Çek Cumhuriyeti Hesaplı Alışveriş Rehberi

Orta Avrupa’da bulunan Çek Cumhuriyeti batısında euro doğusunda kendi para birimlerini kullanan ülkelerin arasında akıllı bir ekonomik stratejiyi takip ederek hala Çek Korunasını kullanmaktadır. Çek Cumhuriyeti’nde yaşayan ya da bir değişim öğrencisi mi veya turist olarak ziyarette bulunan biri misiniz? Bu yazımızda amacımız Çek Cumhuriyeti’nde en hesaplı ve en ucuz bir şekilde alışveriş yapmanıza yardımcı olacak bazı tüyolar vermek.

Nasıl ve Nereden Fiyat Karşılaştırması Yapılacağını Bimek

Eğer bir ürünün en ucuz fiyatını bulmak istiyorsanız Heureka.cz tam aradığınız bir websitesi, fakat bazı sitelerin (mesela alza.cz gibi) dahil olmadığını eklemekte fayda var. Kupi.cz sayesinde süpermarketlerin avantajları, ürünlerin indirimlerini takip edebilirsiniz. Otel rezervasyonundan, çeşitli etkinlik ve tur biletlerine, gıda ve içecekten berber ve masaj fiyatlarına kadar aklınıza gelen hemen her konuda oldukça uygun fiyat teklifleri alabileceğiniz bir site arıyorsanız Slevomat.cz‘a buyrun 😉

Nakit Puan Programlarına Kayıt Olmak

Eğer tek bir seferde veya genelde çok fazla alışveriş yapan biriyseniz son zamanlarda trend haline gelen nakit puan programlarına kaydolmanız halinde yüzde 2-10 arasında tasarruf yapma imkanına sahipsiniz. Nakit Puan hakkında daha fazla bilgiyi ve nakit puan proramlarının karşılaştırmasını linkten inceleyebilirsiniz.

Özel Market, Mağaza Kartları ve Uygulamalarını Edinmek

Sadakat kartları olarak bildiğimiz marketlere özel kartlar çoğu zaman indirimlerden yararlanmak için en iyi seçenek. Bazen yüzde elliye varan özel indirimlerden ve uygulamayı indirerek haftalık özel fırsat ve kampanyalardan yararlanmakta mümkün. Mesela DM doğum günlerinizde size özel indirimler yaparken uygulama sayesinde indirim kuponları elde etmek mümkün.

Online Alışverişi Tercih Etmek

Aliexpress ve diğer Çinli online portallar Çek Cumhuriyeti’nde oldukça popüler. Bunlar çoğu zaman ücretsiz veya düşük ücretli kargo hizmeti sunmaktalar (gümrüğe takılmamak için belli bir alışveriş limitinin olduğunu göz önünde bulundurmak gerek). Ayrıca Amazon Almanya‘nın Çek Cumhuriyeti’ne de hizmet vermeye başladığını belirtmek isteriz. Sadece bunlarla da sınırlı değil; Adidas, Nike, Mango, Guess ve daha nice dünya markası fiziki mağazasında bulamayacağınız ürün çeşidine ve uygun fiyata online mağazasında satışa sunmakta. Listenin tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Özel Etiketli Ürünler Tercih Edilebilir

Bizim ülkemizdeki BIM, A101, Migros vb. marketlerde olduğu gibi buradaki marketlerde kendi ürünlerini üretip satmaktalar. Mesela Albert Quality, Tesco Value gibi ürünleri satın almak diğer markaların ürünlerine kıyasla daha ucuz çünkü bu özel etiketli ürünler için pazarlamaya ve üretime çok az paralar harcanıyor.

Özel Etiketli Ürünlere Örnek: Tesco Value
Haklarımızı Bilin ve Yeri Geldiğinde Aramak

Çek Cumhuriyeti’nde marketten markete değişen ve genel olan bazı tüketici hakları vardır. Mesela Billa marketlerde önünüzde 5 kişi varsa siz 6. veya sonraki bir kişiyseniz ve hala kasalardan herhangi biri açılmamışsa bir sonraki alışverişiniz için kupon almak hakkınız vardır. Eğer son kullanma tarihi geçmiş bir ürün bulursanız aynı ürünü ücretsiz alabilirsiniz. Müşteri memnuniyeti ve ürün kalitesinin sürekli kontrol edildiği bir ülkeye yaşıyorsanız bu kuralları bilmek ve uygulamak gerek 😉

Dönemsel Alışveriş Yapmak

Çek Cumhuriyeti‘nde hemen her ürünün indirime girdiği bir dönem vardır. Bunları bilmekte fayda var. Mesela elektronik ve hobi alışveri için Chrismas ve Ocak indirimleri, yılbaşından sonra önceki yılların araba modellerinin fiyatlarının düşmesi, Ocak’ın ilk haftasından itibaren kış ve ayakkabı fiyatlarındaki indirimleri. Daha detaylı listeye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Teslimat için Mesai Sonrası Zamanları Seçmak

Manav alışverişini online yapmak Çek Cumhuriyeti’nde popüler olan bir başka alan. Özellikle mesai sonrası ve bellirli günlerde (mesela Çarşamba, çünkü Tesco’nun da aynı günde halk indirimleri var) sipariş vermek, yeni üyelik ve düzenli sipariş vermek tüketici yararına indirim ve kampanyalar sağlamaktadır. Rohlik.cz üzerinden bir çok market alışverişinizi online olarak yapabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti’nde kaldığınız sürece bütün bu  hesaplı alışveriş yöntemlerine ek olarak takas, ikinci el dükkanlarından (Prag Thrift Store ve Textile House popüler ikinci el dükkanlarına örnek) ve Flea Market etkinliklerine katılarakta hatırı sayılır bir tasarruf yapabilirsiniz 😉