Avrupa’da Gezilecek En İyi Yerler 2016

European Best Destination web sitesi 20 destinasyon arasından Avrupa’nın Gezilecek En İyi Yerleri 2016 prestijli unvanını kazanmak için yarıştı. Üç haftalık çevrimiçi oylama süresinin ardından Zadar (Hırvatistan) Avrupa’nın En İyi Yeri seçildi ve bu prestijli unvanı kazandı.

2016 yılında bir tatil veya şehir gezisi için en iyi gidilecek yerler listesinde Atina, Filibe, Nantes, Azor Adaları, Paris, Novi Sad, Brüksel, Kotor, Milano, Prag, Roma, Viyana, Madrid ve Lefkoşa bulunmaktadır.

1- Zadar (Hırvatistan)

Zadar şehri tarihi bir başarı ile damgalandı. Zadar; eşsiz, yumuşak ve rahat ve huzurlu bir tatil atmosferi sunan farklı bir şehirdir. Zadar gece boyunca olduğu kadar gün boyunca da yürüyüşler yapabileceğiniz sakin ve güvenli şehir.

Roma döneminin görkemli izlerini keşfederken, aynı zamanda güzel mağazalar, uygun fiyatlı restoranlar, meyve ve sebze pazarları, açık hava konserleri gibi seçeneklerde sunmaktadır. Zadar’da rıhtımlar boyunca lezzetli yemekler ve güzel yürüyüşlerin keyfini çıkarabilirsiniz.

2- Atina (Yunanistan)

Şehrin üzerinde yükselen ikonik Akropolis’den büyüleyici ve gelişmekte olan semtlere ve çağdaş sanat galerilerine, Klasik Maraton ve Olimpiyat Oyunları ile kent geçmişin ve şimdinin majestik ilginç bir çatışması.

3,500 yıllık geçmişiyle dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Atina, zamanın gelişimine ayak uydurmak için sürekli olarak kentsel yenilenmeye uğradı. Atina tüm heyecanları yaşıyor!

3- Filibe (Bulgaristan)

Bulgaristan’ın güneyindeki kuş yavrusu şehri Filibe, karakterinin heyecan verici ve yeni yönlerini açığa çıkarmayı başaramayan önde gelen bir kültürel, dini, şarap ve alışveriş merkezidir.

Filibe, 8 bin yıllık tarihi ile Avrupa’nın en eski ve en yaşlı 6. yüzyıldan kalmış kenti ilan edildi. 2019’da şehir Avrupa kültür başkenti olacak.Çeşitli yerler ve etkinlikler Plovdiv’i dünyada keşfedilmesi gereken gerçek bir hazine haline getiriyor!

4-Nantes (Fransa)

Bir zamanlar Loire’ın haliçinde yoğun bir liman olan büyüleyici Nantes kenti, eski zamanlarında, Brittany dükleri tarafından tarihi başkent seçildi. Şehrin hâlâ muhteşem bir kalesi olan Chateau de ducs de Bretagne ile bir ortaçağ çeyreği ve Fransa’nın en yüksek katedrallerinden biri olan Rönesans tarzı bir kale ile benzersiz bir mimari mirasa sahiptir.

Nantes, yalnızca en kaliteli yaşamı için sıklıkla ödüllendirilen canlı ve genç bir metropol değil – 2013’te Avrupa’nın Yeşil Sermayesi’ydi – ancak sanatın mümkün olan tüm yönleriyle ve tam anlamıyla bütünleştiği bir şehir aynı zamanda. Sanatçılar bir şehri tersine çevirebileceğinin en doğru örneklerinden biridir Nantes.

5- Azorlar Adaları (Portekiz)

Mavi Atlantik Okyanusunda Avrupa ile Amerika arasında: Portekiz’in özerk bir bölgesi olan Azorlar adaları üç coğrafi bölüme ayrılmıştır: Santa Maria ve São Miguel’den oluşan Doğu Grubu, Terceira, Graciosa, Sao Jorge de dahil olmak üzere Orta Grup , Pico ve Faial ve Corvo ve Flores tarafından bestelenen Batı Grubu. Bir takımada bir araya getiren her Azuri adası kendi kimliğine sahiptir. Hepsi olağanüstü bir doğal mirasa sahip olsalar bile, peyzajlarında, geleneklerinde, mutfağında ve mimarisinde kendine özgü duruşları var.

Bu dokuz karizmatik adanın çekiciliğini tanımlayabilecek ve sınıflandırabilecek hiçbir kelime yok!

6- Paris (Fransa)

 

Paris dünyadaki birkaç gerçek efsanevi başkentten bir tanesidir. Fransa’nın başkenti defne üzerinde kalmanın yanı sıra, sürekli yeniliğe dayalı kaliteye odaklı ve sürdürülebilir kalkınma stratejisi üstlenerek kaliteyi artırmaya yönelik aktif bir yaklaşım benimsedi. Bu harika şehir, geçmişin ve geleceğin bir karışımıdır. Vizyoner cetvellerin ve mimarların çalışmalarının sonucu olan simgesel düzeni 19. yüzyıla merdiven dayamışken, 21. yüzyıl Paris’i geleceğin laboratuvarıdır.

Paris, hem Fransız hem de uluslararası ziyaretçiler için bir rüya noktasıdır.

7- Novi Sad (Sırbistan)

Novi Sad, kentsel çekirdeği ve kırsal çevresi ile ziyaretçilerine inanılmaz derecede zengin içerikli bir destinasyondur. Her ziyaretçinin hoş, keyifli, eğlenceli vakit geçirmesinin yanında erişilebilir iç duygularına göre geçmişinde kaybolup ve Novi Sad’ın tüm katmanlarını öğrenirken kendi deneyimini oluşturması mümkündür.

Tuna Nehri üzerinde yer alan Novi Sad şehri Avrupa tarihi ve geleneği ve Balkan konukseverliği ile kaçırılmaması gereken deneyimdir.

8- Brüksel (Belçika)

500 milyon Avrupalı’nın başkenti olan Brüksel, hazinelerini ve yeteneklerini sizinle paylaşmayı ve hikayesini anlatmak için bekliyor. Ziyaretçilerine uyum sağlama yeteneğine sahip olan şehir, ne zaman geleceksiniz gelin, her zaman bir şeylerin olduğu bir şehirdir.

En çeşitli stillerin rengarenk mirası, sürrealizm ve mizah ile aydınlatılmış bulaşıcı bir yaratıcılık, çekingen ve epikürleşmiş bir sanat eseri gibidir Brüksel.

9- Kotor (Karadağ)

Kültürel ve doğal bir dünya mirası olan Kotor, Boka Koyu’nun sakin bir kesiminde yer almaktadır.

Doğaya, sanata ve tarihe karşı tutkunuz ve zengin kültürel miras ve bu bölgenin gelenekleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz barok şehir olan Kotor’u ziyaret edin adayı ziyaret edin. Kayaların hanımı ve nihayetinde Rasan’daki arkeolojik alan Roma mozaikleri, Tanrı Hypnos’un en iyi temsiliyle ve ilk uygarlığın izlerini keşfedebilirsiniz.

10- Milan (İtalya)

Milan, Roma İmparatorluğu’nun batı yarısının başkenti olduğu için en azından ilginç ve hareketli olmuştur. Kiliseleri, sarayları ve müzelerindeki heybetli mermer Duomo’ya bir göz atmalı ve çağdaş sanat ve mimariyi de keşfedebilirsiniz.

Milan’ı ziyaret ederken, İtalya’nın en modern ve gelişmiş şehrinin atmosferinin içeriye girmesine izin verin. Enerjiyle ve uluslararası yetenekle zerafet ve stille hayran kalacaksınız.

11 – Prag (Çek Cumhuriyeti)

Prag, Ortaçağ’dan bu yana dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak kabul edilmiştir. “Altın”, “100 köprü kenti”, “dünyanın tacı” gibi sıfatlar, Avrupa’nın kalbinde yer alan Prag’a atfedildi.  1992 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde 866 hektarlık bir alanda yer alan Prag Kent Merkezini (Old Town), Prag Kalesini, birbirinden ilginç müzelerini ziyaret edebilir, David Cerny’nin eserlerinin hikayeleriyle heykel sanatını tekrardan keşfedebilirsiniz.

12 – Roma (İtalya)

Roma İmparatorluğun birçok hazinesi için uygun bir çerçeve ve Ebedi Şehrin çevresindeki tarihin etkisi  ile doğrudan doğruya tecrübeli. Ziyaretçilerine çok şey teklif edebilecek bir bölge: deniz, doğa, iyi yemek ve tarih ve sanat bakımından zengin köyler. Deniz, tepeler, göller, nehirler ve bağlar: Roma çevresi, doğa severleri için çeşitlilik ve sürekli değişen ve cazibe sunar.

13 – Viyana (Avusturya)

Viyana’daki Ringstrasse dünyadaki en güzel bulvarından bir tanesidir. Bu kadar çok eski binanın, sarayın ve parkın yoğun bir şekilde olduğu başka bir yerde bulamazsınız.

Bu görkemli binaların hepsi bugün hala ışıl ışıl. Zengin ve herkes için zarif bir gezi sunan modern bir bulvar haline geldi. Tuna nehri boyunca Halka bölümüyle en çok ziyaret çeken bir yer haline geldi. Kentsel barlar ve modern mimarlık öncelikle genç ziyaretçileri kendine çekmekte.

14 – Madrid (İspanya)

Madrid, kültür ve gelişen eğlence sektörünün  bir alanı paylaştığı açık fikirli bir şehir. İspanyol başkenti, dünyanın en ilginç turistik yerlerini sunarken herkesin evde hissetmesini sağlıyor.

Madrid, gün boyunca dünyanın en hareketli, en eğlenceli ve canlı şehirlerinden biridir, aynı şekilde geceleri daha da fazlasıdır. İspanyol başkenti yalnızca sanat, alışveriş, gece hayatı ve mükemmel bir gastronomi sunmakla kalmıyor, aynı zamanda ziyaretçileri ve yerli halkı eğlence amaçlı tüm akla gelebilecek seçeneklerle dolu.

15 – Lefkoşa

Kıbrıs adası Akdeniz’in sevgilileri için mutlak ziyaret edilmesi gereken bir zorunlu yerdir. Afrodit’in efsanevi doğduğu yer, muhteşem kumsalları, nefes kesen manzaraları ve halkının sıcaklığıyla ünlüdür. Ziyaretçiye hemen hemen her isteğini yerine getirebilecek benzersiz etkinlikler sunar.

Lefkoşa adanın 10 yüzyıllık eski başkentidir. Adanın ortasında yer alır ve yoğun bir ticari ve iş merkezidir. Eski Şehir Merkezi, Lefkoşa’nın çalkantılı ve ortaçağ tarihinin hatırlattığı canlı bir Venedik kumtaşı duvarıyla çevrilidir. Dar sokaklarda dolambaçlı balkonlar ve güzel yaya bölgeleriyle dolaşmak kaçırılmaması gereken bir deneyimdir!

İyi Gezmeler Dileriz 🙂

Bu yazı European Best Destination web sitesinden alınmıştır.