Almanya’da Üniversite Okumak Bir Başkadır

Almanya, gelişmiş ülkeler arasında ilk sıralarda yer alan bir ülkedir. Gerek geleneklerine bağlılığı ile gerekse de teknoloji dünyasını yakın takip etmesiyle bilinen ülke, öğrenciler açısından da ideal bir yerdir. Eğitimlerde sundukları özellikler, kapsamlı olarak ve aynı zamanda devlet denetimi altında eğitim veren üniversiteleri, Almanya’nın öğrenciler açısından çekici bir ülke haline gelmesini etkilemektedir.

Türkiye’den ülkeye eğitim almak amacıyla gidenlerden çok fazla şart istenmemesi öğrencilerin eğitimlerini burada tamamlamak istemelerini etkiliyor. Üniversite sınavından herhangi bir 4 yıllık bölümü kazanmış olmak, Almanyada üniversite okumak için yeterli gelmektedir. Tabi bununla birlikte diğer ülkelerle kıyaslandığında Almanya, daha esnek şartlara sahip olmakla birlikte daha ekonomik olmasıyla da dikkatleri üzerine çekmektedir.

Almanya’da genelde devlet üniversitelerinde okuyan uluslararası öğrenciler, harç masrafı olarak diğer ülkelere göre daha az yıllık masraf ödemektedir. Bu da yine öğrencilerin buraya gitmelerini önemli oranda etkiliyor. Almanya, sosyal hayat bakımından da ideal bir yerdir. Turistik geziler, görülmesi gereken tarihi mekânlar, tarihin derin olaylarına tanıklık eden noktaları vs. turistlerin ilgisini çekmektedir. Burada üniversite okumak, her anlamda öğrenci adına daha farklıdır. Gerek farklı yaşam biçimlerini tanıma, gerek yeni kültürlerle tanışma ve gerekse de öğrencilik yıllarında güzel hatırların kalması açısından Almanya’nın güzel bir tercih olacağını söylemek gerekiyor. Mondenlik ile kültürün bir arada olduğu bir ülke, kendi başına değerlidir.

Neden Almanya?

Öğrenciler, üniversite veya farklı bir eğitim dalında eğitim görmek istedikleri ülkeyi seçerken öncelikle ülkede yaşam koşullarına bakarlar. Maddi ve manevi anlamda öğrenciye hitap edecek bir ülke olması elbette öğrencilik yıllarının daha keyifli geçmesini sağlar.

Bu konuda tercih yaparken bilen birine danışmak ise çok daha güzel sonuçları beraberinde getirir. Ülkemizden her yıl binlerce öğrenci, Almanya’da eğitim almak için başvuru yapıyor. Peki, bunun nedenini hiç merak ettiniz mi?

Almanya, gelişmişliğinin yanında Türklerin sayıca fazla olduğu bir Avrupa ülkesidir, buraya gelenler belki de rahatlığın en yüksek boyutunu bu yönü ile yakalamaktadırlar. Çünkü hangi kentine bakarsanız bakın mutlaka birkaç Türk görebilirsiniz; yolda yürürken, bir yerde otururken, parklarda gezerken, iş dünyasına göz atarken vs. her alanda Türklerin yoğun olduğu bir ülke olduğu görülecektir. Tabi bu tek başına geçerli bir neden değil, bunun bir de eğitim boyutunu ele almak gerekiyor, belki de “Neden Almanya?” sorusuna verilecek en güzel yanıt da bu detayda yer alıyor.

Eğitim masrafları ülkemiz de dahil olmak üzere birçok ülkede yüksektir bu da öğrencilerin hem çalışmaları hem de okul okumalarına neden oluyor tabi iş böyle olunca da eğitime yeteri derecede önem verilemiyor. Almanya’da üniversite okuyanlar ise bu konuda daha fazla şanslıdırlar, çünkü eğitim harçları çoğu ülkeden düşüktür ve düşük olması eğitimin kalitesizleşmesine herhangi bir şekilde etki etmemektedir.

Kayıt İçin Acele Edin

Okulların kapanmasına bir dönem kaldı ve şimdiden üniversite okumak için tercih edeceğiniz okullar hakkında bilgi edinmeye başlayın. Almanya’nın hangi okulu daha kaliteli, konaklama seçenekleri nasıldır gibi araştırmalar yaparak kayıt olurken isabetli bir tercihte bulunun. Yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmetlerinde uzun yılların birikim ve tecrübesine sahip olan kurumumuz ile iletişime geçerek Almanya’da üniversite hakkında gerekli tüm bilgilere https://www.itebs.com.tr/almanyada-universite-egitimi sayfasından ulaşabilir, kayıt işlemlerinde rahat sonuçlara varabilirsiniz. Eğitim sonrası hayatınızın daha stabil geçmesi için tercihlerinizi doğru şekilde yapmanız gerektiğini unutmayın.

Almanya’da Üniversite Eğitimi Nasıldır?

Üniversite hayatı, öğrencilik yıllarının en önemli dönemidir. Bu dönemden sonra gelecek olan hayat, insanın asıl yaşadığı ve sorumluluklarının başladığı dönemdir. Bu yüzden bu dönemi iyi değerlendirmek gerekir, gerekli araştırmaları yapmak, hangi ülkede daha rahat okunabileceğini değerlendirmek ve buna göre karar vermek gerekir.

Türkiye’de lise yıllarından itibaren üniversiteye hazırlık yapılması gereklidir, sınavın zor olması herkesin istediği gibi bir bölümü kazanmasına engel olmaktadır. Özellikle de sınav sisteminin her dönem değişmesi, öğrencilerin kafasını fazlasıyla karıştırıyor ve bu da ilerleyen dönemlerde eğitimde istediği noktaya ulaşmasını engelliyor öğrencilerin. Öğrencilik, gerçekten de üzerinde durulması gereken ve hassasiyetle geçirilmesi gereken bir dönemdir. Yani klasik olarak öğrencilik yapmak veya herhangi bir yerden başlamak doğru değildir hele ki söz konusu üniversite eğitimi ise çok daha dikkatli davranmak gerekir.

Ülkemizden her sene binlerce kişi farklı ülkelerde eğitimini almak için başvuruda bulunuyor. Amerika, İngiltere, İrlanda, Kanada ve Almanya gibi ülkeler, bu alanda en çok tercih edilen yerlerdir. Elbette bu ülkelerin popüler olmasının nedenleri vardır. Öncelikle eğitim kalitesinin yüksek olması, kültürel anlamda zengin yerler olmaları ve iş imkanlarının daha fazla olması gibi birçok neden, öğrencilerin buralarda eğitim görmek istemelerine neden oluyor. Almanya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin de kendilerine göre birçok haklı yönleri vardır. Her ne kadar “Almanlar soğuktur” düşüncesi hakim olsa da uluslararası öğrenciler açısından zengin olması bu soğukluğu ortadan kaldırmaya yetiyor.

Almanya’da Hayat Şartları

Bir öğrenci bir ülkeyi seçmeden önce ülkenin hayat şartları hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Öyle ki gittiğinde maddi anlamda herhangi bir zorluk yaşanmasın ve eğitim hayatı rahat geçsin. Bu nedenle bir öğrencinin araştırmalarına başlarken önceliği hayat şartlarına vermesi gerekir.

Almanya, neredeyse Türkiye kadar yakın ve neredeyse hiç yabancılık çekilmeyen bir ülkedir. Gerek medya gerekse de çevremizden mutlaka birkaç insanın bu ülkede yaşaması bu algıya kapılmaya neden olmaktadır. Ama işin iç yüzünü de öğrenmek gerekir. Gerçekten de sıcak ve samimi ortamlara sahip midir, konaklama konusunda cazip seçenekleri var mıdır, hayat şartları pahalı ı gibi sorulara cevap bulmadan tercih yapmak kesinlikle doğru değil. Almanya’da üniversite okumak isteyen bir öğrenci, yıllık harç masrafları konusunda rahat edebilir, çünkü eğitim masrafları tahmin ettiğinizden daha düşüktür.

Özellikle de Amerika, Kanada ve İngiltere gibi çokça tercih edilen ülkelerle kıyaslandığında çok daha düşük rakamların çıktığını görebilirsiniz. Ama bir de burada önemli olan bir diğer konu da kişisel masraflardır. Almanya, modern olmanın yanında ekonomik olarak da güçlü bir ülkedir. Parası, Türkiye’nin parasından daha değerlidir ve bu da ekonomik anlamda özgürlüğünü tam olarak elinde tutulmasını gerektiriyor. Yani eğitim masraflarının yanında kişisel masrafları da hesaba katmak gerek. İşin açıkçası, maddi anlamda yeterli olmak gerekiyor.

Konaklama Seçenekleri

Almanya’da eğitim almak isteyen öğrencilerin ikinci olarak araştırmaları gereken konu konaklama seçenekleridir. Burada üniversite okuyanlar genellikle kiralık ev tutarlar, hem maliyetin daha düşük olmasından hem de daha rahat ve konforlu olmasından dolayı bu seçenek daha aktiftir fakat bunun yanında yurtta konaklama seçenekleri de değerlendirilebilecek tercihler arasında yer almaktadır. Kısaca Almanya’da üniversite okumak için ülke hakkında genel bilgilere sahip olmak ve okul tercihini isabetli şekilde yapmak gerekiyor. Bu konuda yurtdışı eğitim danışmanlarımız ile görüşerek veya https://www.itebs.com.tr/almanyada-universite-egitimi sayfasından en net bilgilere ulaşabilir, kayıt için yapmanız gerekenleri öğrenebilir ve eğitiminize başlamak için hazırlık yapabilirsiniz.

Düşler Ülkesi Almanya’da Üniversite Eğitimi

Lise yıllarımın sonlarındaydım, artık benim için de ciddi adım atmanın zamanı gelmişti. Üniversite okumak en büyük hayalimdi, tabi ki istediğim bir bölümde okumak… Türkiye’de eğitim şartları biraz ağır, masraflar fazla ve iş imkanları da çok geniş olmadığı için hem çalışmak hem de okul okumak doğrusu sarsıntıya neden olacaktı. Ailemin de onayını alarak üniversiteyi başka bir ülkede okumaya karar verdim.

Ama hangi ülke, hangi üniversite ve hangi bölümü tercih edeceğim konusunda çok da net olmadığımı itiraf etmem gerekiyor. Yurtdışına daha önce gezmek amaçlı gitmiştim. Kanada ve Amerika’yı biliyordum. Gerçekten de bu ülkeler yaşanılası yerler ama bize çok uzaklar ve burada uzun süre kalmak benim için gerçekten de zor olacaktı. Bu iki ülkeyi eledikten sonra daha çok nerede rahat edebilirim diye kendimle boğuşurken aile yakınlarından bir büyüğüm Almanya’da üniversite okumamı tavsiye etti, ilkin çok sıcak bakmasam da araştırmalarımı yaptığımda neden şimdiye kadar düşünemedim diye kendime kızmaya başladım. Tabi araştırmaların neticesi iyi olsa da işin pratiğine ne kadar yakın olacağı da aklımdan geçmiyor değildi. En nihayetinde ailemin de ortak kararı ile Almanya’nın eğitim hayatım için en uygun yer olduğuna karar verdik ve araştırmalarımı detaylandırdıktan sonra gerekli kayıt işlemlerini yaptım ve ülkeye adımımı attım.

Beklentilerimin Ötesinde Bir Ülke

Almanya hakkında aslında daha önce de bilgi edinmiştim. Kültürel anlamda zengin olduğunu, teknolojide ilerlediğini, her geçen gün yeni değerlerin ülkeye sunulduğunu biliyordum. Özellikle de insanların sosyal haklar konusunda çok şanslı oldukları bilinen bir gerçekti ve bu da beni daha çok cezbediyordu. En nihayetinde Dublin’de üniversite hayatına başladım. Avusturya ile Almanya arasında kalan bu kent, küçük ama bir o kadar da şirin bir yer. Mimari yapısı, kültürel değerleri ve yaşam koşulları ile hayallerin ötesinde bir kenttir. Daha önce dışarıdan Almanların çok soğuk olduğunu duymuştum, doğrusu bu beni korkutmuyor değildi. Nihayetinde ilk defa gideceğim bir ülke ve uzun süre yaşamak zorunda kalacağım bir ülkede “insan, insana muhtaçtır” kaidesi ile hareket etmem gerekiyordu. Buraya geldiğimde insanların biraz soğuk olduklarını hissetmedim değil açıkçası. Ama anlatıldığı gibi ırkçılık yüzünden değil de tanımadıkları insanlara karşı yabancı gibi davranmalarından kaynaklanıyor. Eğitimin birinci dönemini bitirdiğimde hayatımın sonuna kadar arkadaşlık edeceğim 3 Alman arkadaşım oldu ve şimdi “Almanlar soğuktur” diyenleri düşündüğümde bu insanlara ne kadar da haksızlık ettiklerini çok iyi anlıyorum. Tabi hepsi için “sıcak insanlar” da demeyeceğim asla, anlatılanlardan daha soğuk insanlar da var burada. Ama genel olarak insanları yardımseverdir.

Almanya’da üniversite okumak, sandığınız gibi zor değil ve insanlar sizden kaçmıyor. Onlar da her insan gibi ilk zamanlarda soğuklar ama alıştıklarında iş çoktan değişmeye başlıyor bile.

Karar Sizin

Yukarıda Almanya ve üniversiteleri hakkında az da olsa bilgi vermeye çalıştım. Tabi bunlar benim düşüncelerim, belki de bana soğuk gelenler size sıcak gelir, bana sıcak gelenler size soğuk gelebilir. En iyi bilgi, tecrübe edinerek elde edilen bilgidir bence. Bu yüzden eğer üniversite okumak istiyor ve tercihinizi Almanya’dan yana yapmak istiyorsanız kendinize göre araştırmalarınızı yapın. Bana sorarsanız Almanya’da üniversite okumak çok keyiflidir. Hem sosyal anlamda hem de eğitim anlamında birçok özelliği bir arada yakalayabileceğiniz bu ülke, uzun süre aklınızdan çıkmayacaktır, emin olabilirsiniz. Daha fazla bilgiyi https://www.itebs.com.tr/almanyada-universite-egitimi sayfasında bulabilirsiniz.