Erasmus Döneminde Yapılacaklar Listesi

Erasmus yaparken zamanını nasıl değerlendirmeyi düşünüyorsun ? Aşağıdaki listeyi kontrol ederek keşfe başlayabilirsin.

Farklı sosyal çevreden ve milletlerden insanlarla tanış.

Erasmus süresince bir sürü insanla tanışma şansın olacak. Fakat bunların uluslararası bir zihniyete sahip olmalarına dikkat et. Kendini kesinlikle bir toplulukla kısıtlama, özellikle kendi topluluğunda. En kötüsü ise kendi milletinden insanlar arasında takılıp kalmak ve içinde bulunduğun diğer kültürleri keşfetme şansını kendine tanımaman.
making_friends

Kendine yakın hissettiğin insanlarla kalıcı bağlar oluştur

Tüm arkadaşlıkların dışında bazıları doğal olarak gelişecek. İşte bu arkadaşların yıllar geçse hatırlayacağın ve bağlantıda kalacağın kişiler olacak 😉
crazy-friend

Yaşadığın yeni şehri keşfet

Eğer gerçekten ‘ben bu şehirde yaşadım’ demek istiyorsan yaşadığın şehrin iyi yerlerini bilmesin, yani sadece ana meydanlarını ve turistik yerlerini değil. Varoş ve uzak mahalleleri, aşılmamış sokak aralarını altını üstüne getirerek git ve şehri keşfet. Seni şaşırtacak ve takılabileceğin yeni bir yer bulabilirsin.
go_explore

Dil yeteneklerini pratik et, gerçekten bundan daha iyi bir fırsat yok!

Sakın yeni bir dil ortamından korkma, bu başına gelebilecek en güzel şey. Bir çok durumda o dili -bu ingilizce, fıransızca, italyanca, ispanyolca olabailir, konuşmaktan başka şansın yok. Pratik mükemmel yaptığına göre, gerekliliğin dışındaki pratik dil yeteneklerini geliştirecektir.
learning_language

Gelişmiş – Eğer yerel dilin geniş bir konuşan kitlesi yoksa en azından temel düzeyde öğrenebilirsin

Haydi yüzleşelim, daha önce hiç aşina olmadığın bir dili kısa zamanda öğrenmek hiç kolay bir şey değil. Ama yerel dili az bir şey öğrenmek bile lokal insanlara alışık ve genel olarak hayatını kolaylaştırır. Benzer olarak öğrendiğin her kelime seninle birlikte bir ömür boyu kalacak ve bu değişim deneyiminin en harika hatırlatıcısı olacak.

Yeme Alışkanlıklarını Değiştir

Genellikle yediklerinin ve restoranda kendi ülkenin mutfağına benzer yemekler yemek yerine yeni şeyler dene. Oraya hayatını evde deneyimlemek için değil, yeni bir hayat için gittiğini unutma. Ne kadar farklı göründüğünü önemli değil, yeme alışkanlıklarını değiştirmeli, bulunduğun ülkenin yemek kültürüne kendini adapte etmelisin.
change_your_food

İlgili Yazı:   Erasmus Mundus Yüksek Lisans Fırsatı
Daha Önce Yapmadığın Bir Şey Yap

Erasmusa gitmekle hali hazırda hayatında çok büyük bir değişiklik yaptın. Peki bunu daha ileri bir seviyeye taşımaya ne dersin ? Daha önce hiç yapmadığın bir şeyi yaparak Erasmus deneyimini unutulmaz yapabilirsin. Örneğin paraşütle atlayabilir, absürt yarışmalara katılabilir yada tamamen farklı bir şey deneyebilirsin. Ne olduğu hiç önemli değil, yaptıktan sonra pişman olma yeter.
do_something_never_done

Her Anı Fotoğraflamayı Unutma

Hafıza kolay kırılabilen bir şeydir. Değişim programından bir kaç yıl sonra bazı detaylar maalesef solmaya başlayacaktır. İşte bu nedenle belgeleme yapmak önemlidir. Hemen kendine güzel bir kamera al, bol bol fotoğraf çek ve bunları direkt olarak arşivle. Ayrıca arkadaşlarının arşivlerini istemeyi unutma. Bunu Erasmusa devam ederken yapmalısın çünkü sonra toplamak zor olacaktır.
take_photos

Gezebildiğin Kadar Gez

Herhangi bir değişim programının en iyi sonucu şüphesiz olarak seyahat tutkusudur. Ülkeyi veya bölgeyi elinden geldiği kadar gezmelisin, yakın arkadaşlarınla gezmen tavsiye edilir 😉 Seyahat hikayelerin arkadaşlarına bıkmadan anlatacağın anıların olacak.
travel

Bir Hafıza Kutusu Oluştur

Erasmusun boyunca bir çok seyahat, festival, konser vb. bileti, arkadaşlarının senin yazdığı notlar ve daha bir çok hatıran olacak. Onların hepsini topla ve eve döndüğünde bir hafıza kutusu oluştur. Bu hatıraları karıştırmak yıllar sonra daha çok eğlenceli hale gelecek ve yıllar sonra arkadaşlarına gösterecek bir şeylerin olacak.
memory_box

Yeni Maceralarından Bir Şeyler Öğren

Bir sınıfta okumak öğrenmenin yollarında sadece bir tanesi. Erasmus gerçekten en büyük öğrenme deneyimin olabilir. Bazıları için finansal özgürlük, bazıları için yemek pişirme yeteneği ve bazılar içinse etrafındaki farklı ülkelerden insanlarla daha rahat hissedecektir. Kendine her yeni yetenek ve bilgiyle daha öncekilerin üstüne fazlasını katacaksın. Derste ve dışarıda hocalarını dinle ve yeni perspektifler edin. Bu arada tabi ki başkalarına yeni şeyler öğreteceksin 🙂
learn_from_new_adventure

Bunun Senin Zamanın Olduğunu Bil

Bir ya da iki dönem hiç farketmez, bu Senin parlayacağın, kendini kanıtlayacağın bir zaman. Yapabileceğinin en iyisi yap !
this_is_your_time

Kaynak: ESN Blog