Erasmus Staj Yeri Nasıl Bulunur?

Daha önceki yazımızda Öğrenci Staj Hareketliliği Faaliyetinden bahsetmiştik. Yurtdışında staj yapmak mesleki becerilerini geliştirmek isteyen üniversite öğrencileri için staj ile ilgili en büyük sorun staj yapabilecek bir kurum, organizasyon veya işletme bulmaktır.

8 Adımda Erasmus Staj Yeri Nasıl Bulunur?

Staj yeri aramaya başlamadan önce yeteneklerinizi değerlendirin, neler yapabileceğinize; ne tür işlerde çalışabileceğinize karar verin.Europass formatında özgeçmişinizi oluşturun.

Üniversitenizin Erasmus koordinatörlüğü ile iletişime geçin staj seçenekleri olup olmadığını sorun.

İngilizce anahtar kelimeler (erasmus internship offers gibi) kullanarak Google ile arama yapın bu sayede güncel ilanlara erişebilirsiniz.

Bunlar dışında direk olarak staj seçeneklerinin paylaşıldığı web siteleri var bunların başında ErasmusIntern.org geliyor. Erasmusintern.org Erasmus Student Network tarafından kurulmuş staj olanaklarına doğrudan erişimi sağlayan bir web sitesi, kolayca üye olabilir profilinizi doldurduktan sonra stajlara başvuru yapabilirsiniz. Erasmus staj yeri bulmak için kullanabileceğiniz diğer bir web sitesi ise Globalplacement.com GP ile staj yeri bulabilirsiniz.

Diğer web siteleri:

  • https://www.goabroad.com/intern-abroad
  • https://ec.europa.eu/eures/eures-searchengine/page/main?lang=en#/simpleSearch
  • https://www.iagora.com/work/en/jobs-and-internships/for-english-speakers

Bazı Avrupa üniversiteleri stajyer alımı yapmaktadır üniversitelerin ilgili birimleri ile iletişime geçin. Global şirketlerin Avrupa temsilcilikleri ile iletişime geçin. Daha önce staj yapmış kişilerin tecrübelerinden faydalanın; onlara nerelerde staj yaptıklarını sorun. Avrupa Fırsatları‘nı takip edin güncel staj ilanlarını paylaşmaya çalışıyoruz.

Bu zor aşamaları atlattıktan sonra yapacağınız stajın kişisel ve mesleki gelişiminize büyük bir katıkısı olacağını unutmayın. Bol şanslar!