Erasmus Yapılacak Küçük Şehirler – 2

Erasmus yapmak konusunda en büyük sorulardan bir tanesi ‘nerede’ yapılacağıdır. Daha önceki yazımızda birbirinden  güzel sekiz tane küçük Erasmus yapılacak şehirler listesini yayınlamıştık. Şimdi ise Erasmus yapacağınız yere karar vermenizde Sizlere rehber olacağını düşündüğümüz ikinci listemizi yayınlıyoruz.

Mons

Mons; zengin, kıskanılacak bir geçmişe sahip olmayan Belçika’daki küçük bir şehir. Kültürüyle nefes kesen ve öne çıkan şehir, 2015 yılında Avrupa Kültür Başkenti olmuştur. Mons Üniversitesi, Belçika’daki Fransız toplumunun 5.000’den az öğrencisi olan en küçük üniversitesidir ve 20 araştırma alanına sahiptir , üniversite ayrıca 4 araştırma merkezi ve çeşitli uluslararası master programları sunmaktadır.

Üniversite: University of Mons
ESN Şubesi: ESN Mons

Nacy

Fransa genel olarak sanatsal bir ülke ve Nancy şehri ise ilginç uygulamaları, mimarisi ile öne çıkan sanat dolu bir şehir. Şehir sahip olduğu bir çok üniversite ve kolej sayesinde eğitim kalitesinden, lezzetli yiyeceklerden ve iyi şaraptan hoşlanan gençlerle dolu.

Üniversite: Nancy/Nancy 2 University
ESN Şube: ESN Nancy

Novi Sad

Novi Sad, ya da “Sırp Atinası“, 19. yüzyıldan kalma bir havası ile Sırbistan’ın küçük ve  ikinci kültür merkezi olan bir şehri. Petrovaradin kalesi ana buluşma yeridir ve ünlü EXIT festivali de görülmeye değer. Novi Sad Üniversitesi, Sırbistan’da 4 farklı şehirde bulunan 14 fakülte ile yüksek öğrenim ve araştırma merkezidir.

Üniversite: University of Novi Sad
ESN Şube: ESN Novi Sad

Osijek

Ne zaman Hırvatistan denildiğinde, genellikle Adriyatik Denizi insanların aklına ilk gelen şey Osijek olur. Osijek, Doğu Hırvatistan’ın 4. büyük şehri, aynı zamanda ekonomik ve kültürel merkezidir. Drava nehri üzerinde uzanan bu şehir lezzetli yemekleriyle ünlüdür.

Üniversite: Josip Juraj Strossmayer University in Osijek
ESN Şube: ESN Osijek

Pécs

2010’daki Avrupa Kültür Başkenti, çeşitli etnik köken ve dinler için bir buluşma noktası, farklı geçmişlerden insanlarla tanışmak için mükemmel bir yer olan şehir, hayran bırakan mimarisi, tadılması gereken yiyecekleri sahiptir . Pécs‘te yaşamak ve okumak kesinlikle denemek isteyeceğiniz türden bir deneyim.

Stavanger

Norveç’in en eski şehirlerinden biri ve bir petrol başkenti. Şehrin merkezinde birçok eğlenceli yeşil alanın yanı sıra bir de göl bulunmakta. Avrupa Kültür Başkenti unvanını alan her şehir gibi Stavanger de hayat dolu ve özellikle yaz aylarında önemli bir turistik merkezi.

Üniversite: University of Stavanger
ESN Şube: ESN Stavanger

Veliko Tarnovo

Yantra Nehrinde bulunan ve genellikle “Çarlar Kenti” olarak anılan benzersiz bir mimariye sahip bir şehir, ikinci Bulgar İmparatorluğunun tarihi başkenti, büyüleyici kültüre bakan üç tepe üzerinde bulunmaktadır. Veliko Tarnovo, Bulgaristan’daki en büyük şekerleme şirketlerinden birine ev sahipliği yapıyor, bu nedenle burada yaşamak biraz tatlı bir deneyim sunmakta ;).

Üniversiteler: Veliko Tarnovo University, Vasil Levski National Military University
ESN Şube: ESN Veliko Tarnovo

Tartu

Tartu, ülkenin en eski ve en ünlü üniversitesinin bulunduğu ülkenin entelektüel merkezi olarak düşünülebilir. Kim orada okumak istemez ki? Gerçekten çok zevkli bir deneyim olmalı. Şehir birçok etnik gruba ev sahipliği yapmakta, bu nedenle çok kültürlü çevreden hoşlananlar için önerilir.

Üniversite: University of Tartu
ESN Şube: ESN Tartu

Kaynak: ESN Blog