Erasmus 30. Yıl Röportajları: Ferah Özer

Erasmus programı 1987 yılında bir öğrenci değişim programı olarak Avrupa Birliği tarafından finanse edilmeye başlandı. 2007 – 2013 yılları arasında program Erasmus Hayat Boyu Öğrenme (Lifelong Learning) temasıyla gençlerin üye ve partner ülkeler arasında değişimine destek olmuştur. 2014-2021 yılları arasında Erasmusplus (Erasmus+) olarak adlandırılan program diğer değişim ve gönüllü programları tek başlık altında toplandı.

Avrupa Komisyonu Erasmus programının 30. yılıyla birlikte bir çok etkinlik, yarışma düzenlemiştir. Programın 30. yılında çalışan veya işveren olarak kariyerlerine devam eden değişim öğrencileriyle yapılmış röportajlara yer vereceğiz.

  • Ferah, öncelikle seni tanıyabilir miyiz?

Adım Ferah Özer ve şuanda Boğaziçi Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışıyorum. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fen Öğretmenliği bölümünden mezun oldum. Yüksek lisansımı aynı üniversitede bitirdim ve şu an aynı üniversitede doktoramı yapıyordum. Aynı zamanda ESN IBU‘nün kurucu başkanlığını yaptım.

  • Erasmusunu nerede yaptın? Programa katılmaktaki ana amacın neydi?

İlk Erasmusumu İsveç‘in Halmstad kentinde yaptım. Erasmus Öğrenim çerçevesinde dersler aldım ve İsveç devlet okulunda staj yaptım. Lise yıllarından itibaren Erasmus programından haberim vardı ve yeni yeni popüler hale gelmeye başladı. Programa katılmaya ilk karar vermem “Türkiye’de Erasmus” adlı belgeseli izlememi takiben gerçekleşti. Programa ana katılma sebebim kendimi keşfetme ve dünyadan ilham almaktı. Ayrıca Avrupa Birliği’nin değerlerine katılıyor ve bunları yerinde deneyimlemek istedim. Bu sebeple Erasmus programına katılmakla farklı kültürler, değerler, dersler, insanlar ve meslekler tanıdım.

İkinci Erasmus deneyimim Barcelona‘da yaptığım stajdı. Burada bölümümle alakalı bir araştırma merkezinde çalıştım ve tezimi yazmamda çok yararı oldu. Ayrıca çok zevk aldığım konulardan biri yeni bir dil öğrenmeye başlamış olmam. Bu seferki amacım bir araştırma merkezinde bir araştırma grubunun parçası olarak akademik ve profesyonel yeteneklerimi geliştirmekti ve bu konuda başarılı olduğum kanısıydayım.

  • Değişim esnasında tanıştığın insalarla hala iletişim halinde misin?

Evet, büyük çoğunluğuyla iletişim halindeyim ve öyle kalacağım.

  • Değişim boyunca hangi yeteneklerini geliştirdin ve profesyonel hayatına etkileri ne oldu?

Erasmus değişim programı boyunca öğrendiğim deneyimler profesyonel hayatım boyunca bana çok yardımcı oldu. Profesyonel hayatın temel yetenekleri olan kriz yönetimi ve problem çözme yeteneklerimi geliştirdim.

  • Erasmus programının kariyerinde önemi nedir? Bize Erasmus deneyiminden önceki ve sonraki farklılıklardan bahseder misin?

Erasmus sağlıklı bir toplumun anahtarlar elementleri olan kültür ve insan gibi değerlere yeni bir perspektiften görmemi sağladı. Mezuniyetten sonra bireylerin toplumun bir parçası olmak ve önemli konularda kararlar almak gibi sorumlulukları vardır. Bu değerler, bakış açıları ve yollar bizi geliştirmeye ikamet eder. Bence bu Erasmus’un en önemli faktörü bu.

  • Senin için gerçek başarı nedir? Bize ilk büyük başarından bahseder misin?

Başarı her birimiz için farklı anlama gelmektedir. Bazılarımız için bir dil öğrenmek, dersten en iyi notu almak iken bazılarımız için dünyayı gezmektir. Sanırım benim en büyük başarım 15 yaşındayken yurt dışına çıkmak ve orada kendi başıma hayatta kalmaktı.

  • Hayatındaki seni başarıya götüren dönüm noktası neydi?

Bu soruyu içinde bulunduğum durumla eşleşmediği için cevaplamamayı tercih ederim.

  • Nasıl ve ne zaman ESN (Erasmus Student Network)’er oldun?

ESN ile yolum 2011 yılında Erasmus döndüğümde okulumdaki Uluslararası Ofiste çalışmaya başladığım zaman kesişti. Ofis koordinatörümüz ESN hakkında ufak bir araştırma yapmamı istedi ve ESN’i resmi olarak kurduğum 2012 yılından beri ESN’nin bir parçasıyım.

  • ESN kariyerin boyunca neler yaptın?

– Okuluma ESN şubesi kurdum ve 3 yıl başkanlığını yaptım.
Ulusal ve Uluslararası etkinlik ve toplantılara katıldım.
– ESN kariyerim boyunca çok zevk alarak fazla temsil edilmeyen gruplar için sosyal projeler gerçekleştirdim
– ESN’nin bir Ulusal Toplantısı olan Şube Başkanları Toplantısını organize ettim.
– Ulusal bir toplantıyı Chair olarak koordine ettim.