Gurbetçi Topluluğu: InterNations Nedir?

Yeni bir şehre mi taşındınız ya da seyahat mi ediyorsunuz ? Eğer bir yerde yeni iseniz en zoru kafanıza göre arkadaş bulmak. İşte Internations bu konuda tam olarak aradığınız bir platform.

Katıldığım Couchsurfing etkinliğinde bir arkadaştan duymuştum Internations’ı. O da Couchsurfing’i başka bir arkadaşından duymuş 😀 Neyse, ilk işim Internations Prag ekibinin topluluğa yeni katılanlar için düzenlediği ‘yeni gelenler – newcomers’ etkinliğine katılmak oldu. Internations Prag elçilerinden biriyle ve bir kaç grup konsülüyle tanışma fırsatım oldu ilk etkinlikte (elçi – konsül hepsini tek tek açıklayacağım). Herkes yeni olduğundan millet birbiriyle tanışma konusunda hevesliydi, daha büyük etkinliklerde böyle değil. Ben fotoğrafçılığı sevdiğimden hem insanlarla tanışıyor hem de fotoğraflar çekiyordum, zaten daha sonraları Internations Prag’ın fotoğrafçısı ilan edildim 😀 ve başta Newcomers olmak üzere bir çok etkinliğe katıldım. Fotoğrafçılığın yanında ilerde Prag City Trotters (Yürüyen ayaklar anlamına geliyormuş) adında aktivite grubum oldu. Grup üyelerimle birlikte Prag’ın farklı yerlerini keşfedip, şehirdeki açık hava festivallerine ve etkinliklerine katıldık. Peki nedir bu Internations, nasıl ortaya çıkmıştır ? Şimdi Internations’ı tanıyalım 🙂 Ee o kadar Newcomers etkinliğinde dinledim, şimdi insanlara aktarma zamanı.

Internations Nedir?

International ve nations kelimesinden türetilen Internations’ın sloganı “connecting global minds – küresel düşünceleri birbirine bağlar”. Hikaye Malte, Christian ve Philip adında üç Alman vatandaşının yurt dışında bir süre çalışıp Almanya’ya döndüklerinde başka ülkede yaşamak, yeni maceralar, karşılaştıkları zorluklar vb. hakkında konuşmalarıyla başlamış. Daha fazla insanla bu konuyu tartışmak üzere bir etkinlik oluşturmuşlar. İkincisi, üçüncüsü, dördüncüsü derken katılımcı sayısı her geçen gün artığından bir web sitesi fikri ortaya atılmış ve böylece Internations’ı kurmuşlar ve site üzerinden düzenledikleri ilk etkinliğe 122 kişi katılmış. Gerçekten, harika bir başlangıç 😀 2007 yılında kurdukları Internations günümüz itibariyle 2 milyonun üzerindeki üyesiyle Münih merkezli olarak dünyada 390 şehirde aktif olarak faaliyet göstermekte. Türkiye’de sadece İstanbul, Ankara, İzmir ve Bodrum’da aktif Internations topluluğu var.

internations-avrupafirsatlari

Facebook gibi eski okul arkadaşlarınızı bulacağınız veya Linkedin gibi profesyonel iş ağı oluşturup kartvizitinizi dağıtacağınız ya da çöpçatanlık siteleri gibi hayat arkadaşları arayacağınız sitelerden olmayan Internations dünyanın en büyük expat (kendi vatanından başka bir ülkede yaşayan, gurbetçi) ve küresel bir düşünceye sahip yani insanları din, dil, ırk ayrımı yapmayan ve yeni kültürlere açık insan topluluğudur. Bu topluluğun üyerlerinin %91’i en az iki dil konuşabiliyor, %70’i iki farklı ülkede yaşamış, %85’i üniversite diplomasına sahip, yaş ortalaması 38 olup %49’u kadın ve %51’i erkeklerden oluşmaktadır. Internations’ın logosundaki ‘Albatros’ kuşudur. Nedeni ise; Albatros kuşları kararlı bir şekilde okyanuları ve sınırları aşarak dünyayı keşfederler. Onlar keşfederler ve hayatları bir maceradır. Bu nedenden dolayı Internations’ın sembölü haline gelmiştir 🙂

Internations topluluğu bulunduğu şehirlerde resmi etkinlikler (event) düzenleyen ve şehre yeni gelen expatlara Internations’ı anlatan elçi (ambassador), çeşitli aktivite gruplarında aylık en az bir aktivite düzenlemekle sorumlu grup konsülleri (consul) ve bu etkinliklere ücretsiz katılan albatross veya kısıtlı ücretsiz haklara sahip normal üyelerden oluşmaktadır. Internations Prag Topluluğunda Şehrin elçileri (ambassador) tarafından her ayın ilk haftası yeni üyeler için ‘newcomers’, ikinci ve üçüncü hafta kaynaşmak amaçlı ‘Mixers’ ve ayın son Cuması ise ‘Friday Parties’ etkinlikleri düzenlemekle sorumludur ve bu düzenlenenler etkinlik (event) diye anılır. Şehirde bulunan Internations üyeleri kendi ilgi alanlarına göre grup açabilir ve aktivite düzenleyebilirler. Grupların en fazla 3 tane konsülü olabilir ve aylık en az bir aktivite düzenlemek zorundadırlar. Bu arada grup konsolleri otomatik olarak albatross üye olurlar. Albatross üyeliğin bir çok avantajı vardır, bunlar; etkinliklere ve aktivitelere katılımlara ücretsiz giriş ve ilk içki bedava, aktivite gruplarına erişim, şehir rehberlerine erişim ve indirme imkanı gibi.

internations

Son olarak bana kattıklarına ve Internations’ın yararlarından bahsetmek istiyorum 🙂 İlk olarak farklı milletlerden, değişik işlerde çalışan, hemen her yaştan ilginç insanlarla tanışma ve arkadaşlık kurma imkanım oldu. Zaten etkinliklere katılımlarda girişte isimlik (name tag) veriyorlar bunun sayesinde bir insanla tanışırken direkt ismiyle hitap ederek başlıyorsun sohbete, zira internations’ın mottosu ‘kimse yalnız takılmaz – Nobody stands alone‘ Aklıma takılan bir soru olduğunda Internations Prag sayfasında bulunan foruma yazıyor ve daha önce bu konuda bir deneyimi olan bana yardımcı oluyor veya fikir veriyordu. Aynı şekilde iş ilanlarını takip edebildiğim, iş ilanı verebilme imkanı da sunmaktadır. Kendi ilgi alanımda bir çok insanla tanışma fırsatım oldu ve merak duyduğum konularda profesyonellerle tanışıp fikir danıştım. Başka bir güzel yanı ise, Internations’ın bir defa üyesi olduğunuzda gezmeye veya ziyarete gittiğiniz bir yer var ise oradaki etkinlik ve aktivitelere katılabiliyorsunuz, böylece her gittiğiniz yerde bir tanıdığınız oluyor. Grup konsülü olduğum zamanlarda rehber olarak insanlara etrafı gezdiriyordum, şehrin yabancısı olduğumdan ve insanlara bir şeyler aktarmam gerektiğinden şehri araştırıp bir çok şey öğrendim, yıllardır Prag’da yaşayan bir sürü insandan daha çok yer biliyorum desem yalan olmaz 😀 Internations üyelerinin hemen hepsi o şehirde çalışanlar olduğu için kurduğunuz arkadaşlıklar daha kalıcı oluyor. Bu kadar güzel bir platformun kurucularıyla tanışmak istedim ve Münih’te bulunan kuzenimi ziyarete gitmeye karar verdiğimde İnternations’ın Genel Merkezine e-mail attım ve randevu aldım. Beni çok sıcak karşıladılar ve merkezdeki her yeri gezdirdiler ve bir çok güzel ve farklı milletten insanla tanıştım 🙂