Erasmus Yapılacak Küçük Şehirler

Erasmus deneyimini unutulmaz yapacak sekiz şehir

Erasmus programına başvuran bir çok öğrencinin kafası nereye gideceklerine karar verme konusunda hep ağrımıştır. Bir dönem veya bir yıl yurt dışında yaşamak, okumak ve hayallerimizi gerçekleştirmek için harika bir fırsat. Hepimizin kök salmak isteyeceğimiz şehirlerden farklı beklentileri vardır. Öğrenciler genelde harika bir gece hayatı, büyük üniversiteler, bağlantıları gibi bir çok avantajından dolayı genel tercih büyük şehirlerden yana. Aynı zamanda herkes büyük şehirlerde yaşamak istemez, en büyük nedeni büyük şehirleri sevmiyor olmasını sayabiliriz. İşte 8 tane büyükleri kadar nefes kesici Erasmus şehirleri.

Ancona

ancona_avrupa_firsatlari

Venedik, Roma, Verona, Floransa ve İtalya’nın diğer güzel şehirleri görülmeye değer, fakat bunlar modern bir liman şehri mi ? Ancona tarihi bir şehir olmasının yanında tepelerle çevrili muhteşem manzarası ve lezzetli yemekleriyle öne çıkmaktadır. ESN Ancona şubesinin olduğu şehirde Marche Polytechnic üniversitesi bulunmaktadır.

Aveiro

aveiro_portekiz_avrupa_firsatlari

Atlantik Okyanusu boyunca uzanan bu şehir ‘Portekiz’in Venedek’i’ diye bilinmektedir. Bu çekici küçük şehir zengin bir tarihe, meşhur kanal ve kondollarının yanında yumurtadan yapılan tatlısı ile ünlüdür. Averio Ünivesitesi Portekiz ulusal kanalının haftalık programına da ev sahipliği yapmaktadır. ESN Aveiro Erasmus öğrencilerine her türlü yardım için hazır 😉

Bamberg

bamberg_almanya_avrupa_firsatlari

Almanya’nın Bavyera eyaletinin kuzeyinde yer alan Bamberg küçük ama her biri kiliselerle taçlandırılmış yedi tepenin ortasında yer almaktadır. Bu fotojenik şehir bağlı olduğu bölgenin adına gönderme yapılarak ‘Frankonya’nın Roması’ diye adlandırılmış. Dokuz bira fabrikasına ev sahipliği yapan şehir dumanlanmış birası (smoked beer) çok meşhurdur. Bamberg yer alan Otto-Friedrich Üniversitesinin binası eski şehir meydanında yer almaktadır, bu demek oluyor ki eski bir kasaphane veya itfaiye binasında ders işleyeceksin 😉

Huelva

huelva_ispanya_avrupa_firsatlari

Uzun yıllardır devam eden bir tarihe sahip olan bu İspanyol şehrinde bir çok festival, karnaval, şenlik düzenlenmektedir. Kristof Kolomb’un neden yerel bir kahraman olduğunun cevabını arayabilir, birbirinden lezzetli deniz ürünleri tadabilir ya da yakınlarda bulunan bir çok plajdan birinde dalış yapabilirsin. Şehirde ESN Huelva ve Huelva Üniversitesi bulunmaktadır.

İnnsbruck

innsbruck_avusturya_avrupa_firsatlari

Bu cevher şehir Münih ve Verona şehirlerinin tam ortasında Avusturya’da yer almaktadır. Tam bir üniversite şehri olan İnnsbruck sosyal yaşam ve yeni arkadaşlıklar için aç olan öğrencilerin aradığı bir şehir. İnnsbruck Üniversitesi bir şeyleri doğru yapıyor olmalı ki tarihinde bir kaç defa kimya dalında Nobel Ödülü almış akademisyenleri barındırmış. Kimya okuyan öğrencileri duyrulur 😉 İnnsbruck’ta İnnsbruck Üniversitesi, İnnsbruck Medikal Üniversitesi, İnnsbruck İşletme Üniversitesi (MCI) ve Uygulamalı Bilim Üniversitesi bulunmaktadır. Ayrıca ESN İnnsbruck şubesi de mevcuttur.

Liberec

liberec_cek_cumhuriyeti_avrupa_firsatlari

Bu küçük Çek şehri tüm yıl boyunca canlılığını korumakta, yani hem güz hemde bahar dönemi için harika bir Erasmus yeri seçimi olabilir. Birbirinden farklı etkinliklerle dolup taşan Liberec her saniye insanı meşgul edecek cinsten. Liberec Teknik Üniversitesi ve ESN Liberec bulunan şehir Çek Cumhuriyeti’nin kuzeyinde yer almaktadır.

Luleå

lulea_isvec_avrupa_firsatlari

Bu kuzeyli İsveç şehri bir çok konuda öncü durumda. Bir bilgisayar merkezi olan şehir Facebook’un ABD dışında yatırım aldıüı, dünyanın ilk AVM’sinin inşa edildiği yer olarak bilinmekte. Çok yönlü spor ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapan şehir her kesimden insanın ihtiyacını giderecek cinsten. İşletme öğrencilerine tavsiyemiz  Luleå Teknoloji Üniversitesinin mezunlarını kontrol etmeleri, zira üniversite gıpta edilecek bir çok mezuna sahip 😀 Şehirde şube olarak ESN Luleå bulunmaktadır.

Maribor

maribor_slovenya_avrupa_firsatlari

Maribor yükselmekte olan küçük bir şehir. Renkli, canlı olan şehirde eğlenmek ve zaman geçirmek için bir sürü yeşil alan mevcuttur. Alternatif sahneleri ve Doğu Avrupa’ya özgü birbirinden lezzetli yemekleri ile ziyaretçilerine sıcacık bir hoş geldin edecektir. Fizik başarı konusunda yüzde 1’lik dilime giren Maribor Üniversitesi fizik okuyanlar için kesinlikle doğru karar gibi görünüyor. ESN şubesi olarak ESN Maribor değişim öğrencilerine yardımcı olmaktadır.

 Kaynak: ESN Blog