ESN Card Nedir, Kimler Alabilir ve Nasıl Alınır?

Erasmus programı 1987 yılında faaliyete başlayan Erasmus değişim programını takiben 1989 yılında ilk değişim öğrencilerinden 36 kişi Brüksele çağrılır ve Erasmus Öğrenci Ağı (Erasmus Student Network) kurulur.  2004 yılında ESN Yıllık Genel Kurul toplantısında Avusturya Ulusal Temsilcisinin önerisi üzerine Erasmus ruhunu canlı tutmak ve değişim öğrencilerine Avrupa’da gezerken avantajlar sağlayacak bir kart hazırlanmasına karar verilir.

2004/2005 yılında 7 ülkeden 6.500 öğrenci tarafından kullanılan ESN Card, 2005/2006 yılında 15 ülkeden 35.000 öğrenci, 2006/2007 yılında ise 20 farklı ülkede 40.000 öğrenci sayısına ulaşmıştır. Erasmus değişim öğrencileri tarafından aktif olarak kullanılan ESNCard‘ın bu hızlı yükselişini takiben Uluslararası, Ulusal ve Yerel kurullar öğrencilere indirim ve avantaj sağlayacak yeni partnerlik anlaşmaları yapmıştır.

2010 yılında Erasmus programına ve ESN’e yeni katılan ülkelerle birlikte 85.000 ESNCard dağıtılırken bu rakam 2011‘de 100.000‘e ulaşmıştır. ESNCard’ın bu başarısını göz önünde bulunduran Erasmus Öğrenci Ağı temsilcileri bir web platformu geliştirmeye karar vermiştir. Bu platform sayesinde Erasmus değişim öğrencileri ESNCard’ın sağladığı bütün indirim ve avantajları bir arada bulabilmeleri mümkün kılınmıştır. En güncel rakamlarla ESNCard 40 farklı ülkeden 140 bin öğrenci tarafından kullanılmaktadır.

ESNcard Nedir, Ne İşe Yarar?

ESNcard Erasmus Student Network (ESN)’ün Uluslararası, Ulusal ve Local kurulları tarafından yapılmış bütün partnerlik anlaşmaları kapsamında değişim öğrencilerine indirim ve kampanyalardan yararlanma olanağı veren bir hizmettir. ESNCard’ın amacı uluslararası öğrencilere değişim boyunca ve değişimden sonra destek olmak ve fırsatlar sunmaktır.

Kimler ESNCard Alabilir?

Yıllık ortalama 150 bin değişim öğrencisi tarafından kullanılan ESNcard yapılan anlaşmalar ve kullanan sayısı bakımından sürekli artan bir grafiğe sahiptir. Aşağıdaki gruplardan herhangi birine bağlıysanız ESNCard sahibi olabilirsiniz;

 • Erasmusplus değişim öğrencileri,
 • Erasmusplus staj öğrencileri,
 • Erasmusplus uluslararası incoming öğrencileri,
 • Erasmus+ programından bağımsız olarak uluslararası incoming öğrenci veya stajyerleri,
 • Uluslararası lisans, yüksek lisans veya doktora öğrencileri,
 • Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH/EVS) gönüllüleri,
 • Gönüllüler;
  ESN’erlar: Yerel, Ulusal veya Uluslararası levelde aktif veya üye konumundaki bütün üyeler.
  Alumni: Eğer mezunsan ESN şuben ile bağlantıya geçip ESNCard alıp alamayacağını sormanız gerekmekte, çünkü bazı şubeler Alumniler için ESNCard verebilirken, bazıları vermemektedir.
 • Buddy/Mentor: Eğer üniversitende veya şehrinde buddy/mentor programı varsa ve bunun bir parçasıysan lokal şubenle ESNCard almak için bağlantıya geçebilirsin.
ESNCard Nasıl ve Nereden Alınır?

Erasmus Student Network kar amacı gütmeyen bir kuruluştur ve 40 ülkede faaliyet göstermektedir. Erasmusplus değişim programını gerçekleştirmek için gideceğiniz şehirdeki herhangi bir ESN şubesinden alınabilir. Burada dikkat edilmesi gereken ESNCard’ın sadece bir ESN şubesinden alınabilir olduğudur. Bir değişim öğrenci değilde yerel bir şubede ESNer, Buddy/Mentor veye Alumni iseniz ESN’nin bir parçası olduğunu sürece ESNCard’a sahip olabilirsiniz.

Bu linkten ESNCard’ın dağıtım yerleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Eğer bulunduğunuz şehirde bir ESN şubesi yoksa size en yakın veya istediğiniz herhangi bir ESN şubesinden ESNCard edinebilirsiniz.

2015 yılında tasarlanan ve herkes için aynı olan ESNCard’ın görünümü aşağıdaki gibidir. ESNCard’ınızın geçerlilik süresine dikkat ediniz.

ESNCard’ın en güncel tasarımı