Erasmus Konaklama: Yurt mu Ev mi ?

Erasmus+ programı kapsamında öğrenim veya staj yapma hakkı kazandınız ve tüm hazırlıklardan sonra sıra yarım veya bir dönem eğitim/staj göreceğiniz şehre gitme vakti. Peki konaklama olarak evde mi yoksa yurtta kalmak konusunda bir türlü karar veremediniz mi ? O zaman bu yazımız Erasmus Plus Öğrenim veya Staj programına katılacak olup konaklamaya henüz karar verememiş olanlar için 🙂

Konaklama, yeni bir şehre taşındıktan birkaç ay sonra taşıdığımız ilk endişelerden biridir. Bir tatilden veya geziden daha uzun süre yeni bir şehirde kalmanız gerektiğinden, ihtiyacımız olan bütün isteklerimizi karşılayan bir çözüm bulduğumuzdan emin olmak. Üniversitelerin çoğunluğu, uygun bir aylık ücret karşılığında, öğrenciler için yurt imkanı sunmaktadır.

Erasmus’ta Yurt Deneyimi

Gelen öğrencilerin bazıları bu seçeneği hiç düşünmezken, diğerleri ise yurtdışındaki fantastik deneyimlerini yurtta kalarak geçirmeyi seçiyorlar. Çoğu şehirde olduğu gibi, yerinde konaklama ayarlamak çok da zor değil, gün boyunca uygun bir seçeneği ararken ilk gecelerini bir pansiyon veya hostelde geçirmeye karar veren öğrenciler de var. Yeni evinizle ilgili herhangi bir kararı vermeden önce finansal faktörlerin yanı sıra sosyal ve akademik olanakları da göz önünde bulundurmak gerekir.

Üniversitedeki yurtlar, evcimen olanlar için iyi bir seçenek olabilir. Bu, dünyanın her yerinden sizin gibi hikayeler paylaşmak ve yeni arkadaş edinme konusunda istekli insanlarla tanışmak için harika bir yer. Burada kültürel farklılıkların ve benzerliklerin fark edilmesi daha kolaydır ve kesinlikle sizinle aynı şeyleri paylaşan veya düşünen birilerini bulma ihtimaliniz çok yüksek. Çoğu yurtta normal 2-3 odaların yanında tek başınıza kalacağınız odalar mevcut.

Yurtta kalırken oda arkadaşınızı seçemeseniz bile daha sonra alışamadığınız durumda başka bir yere taşınabilir veya oda arkadaşınızı değiştirebilirsiniz. Sessiz çalışmak istiyorsanız, çalışma odalarını istediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Bazı yurtlar ortak bir TV odası, oyun odası, çamaşırhane ve hatta spor salonu sağlamaktadır. Yemeklerinizi pişirebilirsiniz, ancak bazen buzdolabında yer açmak için savaşmanız gerekebilir. Mutfak iki kişilik olabilir veya aynı kattaki diğer öğrencilerle paylaşılabilir.

Yurtlarda ayrıca takip edilmesi gereken bazı kurallar vardır ve bir arkadaşınızın gecelemesi için izin istemeniz gerekebilir. Mali olarak, kışın ya da yazın değişmeyen internet ve diğer ücretleri içeren aylık sabit bir masrafınız olur. Ayrıca, sızdıran bir boru, bozuk bir şey olduğunda sorunu gidermek için arayabileceğiniz bir personel vardır, yerel bir tesisatçı bulup onarım için ücret ödemenize gerek yoktur. Ortak alanlarda temizlik hizmeti verilmektedir ve şanslı iseniz, periyodik olarak yatak çarşaflarını değiştirirsiniz.

Kendinizi şehrin merkezinde bir konaklama bulamasanız bile, yurtta yaşamak sabahları verimli olabilir, çünkü kampüsler üniversiteye elverişli bir yerdedir; Ayrıca, akşam yemeğinden sonra kampüsteki barlardan birinde takılabilirsiniz. Yurtlardaki yerlerin sınırlı olduğunu unutmayın, bu nedenle seçeneği düşünün ve üniversite tarafından belirlenen son başvuru tarihini kaçırmadan başvuruda bulunun 😉

Erasmus’ta Evde Konaklama

Öte yandan, en çok değer verdiği kendi bağımsızlığı olanlar için en uygunu bir daire kiralamaktır. Shared daire vey apartmanlarda oldukça yaygın bir seçenektir. Fakat birlikte yaşayacağınız insanları dikkatlice seçmeniz gerekir. Bir evde yaşamak size gizlilik ve samimiyet verir, arkadaşlarınızı istediğiniz zaman davet edebilir veya bir parti düzenlemek için birinden izin istemeniz gerekmez. Yine de komşularınızı göz önüne bulundurmanız gerekecektir çünkü çok gürültü yaptığınızda ve komşulara rahatsızlık vermeye başladığınızda yetkilileri çağırmaları kaçınılmaz bir şeydir.

Umut ettiğiniz daha geniş alan, daha büyük bir yatak, tam donanımlı bir mutfak ve ev arkadaşları, şehrin en kalabalık yeri ise; bölge ve iklim koşullarına bağlı olarak, kış aylarında masraflar iki katına çıkabilir. Bazı Avrupa şehirlerinde en az bir yıl kiralık kira sözleşmesi imzalamanız gerekebilir, bu nedenle yalnızca yurtdışında bir dönem geçirmeniz halinde kendi yerinize birini bulmak şehrin büyüklüğüne göre zor veya kolay olabilir.

Değişim sırasında konaklama önemli bir konudur ve bu kişisel bir tercihtir; Her seçenek farklı avantaj ve zorluklar sunduğu için doğru ya da yanlış diye bir şey yoktur. Arama motorlarını veya facebook gruplarını kullanarak çevrimiçi konaklama yerlerini araştırabilirsiniz.

Başlangıçta yurtta kalmayı düşünebilirsiniz – ilk arkadaşlık bağlantılarını kuracak ve oradan koşuşturmadan bir daire aramaya kolayca başlayabileceksiniz.

Çantalarınızı paketleyin ve hayatınızı değiştirecek bir Erasmus deneyimine hazır olun!