Avrupa’da Ucuz Konaklama Rehberi

Bir gezinizin olmazsa olmazı konaklamadır. Bu yüzden daha önceki tecrübelerimizden yararlanarak Avrupa’da ucuz konaklama rehberi hazırlamaya karar verdik.

EN UYGUN FİYATA OTEL BULMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Avrupa’da ucuz konaklamanın birden çok seçeneği var bunların başında hostellerde konaklama geliyor. Hostel nedir kısaca ona değinelim; hosteller bildiğiniz otellere kıyasla daha az konforlu yerler olarak tanımlanabilir. Hostellerde konaklama genelde birden fazla kişiyle aynı odayı paylaşarak olur. Fiyatlar kaç kişiyle kalacağınıza göre göre değişir. Örnek vermek gerekirse, seçenekler genelde 5 kişilik yatakhanede 1 kişilik yatak gibi olur. Eğer amacınız lüks otellerde Avrupa tatili değilse hosteller gezginler için çok iyi bir seçenektir.

Ucuz Hostel Nasıl Bulunur?

Buraya tıklayarak arama bölümünden gitmek istediğiniz Avrupa ülkesini seçin çıkan sonuçlarda ”En düşük fiyat” seçeneğini seçin. Hosteli inceledikten sonra rezarvasyonunuzu yapabilirsiniz. Şimdi rezervasyon yap daha sonra öde, ücretsiz iptal gibi fırsatları değerlendirmekte fayda var. Ayrıca şehir merkezine uzak olan hostellerin daha ucuz olduğunu unutmayın.

Couchsurfing Nedir? Nasıl Kullanılır?
Couchsurfing

Couchsurfing, insanların birbirlerine evlerini açması ve misafir etmesi üzerine kurulmuş bir ağdır. Couchsurfing’ in faydaları saymakla bitmez; yeni insanlar tanırsınız, gittiğiniz yer ile ilgili faydalı bilgiler öğrenirsiniz, onların kültürünü, yemeklerini tanıma fırsatı bulursunuz. Üstelik bütün bunları bedava yaşarsınız. Başkasının evinde kalmak bu kadar kolay mı? Hayır. Öncelikle Couchsurfing’e üye olmalı ve referans edinmelisiniz. İnsanların sizin güvenilir birisi olduğunuza ikna olması lazım. Aksi takdirde gönderdiğiniz istekler olumlu yanıtlanmayacaktır. Peki bunun için ne yapmalı? Couchsurfing’e üye olun evinizi yabancılara açın, gelenler zaten size olumlu referanslar yazacaklardır. Bu sayede güvenirliğiniz artacak. CS etkinliklerine katılın; sizin gibi insanlarla tanışın. Profilinizi doldurun, fotoğraflar ekleyin. Gideceğiniz yerde lokal insanlar bulup onlara istek gönderin. Bu sayede konaklamanızı hem keyifli hem de bedava bir hale getirebilirsiniz. Couchsurfing nasıl kullanılır, nasıl istek gönderilir ve host bulmak için nasıl bir yol izlenmeli gibi soruları cevaplayıp, deneyimlerden yola çıkarak bir Couchsurfing Rehberi hazırladık, buyrun.

Başkalarının Evini Kiralamak: Airnb

Ainb Nedir? Ainb 190’dan fazla ülkede insanların evlerini birbirine kiralayarak para kazandığı bir sistemdir. Seyahat etmek istediğiniz yerde bir Airnb kullanıcısı varsa onun evini kiralayabilirsiniz. Airnb yerel kültürü tanımak açısından bir fırsat. Ev ortamı olması ve rahat olması tercih sebeplerinin başında geliyor. Siz de kendi evinizi-odanızı kiralayabilir bu sistem sayesinde para kazanabilirsiniz. Ödemeler web sitesi üzerinden online yapılıyor. Her kiralamada Airnb 10 % oranında komisyon alıyor. Kiralayanın belirttiği fiyata %10 ekleniyor ve oluşan toplam tutar site üzerinden ödeniyor.

Bonus Konaklama Seçenekleri

Bu konaklama seçeneklerine ek olarak eğer gideceğiniz şehir veya ülkede 2-3 haftadan daha fazla kalmayı planlıyorsanız o zaman şu seçenekleri de göz önünde bulundurun.

Wordpackers kişiye yeteneklerini kullanarak hostellerde bedava konaklama sağlayan bir platfom. Mesela fotoğraf çekiyorsanız, yemek pişirebilirsanız, resepsiyon veya temizlik işleri vb. konularda hostele haftada belli bir saat yardımcı oluyorsunuz bunun karşılığında ücretsiz konaklama imkanınız oluyor. Daha fazla bilgi ve tüyolar için Wordpackers nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Wordpackers’a çok benzer bir başka seçenek ise Workaway ve Helpx gibi gönüllü herhangi bir işte yine haftada belli bir saat çalışma karşılığında konaklama, yeme-içmeyi (bu değişebebilir ama konaklama ücretsiz) bedavaya getirebilirsiniz. Workaway ve Helpx‘in artısı daha fazla seçenek olması ve hostellere ek olarak her şeyi kapsaması. Yani vereceğiniz hizmet karşılığında normal bir evde bile konaklama imkanınız var. Daha detaylı bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.

Dünya büyük, keşfedin. İyi Seyahatler 🙂

Avrupa’ya Ucuz Uçak Bileti yazımızı okumayı unutmayın! Avrupa fırsatlarını değerlendirmeye devam edeceğiz.

EN UYGUN FİYATA OTEL BULMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN