Erasmus Ne Zaman Yapılır?

Erasmus+ Öğrenim Hareketliliği, Erasmus Üniversite Beyannamesi (EÜB) nde imzası olan üniversiteler tarafından gerçekleştirilir. Bu işlem öğrencinin, eğitim – öğretiminin bir kısmını yurtdışındaki EÜB imzası olan bir okulda tamamlamasıdır. Bu öğrenim süresi bir veya iki dönem olarak değişebilmektedir. Bir öğrenci Erasmus programının sunduğu hibeden maksimum 12 aylık yararlanabilir. Program hakkında daha detaylı bilgi için Erasmus Plus Nedir? başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

Hazırlık

Hazırlık okuyan öğrenciler Erasmus+ programından o yıl içinde faydalanamazlar ve Erasmus+ Dil Yeterlilik Sınavı‘na giremezler.

Üniversite Birinci Sınıf

Üniversite birinci sınıfta okuyan öğrenci o yıl içinde yapılacak olan Erasmus+ Dil Yeterlilik Sınavı‘na girebilir, Erasmus+ Staj Programı‘ndan aynı yılı takip eden yaz döneminde, Erasmus+ Öğrenim Hareketliliğinden 2. sınıfta bir veya iki dönem boyunca faydalanabilir.

Üniversite İkinci Sınıf

Üniversite ikinci sınıfta okuyan öğrenci o yıl içinde yapılacak olan Erasmus+ Dil Yeterlilik Sınavı‘na girebilir, Erasmus+ Staj Programı‘ndan aynı yılı takip eden yaz döneminde, Erasmus+ Öğrenim Hareketliliğinden 3. sınıfta bir veya iki dönem boyunca faydalanabilir.

Üniversite Üçüncü Sınıf

Üniversite üçüncü sınıfta okuyan öğrenci o yıl içinde yapılacak olan Erasmus+ Dil Yeterlilik Sınavı‘na girebilir, Erasmus+ Staj Programı‘ndan aynı yılı takip eden yaz döneminde, Erasmus+ Öğrenim Hareketliliğinden 4. sınıfta bir veya iki dönem boyunca faydalanabilir.

Üniversite Dördüncü Sınıf

Üniversite dördüncü sınıfta okuyan öğrenci o yıl içinde yapılacak olan Erasmus+ Dil Yeterlilik Sınavı‘na girebilir, Erasmus+ Staj Programı‘ndan aynı yılı takip eden yaz döneminde mezun olması durumunda dahi yararlanabilir. Fakat Erasmus+ Öğrenim Hareketliliğinden okul uzasa dahi yararlanamaz.

Erasmus Yapılacak En İyi Zaman Hangisidir?

Öğrencilerin deneyimlerine dayanarak Erasmus yapılacak en iyi sınıf ve dönem bölümden bölüme ve okulda okula değişebilir. Fakat programdan ne kadar erken faydalanılırsa yararlanan öğrencinin kişisel gelişimi, dil yeteneklerini geliştirmesi, networkünü genişletmesi ve diğer programlardan haberdar olması ve yararlanması o kadar erken gerçekleşir. Buna ek olarak Türkiye’deki okulunuzda zor derslerin olduğu sınıfta ve dönemde Erasmus faydalanabilirsiniz 😉 Genelde 4. sınıfta ve özellikle 2. döneminde Erasmus programına katılmanız pek önerilmez, nedeni derslerden kalmanız halinde sınıf tekrarı vb. ayrıca derslerinizin Türkiyede’ki okulunuzda sayılması biraz zaman alacağınızdan diplomanızı biraz geç alabilirsiniz.

Staj yapacak en iyi zaman eğer mezun olduktan sonra bir macera arıyorsanız mezun olur olmaz gidebileceğiniz en uzun süreliğine olabilir. Mezun olduktan sonra Erasmusplus Staj programından faydalandığınız sırada eğer yurt dışında bir iş bulursanız orada kalma ve çalışma şansınız olur.

Bir öğrencinin lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi boyunca ayrı ayrı toplam 12 ay hibeli olarak programdan yararlanma hakkına sahiptir.