Avrupa’nın En İyi Christmas Marketleri

Noel ya da daha sık kullanılan ismiyle Christmas, 25 Aralık tarihinde Hz. İsa’nın doğumun kutlandığı bir Hristiyan dini bayramıdır. Noel ağacı, ağacın süslenmesi ise ilk olarak Orta Asya Türklerinden ve başta Sümerler olmak üzere bir çok Anadolu uygarlıklarından Hristiyan alemine geçmiş bir kültür birikimi olduğunu maalesef çok az kişi bilmektedir.  Ayrıca Avrupa’da birbirine bağlantılı olarak kutlanan Noel (dini bayram) ve Yeni Yıl ülkemizde birbirine çok karıştırılmakla beraber birbirinden farklıdır. Bu yazımızda Sizleri Avrupa’nın belli başlı şehirlerinde hazırlığına aylar öncesinden başlanan Noel kutlamalarına götürerek, yeni yılda Avrupa’ya seyahat planlayanlar için karar vermenizi kolaylaştırmayı amaçlıyoruz.

Prag – Çek Cumhuriyeti (26 Kasım – 1 Ocak)

Noel zamanı Prag‘da unutulmaz bir atmosfer vardır. Noel , İsa’nın dünyaya gelişi olan Advent ile başlar; kent Noel ışıklarıyla dekore edildiğinde ve birçok yerde, örneğin Tarihi meydanlarda Noel Marketleri bulunmaktadır. Ortaçağdan kalma Prag‘ın merkezinde bulunan Eski Kent Meydanı‘ndaki Noel Pazarlarını eşsiz atmosferi ile çok popülerdir. Avrupa’daki bazı büyük pazarların aksine, Prag Noel Marketi tanıdık bir hali vardır ve bu da tüm tecrübeyi daha yoğun hale getirir.

Markette satılan yiyecek ve içecek çeşitliliği çok fazla olmakla birlikte ziyaretçiler için geleneksel Çek yemekleri olarak mangalda domuz eti, kan sosisleri, Çek çörekleri, bira, sıcak şarap ve Eski Çek mutfağından gelen diğer tipik gastronomik spesiyaliteleri bulunur.

Marketten hediyelik eşya olarak çoğunlukla geleneksel tahta oyma oyuncaklar, cam işi eşyalar, demirci eşyaları veya pastacılıkta satılan şekerlemeler ve süslemeler, zincirler gibi her çeşit Noel ürününü de satın alabilirsiniz. Noel Pazarı, Noel tarzında bestelenmiş kendi müzik programına sahiptir. Temel amaç, insanları Noel’in geldiğini hissettirmektir. Noel şarkıları çeşitli sanatçılar tarafından her gün söylenir.

Budapeşte – Macaristan (25 Kasım – 2 Ocak)

Şehir merkezinin görkemli ve etkin buluşma noktası olan St. Stephen Bazilikasındaki Christmas Marketi 25 Kasım’da açılır. Marketiin büyüleyici Noel atmosferi ziyaretçilerini 2 Ocak tarihine kadar beklemektedir.

Bazilika her gece renkli ışıklarla aydınlatılır ve özel Noel hediyelik eşya satıcıları şehrin kalbinde bulunmaktadır. Saint Stephen Meydanındaki masal kulübelerinde, ziyaretçiler neredeyse seksen zanaatkarın dikkat çekici ürünleri arasında dolaşabilir ve uygulamalı sanat, tekstil ve deri eşyalar, çanak-çömlek ve mücevherler gibi eşsiz el işi eserleriyle birlikte tasarım kıyafetleri ve aksesuarlar, fotoğraflar ve grafikler satın alabilirler. Market yine muhteşem bir görsel deneyim sunacak: yeni, anıtsal bir 3 boyutlu video haritalama, şenlikli Noel atmosferinin hayranlarını cezbedecek. El işi atölyeleri, kültürel etkinlikler, Bazilikadaki konserler ve sürpriz etkinlikler vb. çok sayıda program arasından seçim yapabilirsiniz.

Dresden – Almanya (24 Kasım – 24 Aralık)

Noel’i seviyorsanız, Dresden’i seveceksiniz. Karanlık Çağlardan, dağ kulübelerinin Aplerin kayak cazibesine kadar birbirinden tamamen farklı  ve harika toplam 11 Noel pazarı.

Tatilin sesi şehir genelinde havayı doldurur bu şehirde. Birçok oratoryo, Advent, org ve gospel konserlerinden Dresden‘in kiliseleri şenlikle ilgili içeriden ipuçları veriyor.

Bu büyülü mekanın kalbi, en büyük Alman Noel Marketlerinden biri olan Striezelmarkt‘dır. Ayrıca 1434 yılında kurulmuş olan en eski pazardır. Bu pazar, dünyanın en büyük Erzgebirge ahşap piramitine ve yürüyebileceğiniz bir mum kemerine sahiptir.

Dresden‘de bulunan birbirinden tamamen farklı onbir Noel Marketi, hangisini ziyaret etme konusunda ziyaretçilerine keyifli ve zor bir seçim kararı sunmakta. Residenzschloss‘daki istikrarlı meydanlarda ya da ünlü Frauenkirche‘de büyüleyici ortaçağ pazarları gibi her birinin kendine özgü özellikleri vardır. Birkaç harika saatten sonra, kalabalığın akışyla devam edin ve kendinizi Noel ruhuna bırakın. Noel’i seviyorsanız, Dresden’i seveceksiniz.

Colmar – Fransa (25 Kasım – 30 Aralık)

Hadi altı haftalık bir süre boyunca Noel büyüsünün 18 yıldan beri en saf haliyle yaşanabileceği bir şehir olan Colmar‘a gidelim. Yolunuz, kentin beş Noel Marketi ile bağlantılı olan aydınlatmalarla, asırlık yarı ahşap evlerle kaplı küçük sokaklarda bir labirent gibi çizilecektir. Kasaba meydanlarında kendi özel mimari özellikleri ile kuşatılmış bu birliktelik adaları kentin kendisi gibidir: samimi ve otantik.

Her market, tutkulu ve hevesli zanaatkarların dikkatini çeken bir mini köydür. Çoğu  kaliteli ve benzersiz ürünler Alsas’tan seçilip, getirildi. Bunun yanında Colmar‘daki Noel’i nadir bir deneyim haline getiren çok çeşitli etkinliklere katılmaya davetlisiniz: rehberli turlar, şarap tadımı, çocuk animasyonları, geleneksel oyuncakların sergilenmesi ve birçok gösteri ve konser.

Viyana (13 Kasım – 23 Aralık)

Kasım ayının ortasından Noel’e kadar, Viyana‘nın en güzel meydanları büyülü Noel Marketlerine dönüşüyor. Christmas‘a özel ürünlerin ürünlerinin aroması Noel öncesi harika bir atmosfer yaratır.

En tanınmış Noel Marketlerinden biri olan geleneksel “Viyana’nın Büyülü Adventi” Belediye Sarayı Meydanını parlak bir masal alanına dönüştürüyor. Noel hediyeleri, ağaç süslemeleri, tatlılar ve sıcacık içecekler sizleri bekliyor, aynı zamanda atlıkarınca ve zanaat eğlencesi olan Noel atölyeleri çocuklar için düzenlenen etkinliklerde. Çevredeki Belediye Sarayının ağaçları festival için dekore edilmiş ve ışıkların deniz gibi yayılmış – Harika bir Viyana deneyimini kesinlikle kaçırmak istemeyeceksiniz!

Noel öncesi bir başka önemli nokta ise ise Schönbrunn Sarayı‘nın önündeki kültürel Noel marketi. Bir imparatorluk fonunun önünde saf bir romantizm suna market Noel’den sonra Yeni Yıl pazarına dönüştürülür. Atmosferik market, geleneksel el sanatları, el yapımı Noel süslemeleri, Noel konserleri ve Noel atölyesi de dahil olmak üzere kapsamlı bir çocuk programı sunmaktadır.

Talin – Estonya (18 Kasım – 7 Ocak)

Tallinn Noel Marketi, yıllardır Tallinn sakinleri ve misafirleri büyülüyor. Bu gerçek bir peri masalı atmosferinde, Noel lezzetleri tadabilir ve b ürünleri satın alabilir yada ışıklarla süslenmiş, küçük evlerin çevrelediği uzun boylu bir Noel ağacı bulunan eski şehir meydanında insanlar arasında kaybolabilirsiniz. Çocukların mutlu saatler geçirmesi için ana sahne yüzlerce şarkıcı ve dansçı gösteri yapacak ve ve meydanda bulunan Noel Baba‘yı görebilecek, yetişkinler için sıcak şarapların da mevcut olacak.

Her yıl Tallinn Christmas Marketi biraz değişir. Bu yıl meydanı süsleyen Noel ışıkları yenileri ile değiştirildi. Bu yılki canlı ışıklar pazarı eskisinden daha da güze ve rahat hissettiriyor. Bu yılın Noel ağacı, birçok yeni süslemeyle, özellikle zengin ve güzel: LED ışıkların yanı sıra farklı boyutlarda kırmızı ve altın yılbaşı sopaları. Sahne 600’den fazla Noel yıldızıyla süslenmiş durumda. Belediye Sarayı Meydanı‘nda Noel Marketi için 40.000’den fazla ışık yanacak.

Geleneksel olarak, Tallinn Noel Marketi, birçoğu Estonya‘da yapılan hediyeler ve lezzetlerden oluşan geniş bir yelpazede sunulmaktadır. Tallinn Noel Pazarı, Noel kutlamalarına katılmak için herkesi Belediye Sarayı Meydanı’na bekliyor !.

Zagrep – Hırvatistan (26 Kasım – 8 Ocak)

Gelin ve Hırvatistan’ın başkenti Zagrep‘in neden her yıl artan sayıda turist tarafından ziyaret edildiğini kendiniz görün. Şehrin pastoral yerlerini tanımak ve kent merkezindeki sokak ve meydanlarda yer alan Noel temaları etkinliklere katılmanın tam zamanı.

Her yıl gittikçe artan sayıda turist, yılın o döneminde Hırvatistan‘ın başkentini seçiyor; çünkü her anlamda her adımda çok iyi eğlence seçenekleri sunuyor. Şehirdeki sokaklar ve meydanlar, sizi şarkıyı söylemeye, dans etmeye, aile ve arkadaşlarınızla diğer eğlencelere katılmaya davet ediyor. Ayrıca, geleneksel lezzetleri Old town Meydanını çevreleyen mekanlarda tadabilir veya belleğinize işleyecek programların keyfini çıkarabilirsiniz.

Brüksel – Belçika (25 Kasım – 1 Ocak)

Tarihi kent merkezinden geçen 2 kilometrelik uzunluğu ile Kışın Harikaları, Brüksel‘de bir kez daha çocukların ve yetişkinlerin hayallerini süsleyecek. Kışın Harikaları şenlikli ve benzersiz ambiyans, kaliteli etkinlikler, leziz yemekler, masalımsı ışıklar ve diğer evrenlerin ve kültürlerin keşfedilmesi gibi birçok heyecan ve farklılık barındırıyor …

Beş hafta boyunca büyüleyici buluşmalar, parfümler, renkli tezgahlar, muhteşem hediye fikirleri ve orijinal tadım seansları ile Christmas Marketi dolup taşacak. keyif Kışın Harikalarını temsil eden muhteşem Noel ışıkları ziyaretçilere ışık banyosu yaptıracaktır.

Kışın Harikalarının çekiciliği şimdi efsanevi bir yapıya sahip ve kutlama sezonunda Brüksel‘in en önemli etkinliği haline geldi. Bu olay Brüksel‘i ayrıcalıklı bir şehir gezisi hedefine dönüştürmeye büyük katkı sağladı.

Manchester – İngiltere (10 Kasım – 21 Aralık)

Ülkedeki orijinal, en büyük ve tartışmasız en iyi Noel pazarı olan Manchester Christmas Marketi, şenlikli geziler için ideal bir yer.

1999 yılında şehre geldiği ilk zamandan beri İngiltere’nin ilk Noel Marketi her yıl büyüyor ve dokuz milyondan fazla ziyaretçi çekiyor. Yaklaşık 300 tane güzel hazırlanmış tezgah, uğultu şehir merkezinin kalbinde ağız sulandıran yiyecekler, içecekler ve ince hazırlanmış Noel hediyeleri sunuyor. Manchester Christmas Marketinin her biri şahane ve kendine özgü ziyaretçilerine sunabileceği 10 farklı bölgeye dağılmış market alanları mevcuttur.

Bu yıl Noel marketinde ayrıca, Manchester Katedrali ve Ulusal Futbol Müzesi‘nin muhteşem manzaralarına sahip olan, LED ışıklı performans sanatçıları, büyücüler ve sokak tiyatrosu da dahil olmak üzere, sezon boyunca eğlenceli etkinlikler olacak.

Madeira – Porketiz (1 Aralık  – 8 Ocak)

Madeira, Portekiz‘in bir adası ve başkenti Funchal‘ın kalbinde, Avenida Arriaga merkez yürüyüş yollarında düzenlenen geleneksel bir Noel pazarı ile Noeli mevsiminin sonuna kadar kutlar.

Egzotik çiçekler ve diğer geleneksel hediyelik eşyalar için çeşitli ürünlerin tadını çıkarırken, bu sezonun tipik lezzetleri ve içeceklerini tadarken ve çok hoş bir Christmas ambiyansına tanık olabilirsiniz. Şenliklere katılırken Noel Şarkısını ve folklor gruplarının yaptığı gösteri, günlük etkinlikler ve eğlence şovlarının tadını çıkarın.

Bu büyüleyici ambiyansın sesinde Blandy’s Wine Lodges‘u ziyaret edebilir, tadın, ikonik ve ödüllü Madeira Şarabının tarihini keşfedebilirsiniz. Funchal Belediye Bahçesi, Noel süslemelerine hayran olma şansını yakalayın, bu Noel ortamında oyun oynarken ve eğleniyorken yeni yürümeye başlayan çocukları gizlice keşfetmeye davet eden bir mekandır Madeira.

Helsinki – Finlandiya (3 Aralık – 22 Aralık)

Helsinki Noel Marketi, Helsinki’deki Noel deneyiminin tam kalbini temsil eder. Hepsi rahatlatıcı, iyi yemek ve içeceklerin tadabileceğiniz, aile ve arkadaşlarla hoş vakit geçirip ve tam bir tatil havasında olabileceğiniz bir şehirdir.

Noel Marketi ayrıca el sanatları ve tasarım öğeleri de dahil olmak üzere her zevke uygun hediyeler sunan şirin kulübelerde yaklaşık 140 zanaatçıya sahiptir. Tezgahlarda Noel masanız için geleneksel malzemeler bulunur. Yemek katındaki restoranlarda harika yiyecekler ve doğal olarak sıcak şarap ve diğer sıcak içecekler sunulmaktadır. Bütün bunların yanında ayrıca çocuklar için atlı karınca ve diğer oyunlar Meydanda yer alacaktır.

European Best Destinations web sitesi tarafından oylamaya sunulan Noel’in 21 En İyi Christmas Marketi için oylamaya katılmayı unutmayın 🙂 Şimdiden Mutlu Yıllar, Merry Christmas ‘