İngilizce Nasıl Öğrenilir?

İş dünyasının, uluslararası toplantıların, teknolojinin, bir çok yerde eğitimin ve bilimin dili ‘İngilizce’ haline gelmiştir. Artık İngilizce bilmek ayrıcalık değil bir zorunluluktur. İngilizce bilenler önde değil, başlama noktasındadır ama bilmeyenler geridedir.  Zira İngilizce bilmeyen bireylerin güzel bir iş bulması, mesleğinde yükselmesi ve bazı fırsatlardan yararlanması çok zordur. Bu yazımda en baştan günümüze İngilizceyi nasıl öğrendiğimi ve geliştirdiğimi anlatacağım.

İngilizce ile ilk tanışmak ilkokul 4. sınıfta oldu. Bir ilçede okuyordum ve o zamana kadar tüm öğretmenlerim Türkçe konuştuğu için ilgim aynı seviyedeydi. Bir gün İngilizce dersimiz vardı ve sınıfa Duygu öğretmenim girdi, bize diğer öğretmenlerimizden farklı olarak ‘günaydın’ yerine ‘good morning’ dedi. Hiç anlamadığım bir dil bende merak uyandırmıştı ve Duygu öğretmenimi pür dikkat dinliyordum. Enerjik, farklı tarzı, sürekli gülümsemesiyle ben ve daha bir çok arkadaşıma İngilizceyi sevdirmişti. Duygu öğretmenim bize İngilizceyi bir ders olarak değil, hayatın bir parçası ve fırsatlara, yeni dünyalara açılan bir kapı olarak göstermişti. Ben bu fikri çok beğenmiş ve hemen hayaller kurmaya başlamıştım. Artık hedefim ‘İngilizce öğrenmek‘ti kafamda bir çok hayal ve rüyalarla.

Yıllarca hedefim doğrultusunda İngilizce öğretmenlerimin verdiği tüm ödevleri yaptım, tüm kelimeleri ezberledim / öğrendim ve hatta her boş zamanımda İngilizce kitaplarındaki alıştırmaları yapıyor, gramer çalışıyordum. Tam profesyonel olarak İngilizce öğrenmeye başlamam üniversiteyle birlikte oldu. Bu arada ilkokuldan üniversiteye kadar 8 yıl boyunca her yıl aynı yerden “what’s your name?”, “my name is ..” den başlıyor, hep aynı konuları işliyorduk. Üniversitedeki İngilizce dersi benim için sıkıcı geçiyordu ve kendimi ilkokulda hissediyordum. Ama ben okulumuzda bulunan Amerikalı hocalarla birlikte bol bol pratik yapıyordum. Bilmediğim yeni şeyler öğrenmek ve İngilizceyi anlayıp konuşmak için program yaptım. Tüm bu çalışmalarımdan sonra şunları deneyimledim.

Happy group of finger smileys 2

  •  Kesinlikle sadece bir alana odaklanmayın. Yani, sadece grammer çalışmayın aynı şekilde kelimelerle günlerinizi geçirmeyin. En yararlısı ve iyisi dinleme, okuma, konuşma, yazma, kelime, gramer … Hepsine birlikte çalışmak ve geliştirmek. Bir metin, makale vb. yola çıkabilirsiniz; bu metni dinleyebilir, dinlerken okur ve o metinden bilmediğiniz kelimeleri çıkartabilir ve gramer kurallarını öğrenebilirsiniz. İngilizce öğrenme siteleri başlıklı yazımızı okumayı unutmayın.
  • Dinleyerek öğrenmek çok önemli. Dinlediğiniz zaman bir cümlenin nasıl kurulduğunu, bir kelimenin telaffuzunu, nerede vurgu yapılması gerektiği gibi bir çok ince detayı aynı anda öğrenebilirsiniz.
  • Kelime öğrenme hakkında iki yol önerebilirim. Birincisi; gün içerisinde okuduğunuz bir haber, yazı, dizi, film veya makalede görüp anlamını bilmediğiniz kelimeleri not alıp öğrenebilirsiniz. İkincisi; Daha önceden belirlediğiniz kelimeleri yazıp ezberleyebilirsiniz ve daha eğlencelisi bunu oyun haline getirerek öğrenmeyi hızlandırabilirsiniz. Oyun olarak bir partner bulup birbirinize sorabilir veya bir kağıdın bir tarafına Türkçesini diğer tarafına İngilizcesini yazarak bir kutunun içine atıp çektiğiniz kağıdın diğer tarafında yazanı bilmeye çalışabilirsiniz. Günlük hayatta kullandığınız eşyaların üzerine İngilizcesini yazarak öğrenmekte popüler tekniklerden bir tanesi.
  • Gramer konusunu halletmenin en güzel yöntemi gerçekten bu konuda uzmanlaşmış kişilerin anlatımlarını izleyebilir veya okuyabilirsiniz. Ee nereden bulacağız bu kişileri derseniz internet her konuda olduğu gibi bu konuda derya deniz 😉 Engvid’deki İngilizce öğretmenlerini öneririm 🙂
  • TOEFL, IELTS, YDS gibi akademik olarak İngilizcenizi ispat etmeniz gereken sınavlara hazırlanıyorsanız eğer kesinlikle bilimsel makaleler yayınlayan dergileri, internet siteleri ve haber sitelerini takip etmelisiniz.
  • Anlıyorum ama konuşamıyorum’ diye şikayet eden büyük çoğunluğun bir parçasıysanız o zaman Sizleri buraya alayım. Bu engeli aşmanın en etkili yolu konuşmak, konuşmaya çabalamaktır. Çevrenizde bulduğunuz yabancı kim varsa gidip konuşun, konuşamıyorsanız bile deneyin. Skype, Google Hangouts vs. uygumalarda İngilizce Konuşma gruplarına katılın. İlk başlarda konuşamayabilirsiniz sorun değil, zamanla alışıp bir iki kelime söylerken bir bakmışsınız konuşuyorsunuz. Bu konuda en etkili yöntem yurt dışına çıkmak, çıkamayanlar ise hemen bir yabancı sevgili bulsun sevgiliye bir şey anlatacağım derken İngilizceyi halledeceksiniz ya da tam tersi sevgiliniz Türkçe’yi öğrenecek 😀
  • Yazmak konusunda notlarınızı İngilizce alarak ve günlüğünüzü, blog yazılarınızı İngilizce yazarak yol katedebilirsiniz. Çeviri yapmak yazmak konusunda çok yararlı olacaktır. Bilimsel veya teknik konularda ilginizi çeken çekmeyen konularda çeviriler yapabilirsiniz. Bu hem İngilizcenizi geliştirir hem de Sizlere kariyer olarak çok şey katacaktır.

BONUS: Yıllar sonra TED Talks konferanslarını izlerken buldum bu videoyu ve taa ilk baştan Duygu Öğretmenimin bana aşıladığı, öğrettiği her şeyi bu konuşmada buldum. İyi seyirler ve bol şanslar 🙂

-Musa Bektaş