ESN “Students Helping Students”

1987 yılında Avrupa Birliği tarafından Erasmus programı başlatıldı ve daha sonra bazılarının kıtada bir kültür devrimi diyebileceği bir hareket kıvılcımlandı. Bu kültür hareketinde öğrencilerin hareketliliğini kolaylaştıracak ve birbirlerine yardım edip, birlikte etkinlikler düzenleyebilecekleri bir sistem kurmak gerekiyordu. Erasmus programından 2 yıl sonra 32 Erasmus öğrencisi Brüksele davet edildi ve Erasmus Student Network (ESN) böylece doğmuş oldu. Désirée Majoor, Erasmus programından yararlanan ve daha sonra Erasmus Öğrenci Ağı’nın (ESN) kurucu başkanı oldu. Express Magazine dergisinin 20. sayısında Majoor ile yapılan röportajtan alınmıştır;

İlk Erasmus değişim öğrencilerinden biri olduğunuzu nasıl açıklarsınız?

Désirée Majoor: Sanırım bir şekilde öncüleriz diyebilirsin. Utrecht Üniversitesi, 1987’den önce de Bologna ile zaten uzun süredir diğer üniversitelerle devam eden bir değişim programına sahipti. Erasmus’a giren ilk öğrenciler çoğunlukla diğer üniversitelerle ikili anlaşmalar yapan bu üniversitelerdendi. Şimdi onları Erasmus olarak etiketlediler. Öncü değildim, ancak programdan yararlandım.

Hangi şekillerde?

DM: Mesela evim benim için organize edilmişti. Bu çok önemliydi. Bavulumu aldım, trene atladım ve Bologna’da indim, işlerin nasıl yürüdüğünü öğrenmeye çalıştım. İtalya’da elbette mücadele etmem gerekiyordu ama en azından İtalyanlarla biraz iletişim kurabiliyordum. İtalya’ya gideceğimi daha önceden bildiğimden, bir yıl önce İtalyanca dersler almaya başladım. O zamanlarda derslerinize başka bir ders daha eklemek kolaydı. Tiyatro dersleri alıyordum ve ders listeme sadece İtalyanca ekledim. Ama artık o kadar kolay değil. O dönemde çok fazla organizasyon yoktu, ancak bu beni hiçte rahatsız etmedi. Eğlencenin bir kısmı, bir şeyler bulmak ve her şeyin nasıl yürüdüğünü kendinizin görmesidir. İnsanlarla böyle tanışırsın ve hala dönemden iyi arkadaşlarım var. Ayrıca tez çalışmam dolayı da yapacak çok işim vardı.

Ailenizi bunun iyi bir fikir olduğuna nasıl ikna ettiniz?

DM: Onlara sormadım bile. Normalde böyle yaşamıyorum. On sekizinci doğum günümde taşındım ve çok bağımsızdım. Onlara sadece gidiyorum dedim, hiç itirazlar etmediler ya da en azından öyle bir şey olduğunu hatırlamıyorum. Bağımsızdım ve kendi seçimlerimi yaptım.

Bunun aynı zamanda Hollanda kültürünün doğası ile ilgisi var mıydı?

DM: Muhtemelen, evet. Hollandalı aileler o bakımdan çok açıktı ve halen öyle. Elbette, ebeveynler her zaman biraz kaygılıdır, ancak benimkiler hayır demedi.

Tüm değişiminiz boyunca karşılaştığınız en büyük zorluk neydi?

DM: Bir İtalyan öğrenci evinde yaşamak, çünkü bir odada birçok öğrenciyle birlikte yaşıyorlar. Hollanda’da küçükte olsa kendi odanız vardır. İtalyan öğrenci evinde 4-5 kişi vardı. Bir seferinde pencereleri açmak istediğimi hatırlıyorum çünkü evde hep öyle uyuyordum, ancak bunun için diğer arkadaşlardan büyük itiraz geldi. İtalyan kızlar 30 derece bile olsa soğuk algınlığına yakalanmaktan korkuyorlardı. Bundan dolayı konut yönetimine sürekli şikayet ediyorlardı ve kendim için tek lüks olan o zaman sadece bir odaydı! Elbette, bu sadece bir anekdot, çok sayıda İtalyanla tanıştım ve çok iyi arkadaşlarım oldu! Hala her sene oraya gitmeye çalışıyorum.

Yurtdışındaki değişimin sizi nasıl değiştirdi?

DM: Asla unutmayacağım şeylerden biri ise dilin ne kadar önemli olduğunun farkına varmam oldu. Bu, yalnızca sözcükten veya cümleden çok daha fazlası, etkiyi ve hissi karşıya iletiyorsunuz. İnsanlar İngilizce, Hollandaca veya İtalyanca konuştuğumu duyduğunda, aynı şeyi söylesem bile hepsinde farklı bir şeyler olduğunu öğrendim. İngilizce olarak sertleşip, İtalyanca konuştuğumda insanlar beni daha dışa dönük ve iletişimsel olarak algılıyorlar.

Dil dünyayı nasıl algıladığınız bir şey. Farklı diller konuştuğumda farklı biriyim. Dil, kişi olarak nasıl algılandığınızı daha çok tanımlıyor.

Sizden herkesin değişimden geldikten sonra Ghent’de Anıtsal Değerlendirme Toplantısı düzenlendi: Bu toplantı neyle alakalıydı?

DM: Gerçekten hepsi tesadüfi bir şeydi. Rasgele insanları Ghent‘e davet ettiler ve davet edilmem tamamen bir rastlantıydı ve o zaman başka yükümlülüklerim yoktu. Değerlendirme toplantılarının ardından akşam, kendiliğinden bir organizasyon bulma fikri ortaya çıktı. Bu, hepimizin değerlendirme toplantısında tartıştığı pratik konulardan geldi. Yerli halkları eşanjörlerle bir araya getirerek bu sorunları kendimiz çözebileceğimizin farkındaydık.

O zaman Avrupa Komisyonu, fikrimizi çok ilginç buldu ve bize destek olmayı kabul etti. Kısmen yedi kişiyle başladık ve çünkü Utrecht’te yaşıyorum ve Brüksel’e yakın bir başkan olarak seçildim, bu yüzden tüm idari işleri düzenlemek kolay oldu. Tabii ki sadece ben değildim, hepimiz kendi şubelerimi kurmakla meşguldük; Ghent, Paris, Bologna, Kopenhag … Ardından Danimarka’da kuruluş toplantısını yaptık, çünkü orada bir organizasyon kurmak ucuzdu ve orada bulunanlardan birinin iyi bağlantıları vardı. Politika açısından daha stratejik tartışmalar yaptık ve 2-3 yıl içinde 27 şubemiz oldu, her şey çabuk gelişti.

Network organizasyonları çok güçlü bir konsepttir. Hepsi çok rastgeleydi, ama sıklıkla böyle işliyor. Bu sadece tesadüfi değil, farklı faktörlerinde bir birleşimidir. Eğer iyi bir karışım ise fikirler gerçekten büyüyebilir.

ESN’in kurucu başkanı seçildiğinde, kuruluş için vizyonunuz neydi? Bu vizyon neye dayandı?

DM: Başından beri vizyonumuz “students helping students” idi. Üniversitelere veya Brüksel’e bağımlı olmamak, ancak bunu kendimiz yapabiliriz. Pratik konularda bunu kolayca düzenleyebiliriz. O zaman AEGEE ve diğer kulüpler de bunu yapıyordu, ancak daha belirli bir odaklanma olan bir organizasyon için bu mevcuttu.

Bugünkü haline geleceğini öngörebildiniz mi ?

DM: ESN bugün pek çok şubeye ve muazzam bir faaliyet alanına sahip. Ben bunu bekliyor muydum? Hayır, kesinlikle değil. Ghent’de birlikte bulunduğum insanlarda Avrupa perspektifi vardı. Potansiyelini gördük ama bu kadar çok büyük olacağını hiç düşünmedik. ESN kendi hayatını kazanmış ve kendi gelişimine geçmiştir. Artık benimle ya da onu başlatan herhangi biriyle yapılacak çok az şey var.

ESN’nin nasıl bu kadar başarılı olduğunu düşünüyorsunuz?

DM:  Network organizasyonu olmak güçlü bir kavram ve günümüzde herkes bunun hakkında konuşuyor, ancak o zamanlar bu tamamen yeniydi. Ben, sahip olduğumuz eşsiz bir fikir olarak iddia etmiyorum, ancak 25 yıl önce gerçekten yaygın bir şey değildi. Aslında, oldukça deneyseldi. Şimdi network organizasyonlarının çok güçlü olduğunu biliyoruz. Aynı zamanda, o zaman uluslararasılaşması için politik bir aciliyet vardı. O zamanlar, birçok üniversite uluslararası ilişkileri çeşitlendirmek ve teşvik etme şansını gördü ve bunu gerçekleştirdi.

ESN, şimdi her zamankinden daha fazla, Avrupa Birliğine karşı olanlara karşı bir güç ve birbirimizi tanımanın önemli olduğunu vurgulayan bir organizasyon.

Şimdi önemli olan ne?

DM: ESN, ‘Students Helping Students‘ fikriyle başladı. Bu halen halen geçerli. ESN’in şimdi siyasi alanda etkili bir faktör haline geldiğinin farkındaydım. Değiş tokuş değerinin başka kültürlerde, başka ülkelerde de ilgi çekmesi ve ortak bir zemin araması gerektiğini kabul ettik. Bunun başta verilmiş önemli bir değer olduğunu vurgulamak gerek. Kendinizi değiş tokuş ettiğinizde bunu daha iyi anlayacaksınız.

Önümüzdeki beş yıl içinde ESN ve / veya eğitim hareketliliği için en büyük zorluk ne olacak dersiniz?

DM: Sanırım başlangıçta sahip olduğumuz zorluk hala orada. Erasmus, genelde büyük bir başarıya sahip olmakla birlikte, elde etmek istediğimiz rakamlara hala sahip değiliz. Orijinal amaçlar hala önemli. Eğitim kurumlarında, öğrencilerin çoğunluğu hala bu konudaki tutumlarını değiştirmedi. Değişim fırsatı bulan öğrencilerin yüzdesi muazzam bir artış gösterdiği gibi değil. İnsanları eğitsel bir bağlamda mobil hale getirmek çok daha fazla şey gerektiriyor.

Neler gereklidir?

DM: İnsanlar günümüzde çok seyahat ediyorlar ve bu artık çok kolay, bu nedenle bu ana faktör olamaz. Ne eğitecekler? Ne tür bir içerik alacaklar? Bunlar önemli sorular. Birçok öğrenci, çalışmalarını mümkün olan en kısa sürede bitirmeyle karşılaştırıldığında hala değişimin değerini hafife alıyor. Bu anlamda, bu programlar için politik destek önemlidir. Erasmus ve benzeri diğer programlar siyasi seviyede itilmeye devam edilmelidir. Hala öğrencilerin kendi sorunlarını çözmeleri, bağımsız kalmaları gerektiğini düşünüyorum. Çok daha fazla güce sahip olduğunuzu ve düşündüğünden çok daha fazlasını yapabileceğinizi anlamalısınız.

ESN fikirleri teşvik etmek ve büyümesine izin vermek için bir katalizör olabilir. Bunu yapmak için, örgütün kendi networküne dokunması gerekiyor ve üyeleri toplu olarak daha güçlü hale getirmek için birbirlerine yardımcı olmalı.

Desiree Majoor şu anda Hogeschool voor de Kunsten, Utrecht (Utrecht Sanat Okulu) yönetim kurulu başkan yardımcısı ve Topteam Creatied Industrie (Hollanda Yaratıcı Konseyi) üyesidir.