Erasmus+ Staj Hareketliliği Nedir?

Erasmus+ Staj Hareketliliği, AB’nin yaşam boyu öğrenme programlarından biridir. Katılımcı 2-12 ay boyunca Avrupa ülkelerinde ve ortak ülkelerde bulunan kendi bulduğu bir kuruluşta mesleki gelişimine katkı sağlamak amacıyla staj hareketliliği programından yararlanabilir. Öğrenim amaçlı hareketlilikten farklı olarak, en az 2. sınıfta olma koşulu aranmaz.

Üniversite öğrencilerinden istenen bazı kabul kriterleri bulunmaktadır. Lisans öğrencilerinin genel not ortalaması 2.20 / 4.00 yüksek lisans öğrencilerinin ise 2.50 / 4 olması gerekmektedir. Öğrencinin alttan dersi olması staj hareketliliğine katılmasına engel değildir. Erasmus+ Staj Hareketliliği yaz aylarında yapılabileceği gibi mezun olduktan sonraki 12 ay içinde de yapılabilir. Üniversiteler Erasmus+ programına katılmak isteyen öğrenciler için yabancı dil yeterlilik sınavı uygulayabilirler. Sınavlar genellikle güz yarıyılında uygulanır. Dil yeterlilik sınavının % 50’si ve GNO’nun % 50’si alınarak nihai puan hesaplanır. Üniversitenize ayrılan bütçe dahilinde belirlenen kontenjana en yüksek puandan en düşük puana göre yerleştirme yapılır. Öğrenci isterse mali destek almadan staj hareketliliği programından yararlanabilir.

Öğrencilere staj faaliyetleri için yurtdışında kaldıkları süre hesaplanarak karşılıksız mali destek sağlanır. Erasmus Staj Hareketliliği’nden yararlanabilmek için GNO ve yabancı dil yeterlilik sınavı ile birlikte en önemli husus staj yapabilecek bir kuruluş bulunmasıdır. Staja ev sahipliği yapacak kuruluşlar; işletmeler, eğitim merkezleri, araştırma merkezleri ve işletme tanımına uyan diğer kuruluşlar olabilir. Erasmus+ Staj Hareketliliğinden yararlanmak isteyen öğrenciler çalışmak istedikleri kurumdan kabul/davet mektubu almakla yükümlüdürler. Kurum bulma ve gerekli tüm ayarlamaları yapma sorumluluğu öğrenciye aittir.

Erasmus+ Staj Hareketliliği için vize almanız gerebilir bu durumda üniversitenizden alacağınız hibe yazınız maddi yönden destek alacağınızın kanıtı olacaktır. Davet mektubu, konaklama belgesi, hibe yazısı, sigorta ve gerekli diğer belgeleri eksiksiz tamamladığınız takdirde vize aşamasında sorun çıkmayacaktır. Ayrıca yeşil pasaportunuz varsa vize başvurusu yapmadan 3 ay boyunca Erasmus+ Staj Hareketliği Programı‘ndan yararlanabilirsiniz.

Erasmus Staj Yeri Nasıl Bulunur?

Erasmus Stajı için Kaza ve Mesuliyet Sigortası

2016-2017 Erasmus+ Hibe Miktarları