İngilizce Kelime Öğrenmenin 10 Pratik Yolu

Kelimeler konuştuğumuz dilde önemli bir yere sahipler ve bir dilin yapı taşını oluşturmaktalar. Başta anadilimiz olmak üzere yabancı bir dili öğrenirken kelimeleri öğrenmek ve sonrasında hatırlayıp kullanmak çok önemli. Çünkü duygu ve düşüncelerinizi en iyi ve doğru bir şekilde karşı tarafa konuşarak aktarabiliyoruz.
Yeni bir dil öğrenirken kelimelerin önemini daha iyi anlıyor insan, çünkü kelime dağarcığınız yoksa pek ilerleme sağlayamıyouz ve dil öğrenme maceramız hüsranla sonuçlanabiliyor. Bu yazımızda uzmanlardan derlediğim kelime öğrenmenin on pratik yolunu listeledim, haydi başlayalım.

Rastgele Kelimeler Seçmeyin

Kelime öğrenirken herkesin yaptığı hatalardan bir tanesi rastgele seçilmiş kelimelerden listeler yapmak ve bunları ezberlemeye çalışmak. Kelimelerin listesinin olması daha sonradan dönüp tekrar tekrar bakmak için güzel bir yöntem, fakat kelimeleri rastgele seçmek yerine size bir şeyler çağrıştıran ve bir anlam ifade edenleri seçin. Mesela futbola meraklı biriyseniz durdurulamaz anlamına gelen “unstoppable” kelimesini “Messi is unstoppable” gibi sizin için anlamlı olabilecek şekilde uyarlayarak öğrenmelisiniz.
TÜYO: British Counsil LearnEnglish websitesinde birbirinden ilginç konularda interaktif videolar, oyunlar ve podcastler mevcut. Buradan yararlanabilirsiniz.

Kelimeleri Cümle İçerisinde Kullanarak Öğrenin

Kelimeleri sade ve tek başına öğrenmek yerine bir cümle kurarak öğrenin. Mesela bulmak, ileri sürmek anlamına gelen “to come up with” ifadesini ” She came up with an idea.” şeklinde kullanarak kelimeleri daha kolay hatırlayacağınız gibi hangi durumlarda kullanıldığını da görmüş olursunuz. Bunun için kelimeleri anlamlarıyla birlikte 1-2 farklı biçimde cümle içerisinde kullanan sözlüklerden edinebilirsiniz.

TÜYO: Eğer video, televizyon veya film izleyerek yabancı dil öğrenmeyi seven biriyseniz o zaman FluentU websitesi tam size göre. İnteraktif başlıkların yer aldığı sitede herhangi bir kelimenin üzerine tıkladığınızda resmini, anlamını ve kullanımını görebiliyorsunuz.

Bir başka tüyo olarak sürekli instagram kullananların SpeakSmart hesabına göz atmalarını öneriyorum. Çünkü burada popüler televizyon şovlarında, dizilerinden ve filmlerden özel olarak seçilmiş sahnelerle kelimelerin hangi hallerde kullandıklarını öğrenebilirler.

Bir tüyomuzda okumayı sevenler için. Bünyesinde bir çok comics barındıran Grammarman sitesi tam size göre hazırlanmış. Hem okuyup hem dinleyebilirsiniz 😉

İç Sesinizi Kullanın

Öğrenmek içsel bir süreçtir. Bir kelimeyi öğrenmek için içsel dünyayı dahil etmeli ve duyduğun kelimeyi ilk olarak içinde tekrar ettikten, sonra sesli olarak söylemelisin. Hatta söylediklerini kayıt etmeli ve daha sonra dinlemelisin. Daha sonra duyduğun kelimeyi söylerken ne kadar başarılı olduğunu veya nerede hata yaptığını görebilirsin.

TÜYO: Forvo adlı websitesinde yazdığınız herhangi bir kelimeyi anadili ingilizce olan veya farlı bir aksanda dinleyebilirsiniz. Böylece bölge bölge veya ülke olarak bir kelimenin nasıl telaffuz edildiğini öğrenebilirsin 😉

Kelimenin Neye Benzediğini Görselleştir

Bir kağıda çizerek veya hayal ederek bir kelimenin neye benzediğini görselleştirmek kelimenin ne anlama geldiğini hatırlamak için iyi bir yoldur. Bu metod en çok deyimlerde işe yaramaktadır. Mesela ağzını kapalı tutmak anlamına gelen “to keep one’s mouth shut” deyimi gibi.

TÜYO: Görsel sözlük ve kavramlar dizini sunan visuwords websitesine göz atabirsiniz.

Kendinize Özgü Hafıza Geliştirme / Hatırlama Yöntemi Oluşturun

Kelimenin ne anlama geldiğini hatırlamak için komik, ilginç hikayeler ve ifadeler oluşturabilirsiniz. Bu yöntemi telaffuz etmesi zor kelimeleri hatırlamak için kullanıyorum. Bazı örnekler vermek gerekirse;

‘career’ -> Car – beer
‘island’ -> Is Land
‘to lose’ -> uh-oh, I’ve lost an “o”

TÜYO: İnternette hatırlama yöntemleriyle ilgili bir çok websitesi ve içerik var ve bunlara örnek olarak Memrise‘ı vermek istiyorum. Fakat kelimeleri hatırlamak için en iyisi kendinizin icat etmesi.

Aralıklarla Tekrar Etmek

Tekrarlamak kelimelerin hafızanızda yer etmesi için önemlidir. Fakat bir kelime gün içinde yüzlerce hatta binlerce tekrar etmek pek faydalı olmayacaktır. Fakat belli aralıklarla tekrar etmek hafızanıza kazınmasına çok yardımcı olacaktır. Öğrendiğiniz yeni bir kelimeyi hemen kullanın, sonra 1-2 saat sonra tekrar hatırlayın. Yatmadan önce tekrar göz atın ve ilerleyen günlerde en az 2-3 defa kullanın, böylece hafızınıza iyice oturacaktır. Unutmayın mükemmellik bir eylem değil, alışkanlıktır.

TÜYO: Aralıklı tekrarlamanıza yardımcı olacak online websitesi veya yazılımların (mesela Anki) yanında kendinizde program oluşturabilirsiniz. Öğrendiğiniz kelimeleri cümle içinde kullanım halleriyle birlikte kartlara yazarak hangi aralıklarla tekrar edeceğinizi yazacağınız bir takvim oluşturup her zaman görebileceğiniz bir yere asın. Bu eylemi bir alışkanlığa dönüştürmek için Barış Özcan’dan Zinciri Kırma videosunu öneriyorum 😉

Kelimenin Kökenine Kadar İnin

Kelimenin anlamına bakmadan önce ne anlama gelebileceğini tahmin etmeye çalışın. Kelimenin anlamına bakarken ayrıca kökünü, soneklerini ve öneklerini inceleyin. Eğer bir kaçtane dil biliyorsanız bir süre sonra kelimenin kökünden ne anlama geldiğini çıkartabiliyor duruma geleceksiniz.

TÜYO: Herhangi bir kelimenin köküne veya bir deyimin nereden geldiğine bakmak için Online Etymology Dictionary oldukça yararlı bir kaynak.

Oyunlarla Öğrendiklerini Test Edin

Test veya meydan okumak beyni harekete geçiren ve dinç tutan bir olgudur. Oyunlar sayesinde kelimenin daha başka ne anlamlara geldiğini keşfedebileceğiniz gibi yeni kelimeleri eğlenceli bir şekilde öğrenmenize yardımcı olacaktır.

TÜYO: Kelimeleri oyunlar oynayarak öğrenmek için Quizlet.com websitesi önerimdir.

Yeni Öğrendiğiniz Kelimeleri Yazın

Öğrendiğiniz bir kelimeyi yazmak kelimenin anlamını ve nasıl telaffuz edildiğini birlikte öğrenmenizi sağlar. Bu kelimelerle kendiniz veya tanıdığınız biri hakkında cümleler kurun.

TÜYO: Bu kurduğunuz cümleleri kendinize saklamak yerine Foldin Story websitesine yazabilirsiniz. Folding Story’nin özelliği eklediğiniz cümlelere başka insanların da ekleme yapabilmesi. Sizde başkalarının cümlelerine eklemeler yaparak bir hikaye oluşturabilirsiniz. Bir şeyler yazabilmek için 3 dakikan var 😀

Öğrendiğiniz Kelimeleri Gerçek Hayatta Kullanın

Evet konuşurken birde kelimeyi veya anlamını hatırlamak çok kolay bir iş değildir. Bunu değiştirmek ve üstesinden gelebilmek için kendi sesinizi 2 – 4 dakika sürecek şekilde kaydedebilirsiniz. Bu süreçte istediğiniz herhangi bir şey hakkında durmadan konuşmanız gerekiyor, ne kadar saçma olduğuna aldırmadan yapmalısınız. Sonraki adım olarak kaydınızı dinleyin ve hangi kelimeleri kullandığınıza dikkat edin. Yeni öğrendiğinizi kelimeleri kullanmış mısınız? Ya da yeni kelimenin yerini tutacak herhangi bir kelime var mı? Bundan sonra tekrar sesinizi kaydedip dinlemeyi deneyin, ta ki tatmin olana kadar.

TÜYO: Online dil öğrenmek ve pratik etme toplulukları olan The Polygot Club veya Crambly gibi websitelerini kullanarak online olarak konuşmalara katılarak dünyanın dört bir yanından insanlarla tanışıp konuşabilirsiniz.

Yaptığımız araştırmalar sonucunda bulduğumuz kelime öğrenmede 10 pratik yöntemi sizlerle paylaştık. Bunlara ek olarak bildiğiniz veya kullandığınız teknikler, websiteleri vb. varsa bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Email adresimiz info@avrupafirsatlari.com