Ankara Anlaşması ile İngiltere Vizesi

Ankara Anlaşması resmi adıyla European Community Association Agreement (Avrupa Topluluğu İşbirliği Anlaşması) ECAA 1963 yılında Avrupa Birliği ve Türkiye arasında imzalanmıştır. Ankara Anlaşması Türk vatandaşlarına girişimci olarak İngiltere’de iş kurma ve oturum hakkı tanıyor.

Ankara Anlaşması vizesinin en büyük avantajı diğer yatırımcı vizelerine istinaden düşük sermaye gerekliliği ve 5 yılın sonunda İngiliz vatandaşlığına başvuru hakkı sağlamasıdır.

Ankara Anlaşmasına kimler başvurabilir?

İngiltere’de iş kurmak isteyen bütün Türk girişimciler Ankara Anlaşmasına başvurabilir. Şahıs şirketi veya limited şirketi kurarak Ankara Anlaşması vizesinden yararlanılabilir.

Ankara Antlaşması için ne kadar sermaye gerekir?

Kurulacak işi karşılayacak şekilde bir maddi birikim olmalıdır. Ortalama 10.000 – 20.000 TL başlangıç sermayesi ile birlikte bir iş kurulabilir.

Ankara Antlaşması’na başvurmak için İngilizce bilmek zorunda mıyım?

İşinizi yürütübilmek için İngilizce bilmek zorundasınız.

Başvuru için gerekli belgeler nelerdir?
  • İşin ne olduğu ve başvuru sahibinin bu işteki rolünün ne olacağının detaylı olarak açıklandığı bir iş planı / iş teklifi için niyet mektubu
  • Başvuru sahibinin ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin geçimini sağlayabilecek düzeyde olduğunu gösteren gerçekçi ve gerekçeli tahmini ciro, kar planları.
  • Kişinin, çalışmak zorunda kalmadan, iş teklifini finanse edebilecek yeterince kişisel parası olduğunun kanıtı – 3 aylık banka belgeleri (orijinaller ve kopyaları) (İngilizce)
  • Eğer iş satın almak planlanıyorsa, işin en az son 2 yılına ait banka hesapları (İngilizce)
  • Eğer var olan bir işe katılmak planlanıyorsa, işin en az son 2 yılına ait banka hesapları, ve başvuru sahibinin işe katılma şartlarını ve neden bu işe katılmasına ihtiyaç olduğunun gerekçelerini tatminkar bir şekilde açıklayan yazılı beyanat (İngilizce)
  • İş teklifi ile ilgili herhangi bir iş tecrübesine / eğitime ilişkin kanıt (orijinaller ve İngilizce tercümeleri)Bunlarla birlikte son üç aylık banka hesap dökümleri orjinalleriyle birlikte sunulmadır.
İngiltere’de hangi işleri yapabilirim?

Özel eğitim ve sertifika gerektirmeyen her türlü işi yapabilirsiniz. Ankara Anlaşması gereği vize aldığınız süreç boyunca kendi işinizde çalışmak zorundasınız. Freelance iş yapmak isterseniz şahıs şirketi kurmanız yeterli olacaktır.

Vize süresi ne kadardır?
İngiltere Vizesi

ECAA vize başvurunuz olumlu sonuçlandığı takdirde size 1 yıl süreli vize verilir. Bu 1 yılın sonunda işinizi yoluna koyup para kazanmaya başladığınızı gösterirseniz vizeniz 3 yıl süre ile uzatılabilir. Bazı istisnai durumlarda, örneğin ilk başvurunuzda iş kurabileceğiniz inandırıcı olmaz ise, 1 yıl yerine 2 aylık deneme vizesi verilebilir. 2 ay sonunda iş kurmadaki girişimlerinize bakılır ve olumlu ilerleme yapmanız durumunda vizeniz 1 yıla tamamlanır.

Vize hakkında daha fazla bilgi almak için burayı ziyaret edebilirsiniz.