Blablacar: Yolculuğunuzu Paylaşın

İnsanlar hayatları boyunca hep bir yerden bir yere yolculuk etmek zorunda kalmışlardır. Yolculuk edilen vasıta yıllarla birlikte gelişime uğramış ve çeşitlenmiştir. Daha eğlenceli ve hesaplı yolculuklar yapmak için fikirler ortaya atmaya ve yeni uygulamalar denemeye başlamışlardır. İşte ortaya atılan fikirlerden bir tanesi olan yolculuk paylaşımı (ride sharing) son dönemlerde giderek yaygınlaşıp bazı insanların vazgeçilmezi haline gelmiştir. Avrupa Fırsatları ekibi olarak dünyanın en büyük yolculuk paylaşım sitesi Blablacar’ı Blablacar Türkiye iletişim müdürü İpek Akın ile konuştuk.

1-) Kısaca BlaBlaCar’dan bahseder misiniz ? Tarihi, fikrin nasıl ortaya çıktığı, kaç ülkede faaliyet gösteriyorsunuz ve her ülkede aynı ismi mi kullanıyorsunuz  ?

2006 yılında Fransa’da kurulan BlaBlaCar, şu an 22 ülkede 30 milyondan fazla üyeden oluşan topluluğu ile dünyanın en büyük şehirler arası yolculuk paylaşım ağı. Şirketin 3 kurucu ortağı, Frédéric Mazzella, Nicolas Brusson ve Francis Nappez.

Fikir, BlaBlaCar’ın kurucu ortaklarından ve o dönem öğrenci olan Frédéric Mazzella’nın 2003 yılının sounda, Noel tatilinde, Fransa’da şehir dışında yaşayan ailesinin yanına gitmek istemesiyle ortaya çıkıyor. Frédéric, Noel zamanı ulaşım aracı bulamayınca, yollardaki araçlarında yalnız yolculuk eden insanları görüyor. Onun da aklına kendisiyle aynı yöne giden bir sürücü bulmak ve ona aracındaki boş koltuğu doldurmak karşılığında benzin masraflarını paylaşma önerisinde bulunmak geliyor. İnternette yolculuk paylaşabileceği bir site olabileceğini düşünüyor ancak böyle bir site bulamıyor, böylece BlaBlaCar fikri doğmuş oluyor.

BlaBlaCar, ücretsiz mobil ve web uygulamalarıyla şehirler arası seyahat etmek isteyen yolcuları aynı yönde yolculuk yapan sürücülerle buluşturuyor ve yol masraflarını kişiler arasında paylaştırarak seyahati herkes için daha ekonomik ve keyifli hale getiriyor. Faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde BlaBlaCar aynı adı kullanıyor. Sistemde her üye, profilini oluştururken ne kadar konuşkan olduğunu da “Bla”, “BlaBla” ve “BlaBlaBla” derecelendirmeleri ile belirtebiliyor. Şirketin adı da buradan geliyor. Türkiye’deki üyelerimizin %99’u ise kendini “BlaBla” ya da “BlaBlaBla” olarak tanımlıyor.

2-) Türkiye pazarına ne zaman girdiniz ? Türkiye’deki faaliyetleriniz, sosyal sorumluluk projeleriniz ve ofisiniz hakkında bilgi verir misiniz ?

Dünyada milyonlarca insanın ulaşım anlayışını değiştiren yolculuk paylaşım uygulaması BlaBlaCar 2014 Eylül ayı sonunda Türkiye’deki kullanıcılarla buluştu. 25 Eylül’de ikinci yılımızı kutlayacağız. BlaBlaCar’ın tüm dünyada 500’den fazla çalışanı bulunuyor. Merkez ofisimiz Fransa’da. Tüm dünyada ise İstanbul ofisinin de aralarında olduğu toplam 15 ofisimiz var. BlaBlaCar Türkiye ofisinde 9 kişiden oluşan pazarlama, iletişim ve üye ilişkileri ekibiyle faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

Sosyal sorumluluk tarafına baktığınızda yolculuk paylaşımının kendisinin çevreye ciddi bir katkısı olduğunu söyleyebiliriz. Çevreyi korumak için yaptıklarımızın her zaman bir maliyeti olması gerekmiyor. BlaBlaCar ile yolculuk paylaşımı bunun en önemli kanıtlarından biri. BlaBlaCar üyeleri yolculuklarını paylaşarak enerji tasarrufu sağlıyor ve karbon salınımını azaltıyorlar. Sadece geçtiğimiz 1 yılda, BlaBlaCar’la paylaşılan yolculuklar sayesinde tüm dünyada 500.000 ton eş değer petrol tasarrufu yapıldı. Bu miktar, Los Angeles’ı bir yıl aydınlatmaya yetecek kadar enerji anlamına geliyor. Yine aynı dönemde, 1 milyon ton, yani Paris’ten New York’a bir uçağın 400.000 kez gidiş-dönüşte yol açacağı kadar karbon salınımı önlendi. Geçtiğimiz yıl sadece BlaBlaCar Türkiye’de paylaşılan yolculuklar sayesinde elde edilen yakıt tasarrufuyla ise dünya çevresinde 4000 kez turlamak mümkün.

BlaBlaCar global olarak, yolculuk paylaşımı ile sağladığı çevresel faydanın ötesinde, Peru Amazon ormanını korumak, ve Asya ile Afrika’da ağaçlandırma yapmak üzere PurProjet ile işbirliği de yapıyor. BlaBlaCar’da online olarak ayırtılan her koltuk için Peru’da 1m2 orman alanı koruma altına alınıyor. Bugüne kadar, Peru’da toplam 30 milyon m2 orman alanı koruma altına alındı ve üç kıtada 1000’den fazla ağaç dikildi.

blablacar_guvenilir_yolculuk

3-) Blablacar nasıl çalışıyor ?
  • Yolcu ya da sürücü olmak isteyenler, BlaBlaCar’ın ücretsiz mobil uygulamasını indirerek ya da www.blablacar.com.tr adresine girip Facebook hesabıyla giriş yaparak profilini oluşturuyor.
  • Kendi aracıyla yolculuğa çıkan üyeler, profillerine aracının modelini ekliyor, yolculuğunun detaylarını ve aracındaki boş koltuk sayısını belirterek gitmek istedikleri yere yolculuk ilanlarını veriyorlar. Sistem, her yolculuk için koltuk başına bir masraf katkı payı öneriyor. Masraf katkı payı, kar gözetmeksizin yol masraflarının diğer yolcularla paylaşılmasına imkân verecek şekilde belirleniyor.
  • Yolcular ise gidecekleri yeri ve yolculuk yapacağı tarihi seçiyor ve karşılarına aynı yöne yolculuk etmek isteyen sürücüler çıkıyor. Seçtikleri sürücünün arabasına koltuk rezervasyonlarını yapabiliyorlar.
  • BlaBlaCar’da yol arkadaşı seçimi yapmadan önce hem sürücülerin hem de yolcuların bakabileceği detaylı üye profilleri bulunuyor. Üyeler, BlaBlaCar’ın güvenilir topluluğunda, diğer üyelerin fotoğraflarını ve kısa öz geçmişlerini görebiliyor, potansiyel yolculuk arkadaşları hakkında daha önceki yolculuklarından aldıkları yorum ve puanlamaları inceleyebiliyorlar.
  • Ayrıca üyeler sistemde kimlik bilgilerini ve LinkedIn hesaplarını da doğrulayabiliyor, böylece hem platformda gerçek isimleriyle yer alıyor hem de daha güvenilir bir profile sahip oluyorlar. Bunlara ek olarak, e-posta adresi ve telefon numarası doğrulaması da yapılıyor.
  • Yolculuk sonrasında ise yolcular ve sürücüler birbirlerine puan verip, yorum yaparak hem güvenilir bir topluluğun oluşturulmasına katkıda bulunuyor hem de sonraki yolculuklarında diğer üyeler tarafından tercih edilme şanslarını artırıyorlar. Yolcular, yolculuğun nasıl geçtiğine ek olarak, anonim olarak yolculuk yaptıkları sürücülerin araç kullanma becerisini de değerlendirebiliyor.

4-) Blablacar şirketi / web sitesi olarak güvenliği nasıl sağlıyorsunuz ? Uygulamalar ve önlemleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Paylaşım ekonomisinin en önemli unsurlarından birisi, bizim de önceliklerimiz arasında yer alan karşılıklı güven. BlablaCar olarak, üyelerimiz arasında güven üzerine inşa edilmiş bir dünya kuruyoruz.
Üyelerimiz profil oluştururken Facebook ile bağlanma, kimlik bilgilerini doğrulama (nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaport), LinkedIn hesabını doğrulama, cep telefon numarası ve e-posta adresini doğrulama, profil fotoğrafı ve kısa özgeçmiş bilgisi ekleme gibi güvenlik adımlarını izliyorlar.

Üyeler, yol arkadaşı seçmeden önce BlaBlaCar’ın güvenilir topluluğunda, diğer üyelerin fotoğraflarını ve kısa biyografilerini görebiliyor; potansiyel yolculuk arkadaşları hakkında daha önceki yolculuklarında yapılmış yorum ve puanlamaları inceleyebiliyorlar. Diğer kullanıcıların referansları olarak değerlendirebileceğimiz puanlama ve yorumlar paylaşım ekonomisi platformlarının olmazsa olmazlarından. Tüm bu özellikleri sunarak üyelerin karşılıklı olarak birbirlerine güven duymalarını sağlamayı amaçlıyoruz.

blablacar_tr
Profil doluluk oranı paylaşım topluluklarında karşılıklı güveni olumlu yönde etkileyen en önemli kriterlerden biri. Yakın zamanda, New York Üniversitesi ve BlaBlaCar’ın 11 ülkede 18.000’den fazla katılımcıyla birlikte yürüttüğü Güven araştırmasına göre katılımcıların %88’i profil bilgileri dolu olan bir BlaBlaCar üyesine komşularından, iş arkadaşlarından ve sosyal medyada tanıştığı diğer kişilerden daha fazla güvendiğini belirtiyor.

Türkiye’de yapılan araştırmaya katılanlar ise profil bilgileri dolu olan bir BlaBlaCar üyesine, iş arkadaşları ya da komşularından daha fazla güvendiklerini belirtirken, %70’i yolculuk paylaşımını en iyi tanımlayan kavramların dayanışma ve sorumluluk olduğunu düşünüyor.

5-) Sürücü ve kullanıcı/yolcu olarak yapılması ve dikkat edilmesini gerekenler nelerdir?

BlaBlaCar’da hem sürücü hem de yolcu olarak daha fazla tercih edilmek için profilin dolu olması son derece önemli. Tüm üyelerimize profillerinde kimlik bilgilerini, telefon numaralarını, e-posta adreslerini doğrulamalarını tavsiye ediyoruz. Ayrıca kendileri ile ilgili kısa öz geçmiş ve profil fotoğrafı eklemeleri de diğer üyeler tarafından daha fazla tercih edilmelerini sağlıyor.

Buna ek olarak yolculuk sonrası sürücü ve yolcuların karşılıklı olarak birbirine puan vermesi sistemde en çok dikkat edilmesi gereken özelliklerden biri. Her yolculuktan sonra, sürücüler, yolculuklarının nasıl geçtiğiyle ilgili olarak yolcularını puanlayabiliyor. Yolcular da sürücülere hem yolculuğun nasıl geçtiğine dair bir puan veriyor hem de anonim olarak sürücülere araç kullanma becerileri için de puan verebiliyor. Üye profillerinde yer alan puanlar, üyelerin sonraki yolculuklarında daha fazla tercih edilmesine imkan tanıyor.

6-) Türkiye pazarıyla diğer ülkeleri kıyasladığımızda Türkiye hangi konumda, BlaBlaCar hakkındaki istatistikleri bizimle paylaşır mısınız?

Yolculuk paylaşımı fikri, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çok yeni bir kavram. Eylül 2014’ten bu yana Türkiye’de faaliyet gösteriyoruz ve kısa süre içerisinde büyük ilgiyle karşılaştık. Üye sayımızın ve üyelerimizin memnuniyetinin giderek arttığını görüyoruz. Platformda, İstanbul’dan Eskişehir’e seyahat eden üniversite öğrencilerden, Kayseri’de çalışıp her hafta sonu Konya’daki ailesini ziyaret edenlere, Alaçatı’ya sörfe ya da Bodrum’a tatile gitmek isteyenlere, takımlarının maçı için bir şehirden başka bir şehre BlaBlaCar’la giden futbol tutkunlarına, evcil hayvanıyla daha rahat seyahat edebilmek için yolculuk paylaşımını tercih edenlere kadar oldukça geniş bir kullanıcı profili bulunuyor.

İstatistiklere bakacak olursak, BlaBlaCar’la Türkiye’de geçtiğimiz yıl paylaşılan yolculuklar ortalama 415 km’yi buldu. Her 3 dakikada bir İstanbul’a doğru ya da İstanbul’dan bir BlaBlaCar’la yolculuğunu paylaşan bir araba yola çıktı. 2015 yılı Ramazan ve Kurban bayramı tatillerinde, Türkiye genelinde BlaBlaCar’la 160 bin boş koltuk ilanı verildi. Sadece 2016 yılı Ramazan bayramı tatilinde ise 134 binden fazla boş koltuk ilanı verildi. En popüler rotalarda koltuk doluluk oranı %60’a ulaştı. BlaBlaCar’in ilk yılında en çok yolculuk paylaşılan rotalar İstanbul- Ankara, İstanbul-İzmir ve İstanbul- Antalya oldu.

blablacar_avrupafirsatlari

Geçtiğimiz yıl Türkiye’deki üyelerinin %60’ı sevdiklerine ulaşmak ya da tatile gitmek, %47’si sistemi tasarruflu buldukları, %46’sı ise sosyalleşmek için yolculuklarını paylaştılar.

BlaBlaCar’ın her geçen gün giderek daha fazla tercih edildiğini görmek bizi çok mutlu ediyor. Paylaşım ekonomisinin en önemli aktörlerinden biri olarak, Türkiye’de en önemli hedefimiz yolculuk paylaşımı kavramını benimseterek BlaBlaCar kullanımını bir alışkanlık haline getirmek ve kurmuş olduğumuz güvenilir topluluğun büyümesini sağlamak. Aslında diğer yandan da paylaşım ekonomisi modelinin yaygınlaşmasına katkıda bulunmak.

Avrupa Fırsatları ve Blablacar Türkiye olarak iyi yolculuklar dileriz 🙂