ESN Nedir?

ESN (Erasmus Student Network) 1989 yılında kurulmuş merkezi Brüksel‘de bulunan bir öğrenci organizasyonudur. 40 ülkede 13.500 üyesi bulunur. Gönüllülük esaslı çalışır kar amacı gütmez. “Students Helping Students” mottosuyla çalışır. Erasmus Plus gibi değişim programlarını geliştirmeyi ve desteklemeyi amaçlar.  200.000 civarında öğrenciye hizmet sağlar.
ESN, Avrupa Komisyonu tarafından desteklenmektedir.

Yerel ESN şubeleri Buddy System aracılığı ile değişim programına katılan öğrencilere yardım etmeyi  amaçlar. Programa katılan öğrenciler için gönüllü bir Buddy belirlenir.

ESN Card

Her yıl uluslararası düzeyde gerçekleşen yıllık genel toplantısı (AGM olarak bilinir) düzenlenir. En son düzenlenen AGM 2015 yılında Ankara’da gerçekleştirildi.

ESN değişim öğrencilerinin programlardan daha iyi yararlanabilmesi için çalışmalar ve projeler düzenler. Bunlar arasında Mov’in Europe, ESNcard.org, SocialErasmus, ESNsurvey gibi birçok faydalı proje vardır. ESN yerel şubeleri gönüllülerin katılımıyla çeşitli etkinlikler düzenler. Bu sayede yeni gelen öğrenciler hazırlanan bu etkinlikler ve oryantasyon süreci ile yeni üniversitelerine daha çabuk adapte olurlar.

ESN Türkiye 2007-2009 yılları arasında Avrupa’nın en hızlı büyüyen ESN ülkesidir. Erasmus Student Network (ESN) Türkiye hakkında daha fazla bilgi için bu yazımıza, ESN Başkanı ile yaptığımız röportaj için şu yazımıza ve ESNCard’ın ne olduğuna ve avantajlarını keşfetmek için bu yazımıza göz atabilirsiniz. Ayrıca ESN Türkiye’nin websitesine buradan ulaşabilir Facebook sayfasını buradan takip edebilirsiniz.