Avrupa’da Ucuz Ulaşım: Otobüs ve Trenler

Avrupa’da ucuz otobüs ve tren bileti nasıl alınır? Avrupa’da ucuz seyahat etmenin püf noktaları nelerdir? Avrupa’da ucuz ulaşım tavsiyeleri hepsi bu yazımızda.

Rahat ve Ucuz: Ride Sharing
Ride Sharing
Ride Sharing

Koltuk kiralama, sürüş paylaşma olarak Türkçeye çevirebildiğimiz bu web siteleri sayesinde daha ucuza ve eğlenceli bir yolculuk geçirebilirsin. Günümüzde bu sitelerden bir sürü var, burada önemli olan güvenlik. Bunun için kişinin profili dikkatlice okunmalı, bilgilerinin doğruluğu temin edilmeli, referansları ve değerlendirmeler dikkate alınmalıdır. Aşağıda en popüler ride sharing sitelerini bulabilirsin;

  • blablacar.com
  • mitfahrgelegenheit.de (blablacar’ın Alman versiyonu)
  • carpooling.co.uk ( blablacar’ın İngiltere versiyonu)
  • jizdomat.cz (Çek ve Slovakların ride share sitesi)
Avrupa’da Otobüs Firmaları ve Tavsiyeler

Otobüs firmaları hakkına bir kaç tavsiye; geneldebiletini yazdırmana gerek yok, telefonundan veya tabletinden barkod veya bilet numaranı göstermen yeterli. Pasaportunu her zaman yanında taşı, pasaportun yok diye ülkeler arası otobüslere almayabilirler, Avrupalıların AB kimliği var ama AB üyesi olmayanlar pasaportlarını yanında taşımak zorundalar. Eğer öğrenci indiriminden yararlanacaksan her zaman öğrenci kimliğini yanında taşı ve bilet alırken öğrenci kimliği şartlarını iyi oku, yani Macaristan’da geçerli olan bir öğrenci kimliğini Çek bir firma kabul etmeyebilir. Genelde muavin yok, sadece şoför hani uyuyakalırsan kimse uyandırmaz ve son durağa kadar gidebilirsin. Bazı otobüsler iki katlı Bu otobüslerin ikinci katının en önüne özellikle gündüz yolculuk yapıyorsan binmeni öneririm, Ben Münih’ten Zürih’e gideken binmiştim ve o muhteşem Alp manzarasını izleyerek yolculuk etme şansım oldu.

Otobüs Firmaları

Rozklady: Eğer Polonya içerisinde bir yere gideceksen başka hiç siteye bakmana gerek yok bu site ne kadar tren, otobüs, transit  seferi varsa hepsini gösteriyor.

Eurolines : Avrupa’da en etkin olan otobüs firması olan Eurolines, hemen hemen her ülkeye seferleri var.

Volanbusz: Eurolines’ın Macar şubesi; Budapeşte‘den bir çok yere uygun fiyatla seyahat edebilirsin.

Eğer kuzeye gitmeyi düşünürsen; Alman otobüs firmaları:

  • flixbus.de
  • meinfernbus.de 
  • city2city.de
  • berlinlinienbus.de
  • adac-postbus.de

Student Agency: Çek Cumhuriyeti’nin en büyük otobüs firması ve bir çok şehre seferi ve fiyatları da oldukça uygundur. Avrupa’da ucuz ulaşım denilince akla gelen ilk firmalardan birisidir.

Slovak Lines: Viyana’dan Bratislava’ya geçmek için kullanalabilirsin.

Orangeways: Bir başka ucuz otobüs firması, Orangeways. Bir sefer kullandım ama pek konforlu değildi ama kısa (5 saat ve altındaki) yolculuklar için kullanabilirsin.

Avrupa’da Trenler

OEBB: Macar tren ve otobüs seferlerini sıralayan bir portal.

BAHN: Almanya‘daki tren seferlerini bulabilirsin.

CD: Çek demiryolları.

Intercity: Polonya‘daki tren seferleri.

Rail.cc: Türkçe dil desteği var. Bir çok ülke için bilet bulabilirsin.

Çok Ucuza Bilet Bulabileceğiniz Fırsat Firmaları

PolskiBus: Polonya’nın otobüs firması, fiziki bir ofisleri yok bilet satışlarını internet üzerinden yapıyorlar, bundan dolayı çok giderleri olmadığından ucuz biletler sunar. Konforlu bir firmadır.

Megabus: 1 Euroya bile bilet bulabilirsin ileri bir tarih için arama yapmak ucuz bilet bulmanı sağlayacaktır.

Son olarak Simple Express ve Lux Express birlite çalışan uygun fiyata bilet sunan iki firma.

Avrupa’ya ucuz uçak bileti bulmak için buradaki yazımızı okuyabilirsin. İyi yolculuklar!