Erasmus+ Öğrencileri için Pasaport

2018 pasaport ücreti ve pasaport cüzdan bedeli ​25.12.2015 tarihinde belirlenmiştir. Umuma mahsus bordo pasaportlar harca tabidir fakat Erasmus + öğrencileri herhangi bir harç ödemeden yalnızca cüzdan bedelini ödeyerek pasaport alabilirler. Avrupa Fırsatları olarak 5 adımlık bir rahber hazırladık. Pasaport harcından muaf olmak için:

  1. Üniversitenizin Erasmus ofisinden pasaport yazısı alın.
  2. Bu yazıyı vergi dairesine onaylatın.
  3. Anlaşmalı bankalara pasaport cüzdan bedelini yatırın ve dekontunuzu saklayın.
  4. http://www.epasaport.gov.tr/ adresinden randevu alın.
  5. Vergi dairesine onaylattığınız harç muafiyet belgesi, dekont, T.C. kimliğiniz ve 2 adet biyometrik fotoğraf ile randevunuza gidebilirsiniz.
İlgili Yazı:   Ankara’da Erasmus+ Toplantısı

Pasaport cüzdan bedeli 2016 yılı için: 108 TL’dir.

Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenen yeni pasaport harç bedelleri, zamlı hali ile 2018 Ocak ayı başından itibaren geçerli olmaya başlayacak. Bütün pasaport işlemleri Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak.

Biyometrik fotoğraf detaylarını her hangi bir fotoğrafçıdan öğrenebilirsiniz, sanıldığının aksine işlemle o kadar da zor değildir. Aldığınız pasaport süresi genelde yurtdışı dönüş tarihinden bir kaç ay daha fazla olur. Bazı ülkeler vize başvurularında pasaportunuzun geçerlilik tarihinin uzun olmasını ister. İyi Erasmuslar!