişkili olmak zorundadır. Bazı bölümlerde staj yeri bulmak gerçekten oldukça zor fakat ilgilendiğiniz diğer alanları belirlemek sizi bir adım öne geçirecektir. Örnek vermek gerekirse ekonomi bölümünde okuyan bir kişi blog yazma yeteneklerini kullanarak da staj yeri bulabilir.

Hangi Avrupa Ülkesinde Staj Yapmak İstediğinizi Belirleyin

Seçeceğiniz Avrupa ülkesi ve şehri hedefinize daha iyi odaklanmanızı sağlar. Bilgisayar ve yazılım ile ilgili bölümde okuyanlar İrlanda gibi teknoloji devlerinin yoğunlaştığı ülkelerde daha olumlu sonuçlar elde edebilirken, turizm ile ilgili bölümlerde okuyan öğrenciler şansını İtalya, İspanya, Portekiz gibi ülkelerde deneyebilirler.

Açıklayıcı ve İlgi Çekici Bir E-posta Taslağı Oluşturun

E-posta hazırlarken kendinizi işverenin yerine koyun bir çok işveren Erasmus Plus Programından haberdar değil bu yüzden öncelikle programı tanıtan bir yazı ile başlayın; AB tarafından desteklendiğini, Ulusal Ajans aracılığıyla hibe alacağınızı, davet mektubu dışında başka bir beklentinizin olmadığını vurgulayın.

Olabildiğince Erken Harekete Geçin

Staj yeri bulmak gerçekten zorlu bir süreç bu yüzden elinizden geldiğince erken harekete geçin, aylar öncesinden hazırlıklarınıza başlayın.

Daha Önce Staj Yapanların Tecrübelerinden Faydalanın

Daha önce staj yapmış kişiler ile iletişime geçerek bilgi ve tecrübelerinden yararlanın. Tanıdığınız birileri varsa size referans olmasını rica edin.

Staj Yeri Bulmak için Oluşturulan Platformları Kullanın

Bunların en çok bilineni ve kullanılanı Erasmus Student Network tarafından hayata geçirilmiş olan ErasmusIntern.org adresidir. Aşağıdaki web sitelerini de inceleyebilirsiniz:

  •  www.leonet.joeplus.org
  • www.iagora.com/work/en/internships
  • www.globalplacement.com/
  • www.praxisnetwork.eu/
  • www.graduateland.com
  • www.indeed.com
  • www.europe-internship.com/placements_/
  • www.gooverseas.com/internships-abroad/summer

Anahtar Kelimelerinizi Tespit Edin ve Google’ın Gücünü Kullanın

Bölümünüzle ilgili anahtar kelimeleri tespit edin Google gibi arama motorlarını kullanın bu sayede en güncel staj yeri tekliflerine ulaşabilirsiniz.

Erasmus Plus Staj Yeri Nasıl Bulunur?