İspanyolca Öğrenmenin Size Sağlayacağı Faydalar

İspanyolca, Latin alfabesinden türeyen ve Arapça dili ile harmanlanarak günümüzdeki kalıbını alan bir dildir. Kastilyaca olarak bilinen popüler dil, Dünya genelinde en çok konuşulan 3. dildir. İspanyolca, nüfus ve resmi olarak konuşan ülkeler sayesinde, yaygınlığını kazanmıştır.

İspanyoca
İspanyolca

 

Amerika’yı keşfeden İspanyollar sayesinde Amerika kıtasında da yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır. Avrupa ülkelerinde konuşulan İspanyolca, krallıklar ve eyalet sistemleriyle oluşan İspanya’nın kurulduğu yıllarda etnik çeşitlilik göstermiştir. Castelliano Kraliyetinin baskınlığı ile Kastilyanca olarak konuşulmaya devam eden bir dildir.

Emeviler Döneminde İspanyol topraklarına hakim olan Müslümanlar sayesinde, Arapça dil temelinden etkilenmiş ve bu yapı üzerine kurulmuş bir dildir. Arapçanın eril ve dişil cümle kalıpları İspanyol dilinde etkili olarak kullanılır.

Dünya üzerinde resmi dil olarak kullanan ülkeler arasında; Arjantin, Bolivya, Kolombiya, Kosta Rika, Küba, Şili, Ekvator, Filipinler, Guatemala, Meksika, Honduras, Nikaragua, Panama, Papua Yeni Gine, Paraguay, Peru, Porto Riko, Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Uruguay ve Venezuela’dır.

Amerika’da İngilizceden sonra resmi dil olarak İspanyolca kullanılıyor. İspanya’dan sonra en çok kullanan ülke, 42 milyon vatandaşı ile Amerika’dır.

İspanyolca Dil Yapısı

Fransızca, İtalyanca ve Portekizce ile benzerlik gösteren dil, aynı dil yapısından ve Latince üzerinden türemiş dillerdir. İspanyolcayı öğrendiniz zaman Latin dillerini, Portekizceyi, Felemenk dillerini, İtalyanca ve Fransızcayı daha kolay kavrayabilir, kısa sürede öğrenebilirsiniz.

Romans dilleri olarak nitelendirilen İspanyolca, feminen ve maskülen kelime yapılarına sahiptir. İspanyolcanın farklı harfleri dışında tüm alfabelerden farklı olarak ters soru işareti ve ters ünlem vardır. Bu işaretlerin kullanım amacı ise; evet ya da hayır anlamında onaylamayı belirtmek ve metni okurken vurgulamayı sağlamaktır.

İspanya içerisinde tüm eyaletlerde farklılık gösteren dil telaffuzu, Güney Amerika’da daha faklı lehçe ile konuşulur. https://preply.com  ile isterseniz Katalan aksanıyla isterseniz Amerikan aksanıyla konuşabilirsiniz. Preply platformunda anadili İspanyolca olan gerçek ve deneyimli öğretmenlerden, ekonomik fiyatlarla İspanyolca eğitimi alabilirsiniz. Üstelik online kolaylığı ile en kıs sürede öğrenebilirsiniz.

Preply
Preply

İspanyolca öğrenmek size akademik başarı yanı sıra ticari başarı ve Avrupa Birliği ticareti sağlar. Kariyer planlaması yapanlar için en ideal seçim İspanyolcadır. Geleceğin ticari dili, sempatik konuşma tarzı ve Dünya genelinde konuşma yaygınlığı ile en çok öğrenilen diller arasındadır.

İspanyolca Öğrenmenin Cazibesi

Global popülerliği olan İspanya, turizmin merkezlerinden biridir. Spor aktiviteleri, dünya çapındaki spor başarıları ile İspanya, Dünya’nın her kıtasından beğeni- hayranlık kazanan ve çok kişinin yaşamak istediği ülkelerin başında gelir.

Avrupa ülkeleri içerisinde en hareketli insan toplumu ve sosyal kültüre sahip olan İspanya, bahsedildiği gibi ekonomik krizleri olmayan turizm ve futbol sayesinde kalkınmış, modern ve rahat ekonomiye sahip bir ülkedir. Özellikle futbolu ile Dünya’nın en iyisi olan ülke, her kıtadan futbolsever ağırlayan, Dünya’nın her ülkesinden turist çeken bir ülkedir.

İspanya’yı ziyaret eden herkes muhakkak İspanyolca öğrenmek ister. Ülkenin, şehirlerin cazibesinden, sıcak kanlı Akdeniz insanlarının sempatik ve estetik konuşma biçimlerinden ötürü, herkesi cezbetmeyi başarmıştır.

Dünya’nın en iyi sahillerine sahip Barcelona, Madrid şehir cazibesi, Granada, Sevilla, Valencia gibi Dünya’nın en özel şehirlerine sahip İspanya, turizm sayesinde ülke ekonomisinin büyük kısmını karşılıyor.

İspanyolca öğrenmek, global turizmden ilelebet faydalanmakla eşdeğerdir. Festivaller, eğlenceler, futbol turnuvaları gibi pek çok etkinlikte turizm değerlerini üst seviyeye taşıyan ülke ile ticaret geliştirmeyi sağlar. Dünya
ekonomisinde de etkili olan ülke, ticari dil geçerliliğinde adım adım ilerleyen ve gittikçe yaygınlaşan bir seviyededir.

Sanat ve kültür faaliyetleri ile Orta Çağlardan, Rönesanslardan itibaren etkili ülkedir. Endülüs zamanlarında tüm alimlerin ve ilim sahiplerinin muhakkak yaşadıkları topraklardır.

‘’Kızıl Şehir’’ olarak adlandırılan ve Müslümanların yıkılmayan kalesi olarak bilinen ‘’El Hamra Sarayı’’ tüm alimlere ev sahipliği yapmış, medeniyet- kültür- tıp- sanat- astroloji gibi birçok alanda geçmişten günümüze en değerli merkezlerden biri olmuştur.

Yahudilerin, Hristiyanların ve Müslümanların rahat- birlikte yaşadıkları bir ülke olarak eski tarihlerden bu yana ‘’ilim’’ merkezi olmayı başarmış bir ülkedir. Her açıdan insanları cezbeden, gelecek vadeden, eğlenceli- genç nüfusu ve dinamik ülke yapısı ile 24 saat aktif bir yaşam sunar.

Dünya Ekonomisi Ve İspanya

Cazibe merkezlerinden biri olan İspanya’da bir ya da birkaç şehir değil, ülkenin tamamında turizm potansiyeli vardır. Her eyalet ve geçmişte krallık olarak hüküm süren tüm bölgeler, hiçbir şey yapmadan sadece turizm ile ekonomisini sonsuza kadar ayakta tutabilecek bir yapıya sahiptir.

Futbolun anavatanı olması, en favori ülkelerden birisi yapıyor. İspanya’da yatırım araçları canlıdır. Futbol kulüpleri, bahis siteleri, spor kulüpleri, Dünya’nın en zenginlerini cezbeden takımları sunar.

İspanya’da canlı insanlara yatırım yapılır. İspanyolca öğrenmek, İspanyolca konuşmak hem eğlenceli hem aktif hem de kesintisiz bir ticaretin anahtarıdır. Bilinmesi gereken ilk anahtar kelime ise; ‘’¡Hola’’

Dünya ekonomisinin güçlü ülkelerinden biri olan İspanya; bilim, sanat, sanayi, teknoloji, tekstil gibi birçok sektörde ithalat ve ihracat anlaşmaları olan değerli bir ülkedir. Doğal güzellikleri, tabiat cömertliği ve tarım faaliyetleri ile güçlü ekonomiye sahiptir.

Preply bloğundan ilginç yazılardan biri: https://preply.com/tr/blog/2017/12/21/harvard-ogrencilerinden-ingilizce-16-motivasyon-cumlesi/